Remiantis tyrimų apžvalga, kurią paskelbė „Royal Society of Chemistry“ (Karališkoji chemijos draugija), buvo pateikti įrodymai, kad tam tikros rūšies pienas daro naudingą poveikį cholesterolio kiekiui.
Maisto ir sveikatos programos komanda iš Quadram Biomokslų instituto atskleidė, kad avižų pienas turi cholesterolio kiekį mažinantį poveikį, rašo express.co.uk.
Santraukoje pažymėta, kad epidemiologiniai ir intervenciniai tyrimai aiškiai parodė teigiamą avižų ir avižų produktų vartojimo poveikį cholesterolio kiekiui serume ir kitiems širdies ir kraujagyslių ligų žymenims.
Avižų pienas mažina cholesterolio kiekį
Manoma, kad avižų cholesterolio kiekį mažinantis poveikis yra susijęs su jose esančiu B-gliukanu. Cholesterolio labdaros organizacija „Heart UK“ paaiškina, kad B-gliukanas (beta gliukanas) yra tirpių skaidulų forma, kuri, jų teigimu, gali padėti cholesterolio kiekio mažinimui
„B-gliukanas žarnyne sudaro gelį, kuris, susijungdamas su daug cholesterolio turinčiomis tulžies rūgštimis, sustabdo jų įsisavinimą į organizmą“, – teigia „Heart UK“.
Norint sumažinti cholesterolio kiekį, rekomenduojama kasdien suvartoti tris gramus beta gliukano.
Be avižų pieno, beta gliukano šaltiniai yra:
- avižinė košė,
- avižiniai sausainiai,
- avižiniai pusryčių dribsniai,
- avižiniai pyragaičiai.
„British Heart Foundation“ (BHF) vyresnioji dietologė Victoria Taylor išsamiai apibūdino konkrečių pieno produktų naudą ir trūkumus sveikatai.
Karvės pienas
Nors V.Taylor nuomone, tai geras kalcio šaltinis, tačiau jame perdaug sočiųjų riebalų.
Net jei pienas nėra riebus (nenugriebtas pienas yra keturių procentų riebumo), jį dažnai vartojant, sočiųjų riebalų kiekis kaupiasi.
Migdolų pienas
Paprastai jo sudėtyje migdolų yra tik apie du procentai, ir jis neduos tokios pat naudos širdies sveikatai, kaip valgant nesmulkintus migdolų riešutus.
Tačiau migdolų piene yra mažiau sočiųjų riebalų ir kalorijų, taip pat baltymų, nei karvės piene.
Sojų pienas
„Tyrimai susiejo sojos baltymus su nauda širdies sveikatai“, – sakė V.Taylor.
Ji pridūrė: „Tyrimai parodė, kad 15–25 g sojos baltymų per dieną gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį“.
Riebalų ir baltymų kiekis panašus kaip pusiau nugriebtame piene, todėl V.Taylor rekomendavo rinktis nesaldųjį variantą.
Kokoso pienas
Dietologė perspėjo, kad kokoso piene yra didelis sočiųjų riebalų kiekis bei patarė jį vartoti saikingai. Geresnė alternatyva kokoso pienui yra kokoso gėrimai.
„Tai gali būti ryžių pienas, pagardintas kokoso minkštimu, arba kokosų pienas, sumaišytas su vandeniu arba su kokosų vandeniu. Jie turi kokoso skonį, tačiau juose yra daug mažiau sočiųjų riebalų, o riebumas ir kalorijų kiekis yra panašūs į neriebaus pieno“, – paaiškino ji.
Avižų pienas
Ponia Taylor patvirtino: „Avižų piene yra avižų beta gliukanų, kurie padeda palaikyti normalų cholesterolio kiekį, jei suvartojate 3 g per dieną“.
Vienoje 250 ml stiklinėje avižų pieno yra 1 g beta gliukano, kuriame yra mažai riebalų (ir baltymų).
Žmonės taip pat gali sumažinti cholesterolio kiekį ribodami riebaus maisto, pavyzdžiui, mėsos, pyragų ir dešrų, vartojimą.
Vietoj to NHS rekomenduoja riebią žuvį, ruduosius ryžius, vaisius ir daržoves.