Nuo ankstaus ryto STT buvo sujudimas, visoje šalyje zuja pareigūnai. Atlieka dešimtis kratų su Verslo konfederacija ir jos prezidentu Valdu Sutkumi susijusiose patalpose, pats konfederacijos vadovas sulaikytas. Taip pat krečiama ir Lietuvos bankų asociacija. Sulaikytas ir jos vadovas Mantas Zalatorius, kuris situaciją komentavo taip: „Aš pats truputuką ir strese esu.“
Štai jį apie 12 val. pareigūnai atveda į asociacijos būstinę.
„Patikėkit manim, aš pats nesitikėjau čia savęs išvysti“, – sako Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.
Zalatorius į bankų asociacijos būstinę atvedamas praėjus vos pusei valandos po to, kai Generalinis prokuroras ir STT vadovas prabyla apie visoje šalyje atliekamą tyrimą.
„Aš negaliu komentuoti, atleiskite, man tikrai labai nepatogu. Labai nemalonu, kad taip vyksta…“, – pasakoja M. Zalatorius.
Lietuvos bankų asociacijos vadovas ir Verslo konfederacijos prezidentas sulaikyti įtariant, kad už teisėtą lobistų poveikį teisėkūrai ir Seimo nariams, kai pernai Seime buvo svarstomi įstatymai dėl papildomo bankų apmokestinimo, šie lobistai gavo neteisėtą atlygį ar jį davė.
Aiškinamasi, iš kur pas verslo konfederacijos pirmininką Sutkų, kuris dar praėjusią savaitę Prezidentūroje iškilmingai pasirašinėjo memorandumą dėl darbuotojų pajamų išsaugojimo – atsirado maždaug 400 tūkst. eurų.
„Turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad Verslo konfederacijos prezidentas pasinaudodamas savo padėtimi, pažintimis, ir santykiais, atstovaudamas jos narių, taip pat kitų subjektų interesams, galimai už neteisėtą piniginį atlygį darė poveikį priimant svarbius teisės aktus, ir sprendimus“, – teigia generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.
„Ponas Zalatorius, būdamas bankų asociacijos prezidentas ir galėdamas veikti asociacijos vardu kaip lobistas, tą jis ir darė, gindamas interesus bankų, tačiau kreipdamasis į verslo konfederacijos prezidentą buvo įtrauktas į galimai nusikalstamą schemą. Ta galimai nusikalstama schema tai yra atsilyginimas už tai, kad Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas atstovautų interesus“, – kalbėjo STT vadovas Žydrūnas Bartkus.
„Kyla pagrįstų klausimų, kad žala galėjo padaryti visai valstybei. Valstybės biudžetui ir padidėti mokestinė prievolė visiems Lietuvos piliečiams“, – sako E. Pašilis.
Įtarimai dėl stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo šiame ir kituose neįvardijamuose epizoduose pasak teisėsaugos, be Zalatoriaus ir Sutkaus pareikšti dar 4 neviešiems asmenims – verslininkams. Kurie konkrečiai įtarimai pareikšti Sutkui, o kurie Zalatoriui – STT slepia.
Lietuvos advokatūra suskubo kritikuoti STT ir Generalinę prokuratūrą, esą jau ne pirmas kartas, kai žinomi asmenys sulaikomi be pakankamo pagrindimo ir tai primena bauginimą. Advokatai tokius „antrankių šou” vertina kaip žmogaus teisių pažeidimą.
„Apskritai tokio tipo įtarimų pareiškimas neturi reikšti automatinio sulaikymo. O Lietuvoje, deja, mes turim atvejį, kad praktiškai bet kokius garsesnius įtarimus tik turime pareikštus, ypač STT – mes turime automatu sulaikomus didelę grupę asmenų. Tai mes vienareikšmiškai manome, kad taip neturi būti ir negali būti“, – pasakoja Advokatūros pirmininkas Ignas Vėgėlė.
Teisėsaugos vykdomas tyrimas sukėlė šaršalą ir Seime, kur pernai gruodį buvo papildomai apmokestintas bankų pelnas.
Pirma lenkai siūlė apmokestinti bankų turtą ir surinkti per 50 mln. eurų, tačiau kai idėją sukritikavo begalė ekspertų, pereita prie siūlymų apmokestinti pelną ir apsistota ties 20 proc. tarifu vietoje anksčiau galiojusio 15 proc. Į biudžetą taip planuota papildomai surinkti 20 mln.
Anot teisėsaugos, duomenų apie tai, kad į nusikalstamą schemą būtų įsipainioję Seimo nariai, nėra. Valdantieji gi suskubo teisėsaugos vykdomą tyrimą susieti su opozicija, kuri esą aršiai gynė bankų poziciją.
„Mums bus įdomiausia dalis, kam jie darė poveikį, kad iš opozicijos darė darbą, ir tai jiems paveiks rinkimus, jei tai taps žinoma“, – teigia valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis.
„Tiek Sutkus, tiek kitos asociacijos darbo grupėse gynė, kad šio mokesčio nereikia didinti, jo nereikia keisti, nes gal tai bus precedentas padidinti ir kitiems verslo subjektams mokesčius. Ir komitete buvo apsispręsta ne 22 proc. o 20, o pagrindiniai argumentai, kad aplinkinėse šalyse 20 proc“, – kalbėjo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas.
Opozicija ginasi ir dar priekaištų žeria STT ir prokurorams, kurie neva nesupranta lobizmo.
„Dabar Prokuratūra ar STT pradeda traktuoti, kad verslo struktūros teikdamos savo siūlymus arba nuomones, daro nusikalstamą poveikį. Atleiskite, teisėkūros pagrindų įstatyme nurodyta, kad privalo Seimas išklausyti verslo struktūras. Ar būta kokių nors konkrečių dalykų su kitais Seimo nariais, aš negaliu pasakyti, bet aš tikrai nemanau, kad verslo struktūrų, tokių rimtų asocijuotų struktūrų leistųsi į kyšininkavimo dalykus, ar panašius dalykus“, – sako liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Tai turbūt ir Zalatorius, tiek Sutkus, dalyvavo Ekonomikos komiteto posėdžiuose ir kai kur kitur, tekę yra bendrauti, dėl to ir sakau, kad šokiruoja. Ypač dėl Manto Zalatoriaus, kuris yra ir vakarietiškos patirties žmogus, ir… čia net neturiu ką daugiau komentuoti. Bet pirmiausia noriu skaidrumo ir aiškumo“, – pasakoja konservatorius Dainius Kreivys.
Šiandien įvairiose vietose kratas vykdė apie 100 pareigūnų, atlikta per 70 kratų. Per 48 val. prokuroras turi nuspręsti dėl sulaikytųjų suėmimo.