Panašu, gresia pernykštis scenarijus, kai dalis mokytojų sėdėjo ne pamokose, o streikuodami Švietimo, mokslo ir sporto ministerjoje. Peržiūrėjusi kitiems metams žadamą biudžetą švietimo ir mokslo profesinė sąjunga jau pradėjo ruoštis mokytojų streikui. Pasak profsąjungos vadovo, ateinančių metų vyriausybės palaimintame biudžete mokytojams – grynas pasityčiojimas. Mat jame numatyta 63 milijonais mažiau, nei kad žadėta.
„Matom, kad iš to 118 milijonų biudžete numatyti tik 55 milijonai. Įvardijus šias sumas taryba vienbalsiai priėmė sprendimą skelbti streiką“, – sako profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.
Jei biudžeto švietimui Seimas nepakeis, algos, pasak profsąjungos atstovo, greičiausiai nekils nei ikimokyklinio ugdymo specialistams, nei mokinio pagalbos specialistams, o ir likusiems mokytojams jos, pasak profsąjungos, bus keliamos per menkai. Mat su vyriausybe buvo susitarta, kad mokytojų algos kasmet iki 2025-ųjų didės 10 procentų, kad siektų bent jau 130 procentų vidutinės algos.
„Mes vienijam apie dešimt tūkstančių narių, apie 600 įstaigų yra mūsų organizacijos. Kiek mokyklų dalyvaus streike parodys laikas. Dabar prasidėjo procedūros. Teisininkai ruošia visus dokumentus“, – teigia E. Milešinas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdo Monkevičius pripažįsta, kad ne visi pažadėti pinigai numatyti biudžete.
„Lyginant su šiais metais kitais metais nemažiau kaip 53 milijonai papildomai, bet mūsų projekte yra numatomi mokytojų darbo užmokesčio klausimui spręsti per koeficientų didinimą tai siekia 117 milijonų. Na tai kol kas nėra numatyta“, – kalbėjo ministras Algirdas Monkevičius.
Ministras ramina, kad galutinio verdikto dėl pinigų mokytojams dar nėra ir taškas nepadėtas. Aiškėja, kad kitų metų biudžetas siutina ne tik mokytojus. Nerimsta ir policininkai. Daugeliui pareigūnų buvo žadėta, kad jų algos iki 2019-ųjų galo sieks 1000 eurų į rankas, vėliau šių pažadų įgyvendinimas perkeltas kitų metų pabaigai. Tačiau šiandien biudžete policijai skirti numatyta dar 4 milijonais mažiau. Tad pareigūnų algos žadėto 1000 eurų nesieks ir kitąmet.
„Nuotaikos švelniai tariant nėra geros. Policininkai kalba apie tai, kad juos išdūrė. (sujungti) Mes jau matome ką daro medikai, ką daro mokytojai ir panašiai. Tai mes čia kažko naujo neišrasime. Jeigu žmonės, kurie priima sprendimus negirdės prie derybų stalų, tai tada nuo derybų stalų nueinama“, – pasakoja profsąjungos pirmininkas Vladimiras Banelis.
Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas tikina, kad kol kas nerimauti dar gerokai per anksti. Esą biudžetas dar tikrai keisis. Tiesa, tai, kad jo valdymą greičiausiai perims Vidaus reikalų ministerija, nors daugelį metų su valstybės skiriamais pinigais tvarkėsi pati policija, generalinio komisaro netenkina. Toks sprendimas jam atrodo politinis.
„Vertinu neigiamai. Policija tinkamai tvarkėsi su savo biudžetu. Mes tikrai neturėjome jokių esminių priekaištų dėl biudžeto“, – mano Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.
Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė perėmusi policijos biudžeto kontrolę tikina, kad policininkams jaudintis nėra dėl ko. Esą jiems skiriamas biudžetas sumažėti neturėtų.
„Migracijos departamento funkcijos perduotos iš policijos ir departamentas dirba kaip atskira savarankiška institucija dėl to finansiniai srautai pajudėjo iš vienos vietos į kitą“, – sako ministrė Rita Tamašunienė.
Policijos pareigūnus vienijančių profsąjungų atstovai teigia, kad be žadėto algų pakėlimo smarkiai krinta pareigūnų motyvacija. Ir esą darosi itin sudėtinga rasti norinčių dirbti šį darbą.