Panevėžietė Elena dirba šioje nuosavoje avalynės ir odos gaminių taisykloje, o kad būtų lengviau, samdo ir vieną darbuotoją. Iš klientų moteris priima tik grynus pinigus. Taip jai paprasčiau ir pigiau – nereikia mokėti bankui už kortelių skaitytuvą. Iš klientų gaudama grynus pinigus, grynais moteris atsiskaito ir su savo darbuotoju.
Tačiau jau nuo kito mėnesio šių algalapių nebereikės – atlyginimą darbuotojui Elena turės mokėti į banko sąskaitą.
„Grynas absurdas. Sąskaitą žmogus turi turėti banke. Pas mane pinigai gryni, turėsiu eiti į banką, už įnešimą mokėti 5 ar daugiau eurų, pervesti, už pervedimą vėl mokėti. Labai nepatogi nesąmonė“, – tikina siuvėja Elena.
Elenai antrina ir pervežimų kompanijos vadovas Vytas Bučinskas. Verslininkas tvirtina, kad nuo naujųjų metų valdančiųjų įvedamas draudimas vairuotojams mokėti atlyginimus ir komendiruotpinigius grynaisiais sukels didžiulių nepatogumų.
„Vairuotojų 70 proc. yra ne ES piliečiai. Atsidaryti sąskaitą Lietuvos komerciniame banke jam gali siekti iki 400 eurų“, – teigia „Linava“ viceprezidentas Vytas Bučinskas.
Valdantieji skelbia, kad draudimą algas mokėti grynais pinigais įveda siekdami sumažinti šešėlį ir vokelius. Tačiau buhalterių asociacija perspėja, kad reikalavimas pereiti prie elektroninių atlyginimų gali sukelti priešingą efektą – dalį verslo stumti į šešėlį.
„Atsiras šešėliniai darbo užmokesčio mokėjimai tik dėl to, kad yra abiems pusėms darbdaviui ir darbuotojui nepatogu gauti atlyginimą grynais“, – sako buhalterių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.
Darbo inspekcija tvirtina, kad jau ruošiasi ir tokiam scenarijui ir perspėja darbdavius nesusigundyti nuo Naujųjų metų mokėti algas grynais pinigais, mat už tai grės baudos.
„Visi su darbo santykiais susiję pinigai turi būti pervedami į darbuotojo mokėjimo sąskaitą. Tai nebūtinai banko sąskaita, gali būti kitos finansinės įstaigos mokėjimo sąskaita. Tie, kurie nesivadovaus straipsniu ir mokės grynais pinigais, bauda yra 300-1400 eurų“, – teigia Darbo inspekcijos atstovas Šarūnas Orlavičius.
Draudimo atlyginimus mokėti grynais pinigais iniciatoriui konservatoriui Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovui Mykolui Majauskui verslininkų skundai – nė motais. Jis ir toliau tvirtina, kad naujuoju draudimu sumažins atlyginimus vokeliuose.
„Darbuotojai yra išnaudojami darbdavių, neužtikrinamos socialinės garantijos, nes pinigai išmokami grynais, negalime dėti lygybės tarp grynų ir šešėlio, bet ne vakar gimėm, žinom, kad kur figūruoja gryni atlyginimo pavidalu, ten dažnai būna šešėlis“, – tikina M. Majauskas.
Išgirdę, kad jau nuo Naujųjų metų atlyginimų negaus grynais pinigais, žmonės, ypač atokesnėse gyvenvietėse, priekaištauja, kad turės daug nepatogumų. Kortelėmis atsiskaityti daug kur negalės, o bankomatų, ypač regionuose, labai mažai.
Žmonės tokiu sprendimu skundžiasi:
„Kaime sudėtingiau bus, sunku žmonėms, kas gyvena vienkiemiuos, bus sunku.“
„Mes atvažiuojam, nusiimam, kaime gyvenam. Aišku, kad nepatogu.“
„Blogai, reikia, kad būtų žmonėms pinigai gryni, reikia nusipirkti. Kaip žmonėmis galima manipuliuoti, neišmokėti pinigų, visokių apgaulių būti, geriausia gryni.“
„Mes iš kaimo žmonės, bankomatų nėra, geriau kad būtų grynais.“
Majauskas pripažįsta, kad mokant gyventojams atlyginimus į mokėjimo sąskaitas prireiks daugiau bankomatų juos išsigryninti, tačiau atidėlioti grynųjų draudimo nesirengia. Jis ragina žmones pusmetį pakentėti, kol komerciniai bankai įvykdys pažadą regionuose pastatyti šimtą naujų bankomatų. Opozicijos atstovai tokią politiką peikia.
„Visas griuvimas įvyks vasarį, kai žmonės nebegalės gauti grynų pinigų. Darbdaviams bus pasirinkimas sumažinti atlyginimą iki minimalios algos, o kitą mokėti vokelyje ir šešėlyje. Tai bus neteisėta, bet gal valdančiųjų buvo toks tikslas, kad kuo daugiau žmonių eitų į šešėlį?“ – sako Seimo narys Valius Ąžuolas.
Pasak Darbo inspekcijos, tikėtina, kad kai kurie darbuotojai neturi mokėjimo sąskaitų. Tokiu atveju darbdaviai turės atlyginimus kaupti ir laukti, kol darbuotojai jas atsidarys. Darbo inspektoriai jau kitų metų pradžioje planuoja ir specialius įmonių tikrinimus, ypač transporto ir statybų sektoriuose.