Jos poreikis išaugo 10 kartų. Vis dažniau prekybininkams tenka krauti ir acto butelius, jo nuperkama kone du kartus daugiau. Žmonės kaupia atsargas, nors gamintojai ramina – acto tikrai yra pakankamai.
Kaunietė Agnė prekybos centre sodos ieško jau kelinta savaitė.
„Išvis nebuvo mėnesį sodos, o čia gavau prieš 3 savaites porą maišelių tiktai. – Deficitas? – Deficitas“, – kalba Agnė.
Kitoje parduotuvėje situacija ne ką geresnė.
„Oi jau daug, gal mėnesis kaip nėra sodos, nėra nėra seniai“, – tikina kaunietė Albina.
Lentynose – tik kainos, tuščios erdvės ir prekybininkų pažadas. Žmonės sako sodos trūksta, nes ją naudoja ir kepiniams, ir kaip švaros prekę:
„Naudoju, naudoju, ir valymui, ir pyragams.“
„Nedaug aš jos naudoju, tai man netrūksta, o pagaliau pakeisiu kažkuo kitu, dingus, man atrodo, apie mėnesį tai tikrai.“
„Turguje prie stoties – du eurai sodos pakelis, ir 1,20 druskos pakelis. – O parduotuvėse seniai ieškojot? – Oi prasidėjo ta psichozė ir išėmė.“
Sodos krizė ištiko vos pažabojus druskos krizę. 90 proc. sodos buvo gabenama iš Rusijos, tad agresorei pradėjus karą Ukrainoje rusiškos prekės išimtos iš prekybos, o iš kitų šalių atkeliauja sunkiai. Vos pasirodo – kaip mat žmonės išgraibsto.
„Alternatyvus tiekėjas – anksčiau jo nebūdavo, dominavo rusiškos kilmės prekė, kai neliko tos prekės, tai pajutome pirkėjų susidomėjimą, kur dingo soda“, – teigia „Maxima LT“ atstovė Rima Aukštuolytė.
„Perka masiškai sodą, pasižiūrėjome, tai išaugo apie 10 kartų pardavimai lyginant su praėjusiais metais“, – sako „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
Tiekėjai nieko paguodžiančio nežada: nupirkti sodos iš kitų šalių – itin sudėtinga.
„Jei pažiūrėt į perspektyvas, tai aš manau, kad gerų geriausiai tai rudenį galėtų atsirasti pakankamas kiekis“, – sako „Kornita“ atstovas Žydrūnas Kondrotas.
Itin trūksta žaliavų. Tad sodos kaina šoktelėjusi dvigubai, o pirmi eilėje chemijos ir stiklo pramonės gigantai.
„Stiklo gamybai, chemijoj, maisto produktų gamyboj ir daug kitų sričių. Tai maistinė soda, kaip produktas – stovi galutinėj eilėj. Tai jei ir norėtume užsakyt ir nupirkti tokį kiekį, kiek galim – tai jo nėra“, – aiškina Ž. Kondotas.
Vis dažniau prekybininkams tenka papildyti ir acto lentynas.
„Pardavimai buvo išaugę, bet neprilygo druskai, ir jei daugiau nuperka žmonės, tai lentyna tampa tuštesnė, kol jos nepapildo vėl – bet tiekimas vyksta“, – sako R. Aukštuolytė.
„Actas netikėtai išaugo pardavimai, šiuo metu mes fiksuojame 75 proc. didesnius pardavimus nei praėjusias metais“, – komentuoja V. Budrienė.
Gamintojai sako, kilęs pirkimo bumas visiškai išbalansavo logistiką. Ėmė trūkti aliejaus, o dar acto poreikis augo kartais.
„Tą pajautėm nuo vasario mėnesio, pardavimai išaugo 10 kartų, tai didelis iššūkis mums kaip gamintojui“, – teigia „Lomista“ vadovas Rimvydas Tamošiūnas.
Bet sako, acto tikrai nepritrūks, tad pataria jo be reikalo nekaupti.
„Acto turim, žaliavų turim, jis nedingęs ir mes juo prekiausim, tieksim į parduotuves. Panikos nėra, nusiraminkite ir mes esam pasiruošę sutikt sezoną, kada prasideda daržovės“, – kalba R. Tamošiūnas.
Specialistai spėlioja, kad šiemet lietuviai ruošiasi grįžti prie daugelio jau primiršto konservavimo – matyt, gamins daugiau daržovių atsargų. Tai patvirtina ir šiemet gerokai šoktelėję įvairių sėklų pardavimai.