Pastaruoju metu gyventojams dažniau tikrinantis, ar nesusirgo koronavirusu, šoktelėjo per parą fiksuojamų naujų ligos atvejų skaičius. Praėjusią parą jis pasiekė šios vasaros rekordą ir siekė 2010. Kai kurie žmonės jau sako, kad laikas valdžiai priimti konkrečius sprendimus:
„Mano manymu, valdžia išpūtus daug tą reikalą yra.“
„Mano organizmas nepergyvena. O dėl kitų niekuo negaliu padėt.“
„Jeigu, pavyzdžiui, japonai – šiandien pamačiau – nešioja kaukes, tai mes irgi galėtume pereiti prie kaukių nešiojimo.“
„Na, buvo sunku, bet ištvėrėm. Gal reikėtų dėl bendros apsaugos.“
Didžiausias sergamumas 100-ui tūkstančių gyventojų šiuo metu fiksuojamas pajūrio savivaldybėse – Neringoje ir Palangoje, Vilniaus ir Kauno miestuose, taip pat Druskininkų kurorte. Medikai prabyla: dabartinė kovido atmaina plinta sparčiai.
„Nauja atmaina – BA5 – turi specifinę simptomatiką, bet jos pagrindinis bruožas greičiausiai yra tas, kad ji plinta greičiau nei buvusi, „omikron“, beveik trečdaliu greičiau“, – aiškina Santaros klinikų vadovas Feliksas Jankevičius.
Santaros klinikos kas savaitę po kelias didina kovidinių lovų skaičių. Šiandien jų – 37, ir visos užimtos, nors sunkių ligonių reanimacijoje nėra.
„Nepanikuojam. Ruošiamės tam. Turime rezervą lovų, kurias galėsime skirti kovidiniams atvejams“, – tikina F. Jankevičius.
Vis dėlto dėl augančio sergamumo koronavirusu netrukus Santaros klinikose ir kitose ligoninėse gali būti apribotas pacientų lankymas.
Medikai prisimena, kai delta atmaina užvertė ligonines darbu – apie tai sukūrė ir dokumentinį filmą. Viliamasi, kad tik netektų grįžti į 2021 ar 2020 metus, kai pacientai ligonines plūdo masiškai. Klaipėdos universitetinė ligoninė taip pat stebi pacientų augimą, jų yra ir reanimacijoje.
„Situacija yra kylanti. Nepasakyčiau, kad kažkoks sprogimas. Bet nuolat kylanti tiek darbuotojų, tiek pacientų tarpe. Ir šiandieną turime 22 pacientus, iš jų šešis reanimacijos skyriuje“, – teigia Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.
Pasak vyriausiojo gydytojo, reanimacijoje esantys pacientai – neskiepyti, trims iš jų ventiliuojami plaučiai. Kita vertus, situaciją gerina tai, kad daugiau nei 70 procentų šalies gyventojų yra pasiskiepiję nuo ligos.
„Mes turėjom, kad vienu metu sirgo beveik šimtas, ir išsivertėm, tai, be abejonės, šiuo metu kol kas išsiverčiame. Ir aš manau, kad sirgs mažiau, kadangi vis tiek dauguma – pasiskiepiję. Jeigu serga – tai serga lengviau“, – tvirtina V. Janušonis.
Vis dėlto specialistai sako: vakcina visiškai neapsaugo nuo ligos, todėl būtina dėvėti kaukes ir dezinfekuoti rankas. Pastebima, kad kovidu serga vis daugiau tokių, kurie jau buvo prasirgę.
„Tuose punktuose, kur yra koncentracija žmonių, kur dideli kontaktai, įvairiaplaukė publika susirenka, tose vietose visada naudoti visiems puikiai žinomas apsaugos priemones“, – teigia F. Jankevičius.
Žmonėms atsipalaidavus, o koronaviruso atvejų daugėjant, Sveikatos apsaugos ministerija neketina įvesti ribojimų ar pradėti testuoti dar daugiau žmonių atidarant specialius punktus.
„Bent jau pagal tai, kas šiuo metu planuojama skelbiant epidemijas, bet kuriuo atveju didžioji dalis priemonių bus rekomenduojamos. Tai yra kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, patalpų vėdinimas ir panašiai“, – kalba ministerijos atstovė Ginreta Megelinskienė.
Šiuo metu koronavirusu Lietuvoje serga 18 su puse tūkstančio žmonių – panašiai, kiek žmonių gyvena Visagine ar Plungėje.