Kandidatas į ministrus pažadėjo tesėti švietimo bendruomenei dalintus pažadus ir pasakojo apie planus skirti didesnį dėmesį darbų pristatymui visuomenei.
Gintautas Jakštas kaip kandidatas į švietimo, mokslo ir sporto ministrus Prezidentūros prieigose rodosi jau antrą kartą. 33-ejų politikas šiuo metu toje pačioje ministerijoje darbuojasi kaip viceministras ir nori pakilti karjeros laipteliu aukščiau.
„Džiaugiuosi, kad Prezidentas turi galimybę skirti tiek laiko. Manau, kad visiems švietimas, mokslas, sportas yra svarbios sritys“, – tikino paskirtasis ministras.
Po susitikimo jis buvo nusiteikęs optimistiškai.
„Neišgirdau kliūčių, kurios galėtų būti, kurios egzistuotų mano paskyrimui“, – sakė G. Jakštas.
Ilgai laukti jam nereikėjo. Prezidentas G. Jakštą paskyrė naujuoju švietimo, mokslo ir sporto ministru. G. Jakštas susitikimo metu G. Nausėdai pristatė, kokia komanda vadovautų ministerijai.
G. Jakštas jau buvo įvardinęs pagrindinį tikslą: tęsti buvusios ministrės, dėl „čekučių“ skandalo pasitraukusios Jurgitos Šiugždinienės, darbus. Jei G. Nausėda palaimins G. Jakšto kandidatūrą, naujam ministrui nebūtų lengva, pirmiausia dėl derybų su mokytojais. Mat jiems atstovaujančios profsąjungos nori, kad valdžia ištesėtų pažadą ir mokytojų atlyginimai kitąmet vidutiniškai siektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. Preliminariais skaičiavimais, tai – beveik 1600 eurų į rankas.
„Valstybės duomenų agentūra teigia, kad [dabartinis atlyginimas sudaro] apie 117 proc., mūsų skaičiavimais – tai yra apie 103 proc. Mūsų skaičiavimais, kitais metais darbo užmokestis turėtų būti didinamas 27 proc.“, – kalbėjo profsąjungos vadovas Egidijus Milešinas.
„Tai yra sunkiai pasiekiamas tikslas, bet mes jo sieksime. <...> Per keletą savaičių jau pasikeitė prognozės, kaip keisis vidutinis darbo užmokestis šalyje. Tai, panašu, reikės prašyti papildomų lėšų“, – tvirtino G. Jakštas.
Profsąjungos puse lūpų kalba apie galimą streiką, jei valdžia netesėtų pažadų.
„Aišku, pirmiausia bus derybos, bus ieškoma kompromiso ir panašiai, bet, jeigu mes matysime, kad rezultatas nėra mūsų naudai, nepasiekiama tai, ko mes tikimės, nesurandame kompromiso, tai neatmetame galimybės skelbti streiką“, – rėžė E. Milešinas.
„Pagal susitarimus esančius įsipareigojimus stengiamės vykdyti. Kol kas jie yra vykdomi“, – į tokius profsąjungos žodžius atsakė G. Jakštas.
Švietimo bendruomenė bei Seimo švietimo ir mokslo komitete dirbantys pavieniai opozicijos atstovai kol kas pozityviai žvelgia į G. Jakštą.
„Tai jau nėra naujokas šioje srityje ir yra su ja susipažinęs. <...> Atėjus į poziciją reikėtų kritiškai įsivertinti, kas yra daroma, tam tikrose srityse pademonstruoti daugiau racionalumo, išminties ir lankstumo ir tai, kas tikrai neatneš naudos – stabdyti“, – sakė darbietė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
„Vyriausybei liko metai su viršum. Kai ateis kažkoks naujas žmogus, kol jis įsigilins, tai bus daugiau bėdos, manau, tikrai geras sprendimas, kad ministerijos vadovavimą perima vienas iš viceministrų“, – kalbėjo mokyklų vadovų asociacijos vadovas Dainius Žvirdauskas.
G. Jakštas pokalbio metu su G. Nausėda aptarė, kad ministerija nemoka visuomenei pristatyti daromų darbų.
„Norėtųsi turėti papildomą patarėją komunikacijai, nes matome, kad padarome daug gerų, svarbių dalykų, bet ne visada pavyksta juos laiku ir tinkamiausiai iškomunikuoti“, – tikino paskirtasis į ministrus.
G. Jakštas turėtų duoti priesaiką liepos 4 d. Seime.
Daugiau apie tai – TV3 reportaže, esančiame aukščiau.