„Vaikai nenori prižiūrėti ar negali, nes godumui nėra ribų ir visada sunku atiduoti tas lėšas, dalintis ir dar kartą pamirštama, kad tėvai augino, naktim nemiegojo, tuos vaikus išaugino“, – teigė Darbo partijos frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas.
Vis dėlto į šią idėją skeptiškai žvelgia tiek ekonomistai, tiek ir valdantieji. Iš tokios V. Valkiūno idėjos buvo pasijuokta ir Seime.
Darbietis sako, kad būtų galima padaryti periodinius mokėjimus, tiesiai iš vaiko sąskaitos į tėvų sąskaitas. Nors dėl to esą dar galima diskutuoti. Tėvui ir mamai kiekvienas turėtų pervesti po 5 procentus algos.
„10 procentų, nes kodėl padalinau po 5 procentus, todėl, kad jeigu maža kas, paskui išsiskiria, ar kas. Matot, reikia aiškiai jau su dalinimu iš karto, kad paskui nepradėtų vaikščioti po teismus“, – įsitikinęs V. Valkiūnas.
Visgi tokiai minčiai nelinkusi pritarti premjerė Ingrida Šimonytė.
„Dėl Dievo meilės, tikrai negirdėjau to pasiūlymo ir tikrai nesiimsiu vertinti, nes ponas Valkiūnas priklauso tiems Seimo nariams, kurie pasako tiek keistų dalykų, kurių kartais net neišeina vertinti... Neturiu, ką pasakyti. Man atrodo, kad dauguma atsakingų vaikų ir taip padeda savo tėvams visais būdais, kokiais tik gali“, – teigė I. Šimonytė.
Ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, kad idėja keista, o valstybei verčiau reikėtų rūpintis vienišais senoliais, kurie vaikų ar artimųjų neturi.
„Šitas pasiūlymas nėra taiklus, nes nederėtų valdžiai kištis į asmeninių finansų šeimoje santykius. Tai yra privati erdvė ir paramos dydis šeimos viduje matyt tikrai neapsiriboja 5 procentais, ar kažkokia kita suma“, – svarstė ekonomistė.
Šiuo metu Lietuvoje vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą yra 574 eurai. O ar tikrai reikia įstatymu įpareigoti vaikus remti tėvus – žmonių nuomonės skiriasi.
„Nu vaikai ir šiaip išlaiko tėvus, jeigu tai yra normalūs vaikai. Žinot, tikriausiai tada reikėtų pakelti atlyginimus ir apskritai, manau, tai labai diskutuotinas klausimas“, – teigė TV3 žinių kalbinta vilnietė.
Kiti kalbinti vilniečiai svarstė, kad toks įstatymas – tikrai svarstytinas.
„Mano vaikai dar auga, aišku labai norėčiau, kad jie, jeigu man tikrai būtų sunku, padėtų man ateityje irgi. Aš tėvo savo iš viso nežinau, nu, jeigu reikėtų, padėčiau, manau“, – svarstė ji.
V. Valkiūnas aiškina, kad toks įstatymas padėtų ir kitoje srityje – lietuviai pradėtų gimdyti daugiau vaikų, žinodami, kad senatvėje iš jų sulauks ir daugiau pinigų. Visgi, tokiai minčiai ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė nelinkusi pritarti.
„Tas tai tikrai kvepia rimtu populizmu pasakymas, nes vaikai neturėtų būti gimdomi dėl tam tikrų finansinių sumetimų“, – nesutiko ekonomistė.
Pats V. Valkiūnas yra milijonierius ir sako savo tėvus jau dabar paremiantis, bet kai kuriais mėnesiais pamiršta tą padaryti. O iš savo vaikų paramos nesulaukia, dar ir jiems padeda. O jei įstatymas būtų priimtas, sako, kad tėvai galėtų patys spręsti, ką daryti su gautais pinigais – nors ir grąžinti juos vaikams ar vaikui, jeigu jiems pinigų reikia labiau.
„Kiek diskutavau, nėra minusų, nu galbūt kas nors suras minusus, tokius realius minusus, tai labai mielai diskutuosiu, išklausysiu. Čia tiktai yra pliusai, bet kaip įtikinti mūsų visuomenę, kad tai bus naudinga?“ – sakė Seimo narys.
V. Valkiūnas yra sugalvojęs ir daugiau idėjų – štai prieš keliolika metų jis, kaip Seimo narys, kreipėsi į Švedijos ambasadą su reikalavimu grąžinti iš Lietuvos pavogtas patrankas, kurias švedai iš Biržų pilies pasisavino ir išvežė dar 17-ame amžiuje.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.