Pokalbis su ministre – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Minimali alga didėja 15 procentų, bet infliacija viršija 22 procentus. Darbuotojai skundžiasi, kad net turi stoti į „Maisto banko“ eilę, kad išgyventų. Kodėl nedidinate minimalios algos penktadaliu?
Aš tikrai esu tos pozicijos, kad minimali alga turi didėti. Šiame kontekste mes matėme, kad buvo įvairių diskusijų. Socialiniai partneriai trišalėje taryboje turėjo labai skirtingas nuomones. Aš visada pasisakiau, kad minimali alga turi kilti. Pagal sutartą formulę siektina reikšmė galėjo būti ir didesnė negu yra dabar siūloma ministerijos, tačiau laikotarpio apibrėžtumas taip pat diktuoja tam tikras sąlygas.
Šis minimalios mėnesio algos kilimas būtent 110 eurų buvo padiktuotas to, kad tam tikro kompromiso paieška tarp socialinių partnerių turėjo įvykti. Bet bet kuriuo atveju manome, kad minimali mėnesinė alga turi didėti ir žmonių pajamos į rankas taip pat.
Dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, profsąjungos kaltina jus, kad remiate verslą. Esą didinti algas turi darbdaviai, o ne valstybė iš biudžeto.
Aš manau, kad turime naudoti visus instrumentus tam, kad žmogaus pajamos į rankas padidėtų. Su abiejų šių instrumentų pagalba – tiek minimalios mėnesinės algos, tiek neapmokestinamojo pajamų dydžio – mažiausias pajamas uždirbantiems pajamos didės maždaug 83 eurais. Manau, kad mūsų siekiamybė turėtų būti ta, kad gaunantys mažiausias pajamas žmonės nepatektų į skurdo rizikos ribą.
Dabartiniame etape mes vis dar matome, kad minimali mėnesinė alga, gaunama į rankas, atsilieka nuo skurdo rizikos ribos ir šitą rodiklį tikrai norisi pralenkti.
Darbdaviai atvirkščiai pyksta. Jie sako, kad minimali alga yra didinama per daug ir pasipils bankrotai, atleidimai. Ką darysite, kai krizė įsisuks dar labiau?
Dėl to ir sakau, kad visada yra tam tikros kompromiso paieškos. Yra atlikta nemažai ekonomistų studijų ir vertinimų dėl infliacijos, to paties klausimo trišalėje taryboje klausėme ir Lietuvos banko. Tai minimalios mėnesinės algos įtaka infliacijai tikrai yra minimali. Yra kalbama apie maždaug 1 procento galimą įtaką.
Bet kuriuo atveju mes stengėmės ir laikėmės tokios pozicijos Vyriausybėje, kad jeigu profsąjungos ir darbdaviai susitartų dėl minimalios algos, kokia ji bebūtų, Vyriausybė tvirtintų tą sutartą dydį. Bet deja, pasiekti to susitarimo nepavyko.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.