• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei ne pandemija, lietuviai pagaliau pasijustų skandinavų kailyje. Gyvenimas gerėja, algos auga, o atvykėliai pigiai nudirba juodžiausius darbus, kurių nenori dirbti lietuviai. Tačiau yra ir kita medalio pusė – imigrantų išnaudojimas ir algų dempingavimas. Lietuviai tikina, kad kai kurie darbdaviai mieliau samdo imigrantus, kurie aria viršvalandžius be skundų ir priekaištų.

Jei ne pandemija, lietuviai pagaliau pasijustų skandinavų kailyje. Gyvenimas gerėja, algos auga, o atvykėliai pigiai nudirba juodžiausius darbus, kurių nenori dirbti lietuviai. Tačiau yra ir kita medalio pusė – imigrantų išnaudojimas ir algų dempingavimas. Lietuviai tikina, kad kai kurie darbdaviai mieliau samdo imigrantus, kurie aria viršvalandžius be skundų ir priekaištų.

REKLAMA

Plačiau apie šią situacija domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

Darbdaviai lietuviams nebekelia algų?

Ukrainietis Fiodoras jau trejus metus Lietuvoje dirba tolimųjų reisų vairuotoju, bet yra nusivylęs Lietuvos darbdaviais – esą jam pažadėta mokėti maždaug 2400 eurų per mėnesį, bet dažniausiai gauna 500 mažiau. Kartais jis turi dirbti daugiau nei sutarta ir savo šeimos nemato ištisą pusmetį. Tad vyras jau pasiruošęs kelti sparnus į Vokietiją, kur jo lietuviai neapgaudinės.

„Jeigu Lietuva padarytų geresnes sąlygas vairuotojams, neapgaudinėtų su algomis, viską mokėtų laiku, būtų geri tarpusavio santykiai, tai mes kiekvienas dar daugiau žmonių čia pakviestume“, – tikino Lietuvoje dirbantis ukrainietis.

REKLAMA
REKLAMA

Bet į Lietuvą prikvietus užsieniečių, lietuvių algų kilimas visai sustotų. Profsąjungos tikina, kad lietuviams darbdaviai nebekelia algų, nes yra darbo migrantai, kurie dirba pigiau, neskaičiuodami valandų net per šventes ir dar nieko nereikalauja.

REKLAMA

„Mūsų žmonės kalba, kad jie dempinguoja šiaip ir tada nebėra galimybės su darbdaviu susitarti, nes darbdavys pasako: tai kam mums reikia čia su jumis aiškintis – čia profsąjunga, čia kažkokia kolektyvinę sutartį... Mes paimam šitus, kurie nieko nereikalauja“, – teigė profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Ir būtent taip, anot profsąjungų, darbdaviai ir išvarė lietuvius dirbti į užsienį.

„Taigi visus vairuotojus lietuvius išstūmėm į užsienį, nes čia mokėjom tokias varganas algas, taip apgaudinėjom, kad jie visi į užsienį dabar išvažiavo“, – įsitikinus K. Krupavičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Arvydas Avulis: „Nėra čia vergaujančių“

Tad dabar Lietuvos darbdaviai skundžiasi, esą jiems neliko nieko kito, kaip tik priiminėti užsieniečius. Štai statybų sektorius juos nori priimti išskėstomis rankomis.

„Jeigu jų nebūtų, aš galėčiau pasakyti, kad statybose šiandien būtų labai sunku įsivaizduoti, kas dirbtų“, – teigė „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbdaviai tikina, kad statybose lietuvių darbuotojų trūksta, nes gerėjant gyvenimo sąlygoms tautiečiai suprato, kad statybose jiems dirbti neapsimoka ir susirado lengvesnius darbus. Alga esą šiame sektoriuje – ne prie ko.

„Statyboje dabar yra jų labai didelis trūkumas ir tą trūkumą galima papildyti tik įsivežant darbininkus iš kitų šalių. Tą patį daro Skandinavijos šalys, tą patį daro Vokietija ir kitos Europos išsivysčiusios šalys, tai nieko naujo“, – tikino A. Avulis.

REKLAMA

Bet yra lietuvių, kurie skundžiasi, kad Lietuvoje dirbti neįmanoma, nes darbdaviai nori, kad šie artų už tiek pat kiek ir migrantai. Tačiau A. Avulis, tikina, kad žmonių neskirsto į migrantus ar lietuvius, esą vyrauja lygybė ir alga priklauso nuo kompetencijos.

„Nėra čia vergaujančių ir visi čia dirba savo noru. Galiu tiek pasakyti, kad tie, kurie dirba Lietuvoje, jie dirba ženkliai geriau nei imigrantai, tiesiog požiūris į darbą yra kitoks. Emigrantai jie kitaip mato darbų kokybę. Jų vienintelis privalumas, kad jie dirba daugiau valandų“, – teigė A. Avulis.

REKLAMA

Migrantai nieko nežino, nieko ir nereikalauja

Profsąjungos piktinasi, kad darbdaviai naudojasi migrantų nežinojimu apie savo elementarias teises, algas ar pensiją. O nieko nežinodami, užsieniečiai nieko ir nereikalauja, tad darbdaviai lietuvių samdyti nebenori.

„Net interviu mėsos perdirbimo, berods, darbdavys pasakė: mums reikia užsieniečių, nes lietuviai čia šakojasi, tai testų nedarysim, tai nesiskiepysim. Mes atvešim juos, jie pasiskiepys, jie viską darys taip, kaip mums reikia. Tai vat čia yra tas pavojus, kad mes tada dempinguojam ir iš viso nuvertinam savo darbą“, – aiškino profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė K. Krupavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, Lietuvoje daugėja pabėgėlių, kurie taip pat gali prisidėti prie darbuotojų trūkumo mažinimo. Darbdaviai nėra nusiteikę prieš jų priėmimą, bet pabėgėlių įsidarbinimą apsunkina kalbos barjeras ir netipiniai profesiniai įgūdžiai.

„Jeigu tu žemės ūkyje dirbai kažkur savo kaime Sirijoje, tai čionai Vilniuje būtų sunku tą pritaikyti. Verslas ašaromis netiki. Verslui reikia žmonių su tam tikromis kvalifikacijomis ir tam tikrai įgūdžiais“, – tikino „Carito“ užsieniečių integracijos programos užimtumo specialistas Kęstutis Rimkevičius.

REKLAMA

Ekonomistas: darbo migrantai gali tapti didele našta

Ekonomistas Žygimantas Mauricas Lietuvoje išvis pasigenda kryptingos strategijos darbuotojams iš užsienio pritraukti. Lietuva turėtų koncentruotis į kvalifikuotą darbo jėgą, bet pas mus viskas vyksta atvirkščiai.

„Mes labiau traukiame tuos darbuotojus čia ir dabar, kai reikia, bet labiau tokiems darbams paprastesniems, jie dažniausiai ir kalbos ne visada moka ir kažkokių tai specifinių kvalifikacijų neturi“, – teigė ekonomistas Ž. Mauricas.

REKLAMA

Pasak ekonomisto, nekvalifikuota darbo jėga gali tapti didesne našta valstybei.

„Tai yra, manau, labai didelis iššūkis, nes tie žmonės, net jeigu jie ir imigruos čia, jie padirbs galbūt metus, du, jie visus pinigus arba dalį pinigų išsiųs į savo šalį ir po to galų gale išvažiuos iš tos šalies. Bus kaip Britanijai, kur trūksta darbo jėgos, tai dabar ten ir vairuotojų, ir kuro net pritrūko“, – ne itin smagų scenarijų piešė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad rūpintis reikia ne tik lietuviais, bet ir migrantais. Gerėjant lietuvių gyvenimui, reikės vis daugiau kitataučių, o jei jais nepasirūpinsime, jie išvažiuos dirbti į kitas šalis. 

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Avulis pareiškė.....darbininkams mokame nuo kompetencijos....tai kodėl lietuviams vakarų Europoje mokama 3-4kartus daugiau.....??? automatiškai ,,paslaptingai"kompetenciją padidėja....!!!!! ar kad Avulis kvaily iš savęs stato.....nieks I ta Lietuva nevažiuoja dirbti,nes mieliau renkasi civilizuotus vakarus,kur žymiai geresnės darbo sąlygos
Tiesa Lietuvos valdžia atima pinigus didžiausiai mokesčiais ......nuo 1000 33%, Lenkija 20% ,Vokietyja 10%, Anglija10%,taip kad vergais paverčia pati Lietuvos valdžia....
Visos kategorijos, visos teises..... Tiltu statyba 800e ir pora menesiu 1000e vasara su virsvalandziais......palanga su ekskavatorium kotedzu statyba 7e valanda ir net neformina technika luzta net neilipus,kura pila laukuose po kibira,aisku kotedzai tiek tekainuoja nera is ko moketi, net mokesciams ir darbo rubams neturi......kretinga jau vezasi is vokieciu migrantus, birzoje turbut registruoti tai gali dirbti uz minimuma........ Reiketu istatymo, kad firmos isivezusios is kitu saliu darbuotojus islaiko tu specialybiu registruotus darbo birzoje mokedami tokia pasalpa kokia imigrantams alga moka +apgyvendinimo islaidos-be vargo atsipirktu 1500 i rankas visiems moketi......
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų