Naujienų portalo tv3.lt laidos „Dienos pjūvis“ metu buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis ir politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius teigė, kad tai įspėjimas didelę priklausomybę nuo rusiškų dujų turinčiai Vokietijai.
Ką reiškia, kad dujų tiekimas stabdomas? Ar rusams nereikia pinigų, ar tai slaptas žaidimas, kurį bando žaisti Putino režimas?
M. Laurinavičius: Šiuo atveju pasirinktos dvi šalys, kurios nėra tų dujų pagrindinės importuotojas, ir pagrindinės, prieš kurias nukreiptas šantažas. Jis labiausiai skirtas Vokietijai, bet tokiu būdu Putinas įsišovė sau į koją.
Mažiausiai pusmetį, jei ne daugiau, mes stebime Rusijos, Kremliaus klaidų spiralę, į kurią jie įsisuko ir niekaip negali išeiti. Pradėtas karas Ukrainoje yra siaubingas, bet jis veda į šio režimo susinaikinimą.
<...> Jie iš to suktuko klaidų neišeina, nes Putinas užsidaręs kelių savo artimiausių žmonių rate, kuriame priima sprendimus, ir jie tiesiog nebesugeba išsiverti iš savo iliuzijų, kad jie gali kažką pagąsdinti. Kitas dalykas – jie nebemoka skaičiuoti savo interesų.
Nebus taip, kad Vokietija staiga pakeis savo politiką kruvino režimo atžvilgiu. Vokiečiai pradės spartinti savo pasirengimą rusiškų dujų ir naftos atsisakymui.
Ponas Mariau, ar gali būti, kas šis pagąsdinimas labiau skirtas Vokietijai, nes ji pagaliau apsisprendė Ukrainai tiekti tam tikrą sunkiąją ginkluotę?
M. Laurinavičius: Tai greičiausiai bent iš dalies susiję, galbūt ne 100 proc. tiesiogiai, bet bent iš dalies susiję. Jie prarado tai, kuo šitas kriminalinis Putino režimas buvo stiprus – jie sugebėdavo labai gerai analizuoti Vakarus.
Kartais tekdavo pripažinti, kad Vakarus jie geriau pažįsta, nei mes patys save pažįstame, bet šį savo sugebėjimą per pastaruosius pusę metų ar daugiau jie visiškai prarado ir daro vieną klaidą po kitos.
Visiškai akivaizdu, kad Vokietija reaguos priešingai, negu jie tikisi.
Pone Valioni, ar teisingai suprantu, kad toks Rusijos sprendimas Lenkijos ir Bulgarijos negąsdina?
A. Valionis: Jie pirmiausia nori eskaluoti ir siunčia signalą tiems, kurių priklausomybė nuo rusiškų dujų yra žymiai didesnė. Čia yra jų klaida, jie neįvertino to, kas įvyko ir kas vyksta šiuo metu Vokietijoje.
Vokietija, kuri niekada normaliai neinvestavo į ginkluotę ir dabar pajuto moralinę atsakomybę, <...> dabar tikrai nesustos, nežiūrint tų signalų, kurie pasiųsti Lenkijai ar Bulgarijai, o galbūt bus pasiųsti ir Slovakijai ar kitoms šalims.
Galimybių skaičiavimas, kuris buvo vykęs 2017 metais prieš Prancūzijos prezidento rinkimus, dabar sužlugo.
Pone Mariau, bet kodėl reikia imtis tokių sprendimų, jei už dujas yra gaunami pinigai?
Jie įsivaizduoja, kad karas vyksta, mato, kokia yra situacija, mato Vakarų veiksmus, mato beprecedenčius sprendimus ir būdami visiškoje desperacijoje mano, kad mažų mažiausiai tokiu šantažu jie gali atitolinti tuos Vakarų sprendimus.
Šiuo atveju kalbant apie dujas ir Vokietiją, jie mano, kad gali kažkaip atitolinti tuos sprendimus, paveikti Vokietiją, išgąsdinti ir tokiu būdu laimėti laiko, kurio jiems labai reikia.
Kare jie yra visiškai įstrigę ir karas virto visiška katastrofa, todėl bandydami laimėti laiko jie remiasi senais savo stereotipais. Vienas iš tų senų stereotipų ir tapo ta pagrindine klaida, kuri atvedė į klaidų spiralę.
Ta klaida buvo mąstymas, kad Vakarai yra silpni ir ant žlugimo ribos, <...> kad jokios konfrontacijos su Rusija jie atlaikyti negali.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.