• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas ėmėsi notarų. Seime jis teikia notariato įstatymo pataisas, kuriomis jis siekia ne tik padidinti notarų skaičių, bet ir siaurinti notarų teikiamų paslaugų apimtis ir įkainius.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas ėmėsi notarų. Seime jis teikia notariato įstatymo pataisas, kuriomis jis siekia ne tik padidinti notarų skaičių, bet ir siaurinti notarų teikiamų paslaugų apimtis ir įkainius.

REKLAMA

Plačiau apie tai Mykolą Majauską TV3 Žinių „Dienos komentare“ kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.

Jūs teikiate notariato įstatymo pataisas. Sakykite, kas pagerės žmonėms, jeigu šitos pataisos bus patvirtintos?

Paskutinį kartą notarų skaičius buvo patvirtintas dar 2006-ais metais ir nuo to laiko 15 metų notarų skaičius nebuvo keistas. O notarų teikiamų paslaugų apimtys išaugo dramatiškai. Tai, pavyzdžiui, nekilnojamo turto sandorių vien per kelis metus skaičius išaugo apie 30 procentų ir tai lemia labai dideles eiles. Miestuose tos eilės nuo 2 iki 3 savaičių, kai kur ir mėnesį laiko reikia laukti norint pasitvirtinti elementarią sutartį. Tai taip pat lemia ribotą konkurenciją, kas leidžia notarams ten, kur yra įkainių intervalai, taikyti viršutinė ribą, nes konkurencija yra labai ribota.

Todėl rezultatas yra toks, kad mes turime keletą notarų, gaunančių per metus į rankas maždaug apie 700 tūkst. eurų kiekvienais metais. Mano giliu įsitikinimu, mes neturėtume mokėti tokių sumų už elementarias notarines paslaugas, už ką dabar moka. Dar praeitais metais patvirtino, kad nėra jokių ekonominių argumentų pagrįsti šiuo metu taikomus notarinius įkainius. Tad reikia peržiūrėti ne tik notarų skaičių, bet ir jų taikomus įkainius.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat reikėtų peržiūrėti ir siaurinti notarų teikiamų paslaugų apimtis, nes tikrai ne visas notarines paslaugas reikia tvirtinti pas notarus.

REKLAMA

Problemų yra daug. Pradžioje reikia keisti tvarką, pagal kurią nustatomas maksimalus notarų skaičius, ir teikiu įstatymo projektą kartu su kolegomis iš skirtingų frakcijų, kad notarų skaičius būtų padidintas 30 procentų.

Antras projektas, tai suteikiame galimybę valstybės kontrolei audituoti notarus, nes šiuo metu notarai neatskleidžia jokių duomenų valstybės kontrolei apie savo patirtas išlaidas. Ir taip pat laukiame iš Finansų ministerijos mokesčių darbo grupės dėl notarų mokesčių sureguliavimo, nes šiandien daugiausiai uždirbantis notaras sumoka beveik 2 kartus mažiau mokesčių nei elementarus, eilinis gydytojas ar mokytojas. Tai problemų daug ir sprendimų irgi reikia nemažai.

REKLAMA
REKLAMA

Priėmus šias pataisas tikėtina, kad eilės sumažėtų, bet gali ir nesumažėti įkainiai. Notarai gali susitarti, kad įkainiai liks tie patys.

Iš tiesų konkurencijos taryba šiuo metu bylinėjasi su notarais, notarų rūmais dėl galimų kartelinių susitarimų ir konkurencijos taryba įtaria, kad buvo kartelinių susitarimų. Šiuo metu, mano giliu įsitikinimu, tai yra teisėsaugos klausimas ir įstatymai yra rašomi sąžiningiems žmonėms, o tiems, kurie nesilaiko įstatymų, gresia rimtos baudos ir grotos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar nebus taip, kad Seimui patvirtinus jūsų pataisas, jos tiesiog bus patvirtintos, bet problema liks neišspręsta? Ar viskas priklausys nuo šito įstatymo priėmimo? Ar kažkokį vaidmenį turi suvaidinti ir Vyriausybė?

Šiuo metu Vyriausybė tvirtina notarų skaičių ir Vyriausybė, tai yra Teisingumo ministerija, skelbia konkursus į naujas atsiradusias notarų vietas. Tačiau matome, kad paskutinį kartą skelbtas konkursas į laisvą vietą buvo berods prieš gerus 5 metus. Todėl įstatymu taip siūlome įpareigojimą ministerijai į atsilaisvinusią vietą skelbti naują konkursą ne vėliau kaip per tris mėnesius.

REKLAMA

Taigi nustatome didesnį skaičių ir taip nustatome įpareigojimą skelbti konkursą per 3 mėnesius. Tad iš tiesų notarinių paslaugų prieinamumas turėtų padidėti, bet tai neišsprendžia problemos, nes turime sumažinti nustatytus įkainius, kuriuos šiuo metu nustato Teisingumo ministerija.

Teisingumo ministrė imasi permainų ir žada, kad įkainiai bus sumažinti, tačiau kol kas terminai yra tikrai nepriimtini, nes kalbama apie 2023 metus. Tai inicijavau įstatymo projektą, kuriuo suteiktume galimybę valstybės kontrolei peržiūrėti notarų įkainius ir iš to galėtume pasiūlyti, kaip galėtų būti koreguojami notarų įkainiai. Taigi turime ir didinti konkurenciją, ir mažinti įkainius, ir taip pat atsisakyti tam tikrų notarinių paslaugų.

Visą pokalbį su M. Majausku žiūrėkite „Dienos komentare“, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų