Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su ministru – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Savaitgalį pasidžiaugėte dėl gerėjančios pasiskiepijusių statistikos Lietuvoje, bet matome, kad dėl sergamumo ir mirštamumo kaip tik atrodome Europos Sąjungoje labai prastai. Sakykite, kodėl toks kontrastas?
Aš visai nepasidžiaugiau, mes atvirkščiai – džiaugdavomės, kai visą laiką viršydavome Europos Sąjungos vidurkį, bet vidurkis yra tikrai ne tai, ko norėtųsi. Pagrindinė žinutė buvo tai, kad mes turime labai blogą pasiskiepijimo procentą būtent senjorų dalyje.
Kodėl jis toks žemas, jūsų manymu?
Daugeliu atvejų labai svarbi yra artimųjų nuomonė, artimųjų žodis. Taip pat mėginame įkalbėti dar labiau pasistengti ir šeimos gydytojus, esame numatę jiems ir tam tikras paskatas.
Daug kam labai neramu, kai nėra aiškių prognozių. Sakykite, jūsų prognozės bent jau artimiausiems 2-3 mėnesiams – ar galime laukti veiklos, gyvenimo, judėjimo ribojimų, panašių į tuos, kurie buvo praėjusią žiemą?
Tai, ką mes matome iš ligoninių, ir tai, ką mes matome iš mirčių, tebesitęsia nepasiskiepijusių pandemija. Panašu, kad būtent šita prasme mes šitą kovą pralaimime ir panašu, kad greit būsime pasiekę pavasario bangos piką. Ligoninėse artėjame link tūkstančio ligonių, reanimacijose link šimto, bet visur dominuoja nepasiskiepiję.
Koks bus valstybės atsakas į šią blogėjančią situaciją? Ar tai reiškia, kad bus ribojimai visiems, ar tai reiškia, kad bus griežtesni ribojimai nepasiskiepijusiems, ar apskritai ribojimų politikos bus atsisakyta?
Įvairios galimybės turėti laisvesnes veiklas ir yra susietos su galimybių pasu. Tą, ką svarstysime dar šią savaitę, tai kaip ir minėjau apsvarstysime keletą priemonių, kurios būtų orientuotos, kaip dar padidinti pasiskiepijusių senjorų skaičių, ir diskutuosime, ar neverta kai kuriose situacijose grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą, o ne apsiriboti tik rekomendacija.
Jei per artimiausius keletą mėnesių visgi bus nuspręsta griežtinti ribojimus, ar tie griežtinimai palies tik tuos, kurie nepasiskiepijo, ar visus?
Pastaruoju metu mes tikrai stengiamės reaguoti į tas vietas, kurios turi konkretų poveikį. Kai šalis neturėjo nei skiepų, nei testų, tai be abejo buvo daugiau nacionalinių priemonių. Šiuo atveju, matyt, tokių priemonių norėtųsi išvengti ir norėtųsi būti labiau taikliems ir daryti tokias priemones, kurios yra labai konkrečios ir padėtų spręsti problemas.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.