Kas laukia Ukrainos, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė politologas Šarūnas Liekis.
Kas dabartiniame politiniame kontekste laukia Ukrainos?
Ukrainos laukia sunkios dienos, sunkūs mėnesiai. Valstybė susidurs su rimtomis problemomis mobilizuojant savo resursus – tiek vidinius, tiek iš išorės.
Kadangi reikia tiekti ginkluotę ir amuniciją, jos pradės trūkti ir kovos veiksmai pradės kliūti, sumažės intensyvumas. Tuo šansu pasinaudos Rusija, kuri visų savo resursų kare dar nėra panaudojusi ir ji pradės vienaip ar kitaip priimti kokius nors politinius sprendimus.
Kiek realu, kad šią žiemą ar ateinantį pavasarį galėtų įvykti derybos?
Ukrainai būtų suinteresuota derybomis, nes su kiekviena diena ši šalis silpsta. Apie tai garsiai šnekėti vengiama, šie dalykai yra neigiami, bet jei žiūrint pagal objektyvius parametrus – demografiją, ekonomikos būklę, kariuomenės būklę – Ukraina silpsta. Ir ji silpsta sparčiau nei Rusija.
Ar nekiltų kariuomenės spaudimas Ukrainos valdžiai, jei valdžia sutiktų sėsti prie derybų stalo?
Yra atlikti sociologiniai tyrimai, kurie rodo, kad yra žmonių, nepasitenkinančių dabartine valdžia. <...> Kiek esu girdėjęs iš žmonių, kurie ten kariauja, valdžios populiarumas yra labai žemas. Dažnai keliami klausimai, kad gal ginklus apsukime į aną pusę ir susitvarkykime su savo korumpuota valdžia.
Ar Amerikos kursas gali pakrypti į kitą pusę?
Prioritetų klausimas. Akivaizdžiai matosi, kad JAV prioritetai yra ne Ukraina. Pati reakcija į situaciją Izraelyje, turint omenyje daugybę dešimtmečių trunkančią milžinišką karinę paramą, Jungtinės Valstijos tai laiko prioritetu.
Kiek konfliktas Izraelyje bus gilus, platus ir kiek laiko tai galės trukti?
Jei konfliktas nebus baigiamas greitai, jei invazija į Gazos sektorių įvyks, tai galime laukti ir regioninės eskalacijos. Viena versija, kad tai virstų į trečiąjį pasaulinį karą. <...>
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše interviu pradžioje.