Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, konservatorius Mindaugas Lingė ir Seimo demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Linas Kukuraitis.
Prezidentas norėjo, kad vaiko pinigai augtų daugiau – iki 90 eurų per mėnesį, o dabar jie augs iki 85,75 eurų. Pone Linge, kodėl galiausiai nuspręsta nustatyti būtent šitą dydį?
M. Lingė: Yra pasirinktas indeksavimo modelis ir pirmiausia žiūrima į bendrą biudžetą, kadangi šiai išmokai yra naudojami bendri biudžeto pinigai. <...> Supraskime, kad pinigai, reikalingi šiai išmokai, yra tikrai labai reikšminga suma biudžetui.
Vakar turėjome diskusiją, kodėl bazinis dydis ne 19 eurų, kaip siūlė Darbo partija. Bet supraskime, kad vieno euro padidėjimas reiškia 21 milijoną biudžetui. <...> Mes turime tokią visumą, kad turime matyti ne vieną grupę. Taip, gal tas padidėjimas ir nėra didelis, bet jeigu žiūrime viską, kas sudaro šeimos biudžetą, jeigu šeimoje yra ar gydytojas, ar mokytojas, ar dar kažkas, auginantis vaikus, tai matytume, kad per skirtingas duris, skirtinguose stalčiuose tie pokyčiai atsispindės visose grupėse į gerą.
Tai ne 90, o 85 eurai, nes tai būtų didelė našta šalies biudžetui?
M. Lingė: Čia vėlgi yra susitarimo reikalas. Jeigu 90 eurų turime šiai priemonei, tai kažkokiai priemonei galėtume skirti mažiau. Yra tokia biudžetinė matematika.
L. Kukuraitis: Mindaugas čia dėsto biudžeto pagrindus, bet tai yra susiję su tuo, kad biudžetas plyšta. Per šią kadenciją yra prisiimta tiek įsipareigojimų. Jeigu grįžtume į mūsų kadenciją, tai mes pirmus 3 metus nešėme tikrai subalansuotus biudžetus. Ir ketvirtuosius nešėm subalansuotą biudžetą, tik vidury metų, atėjus kovidui, paėmėme paskolą ir tada tas balansas iširo.
Bet praktiškai visą laiką, net su subalansuotais biudžetais, mums pavyko vykdyti pakankamai principingą socialinę politiką. Pavyzdžiui, vaiko pinigų atžvilgiu, mes iš paskutinių vietų vaikų skurdo srityje peršokome į pirmą pusę Europoje. Europa netgi siunčia ekspertus tyrinėti, kaip čia kas yra nutikę, kad vaikų skurdas taip krito.
Reiškia, kad tai yra tikrai labai svarbi ir reikšminga priemonė, šeimos liudija, kad tai joms yra svarbios pajamos. Bet kaip galėčiau pasakyti, kad šitas biudžetas nedidina pensijų, bet mažina pensijas, tai lygiai taip pat galėčiau pasakyti, kad šita valdžia nemyli vaikų.
Kai mokytojai liudija, kaip vaikai bando nugvelbti duonos valgyklose – tai jau yra nebejuokinga. Tas nemokamas maitinimas, kurį mes bandėme užkelti iki pradinukų, kai estai visoms 12 klasių užtikrina nemokamą maitinimą, šiuo atveju yra sustabdytas ties antra klase. Man atrodo, kad tai yra tikrai didžiulė žala šeimoms dabartiniame kontekste.
Taip pat ir su vaiko priežiūros reforma, kur buvo ta direktyva, kad tėvai turėtų daugiau įsipareigoti. Turint tokį rezervą „Sodroje“ tikrai galėjome pasiūlyti šeimoms daugiau išmokų, kad jos rinktųsi gimdyti ir ugdyti vaikus šeimose. Tai buvo taip matematiškai apskaičiuota, kad manau, kad tai yra netinkamas santykis su savo piliečiais, kurie renkasi šiame neapibrėžtame laike susilaukti vaikų ir juos auginti.
Ir šie vaiko pinigai, kaip jau sakiau, pagal 2023 metų minimalių vartojimo poreikių dydį turėtų būti 100 eurų, net ne 90 ir ne 85. Tai čia tikrai yra politinės valios klausimas ir, deja, to mes nematome.
Pone Linge, ar pakeltumėte iki 100 eurų, kad paneigtumėte pono Kukuraičio žodžius, kad nemylite vaikų?
M. Lingė: Aš labai noriu šitoje vietoje sureaguoti ir užakcentuoti vieną svarbų momentą. Ką tik gerbiamas Linas paminėjo, kad biudžetas plyšta ir prisiimama vis naujų papildomų įsipareigojimų. Kas būtų dar papildomai didinti vaiko pinigus? Ar ne papildomi įsipareigojimai? <...> Dar labiau biudžetą plyšintume ir darytume jį dar įtemptesnį. Tai šitoje vietoje suprantame lūkesčius ir gražius, skambius pareiškimus, kad kažkas kažko nemyli, bet tuo pačiu norėtųsi didesnio nuoseklumo.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.