Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pristatė planuojamą šaukimo sistemos pertvarką, pagal kurią šaukiamų tarnauti jaunuolių padaugėtų iki 5 tūkstančių.
Tiesa, jie turėtų tarnauti trumpiau – 6 mėnesius. Atsirastų trijų mėnesių šaukimas baigusiems studijas, o panorėję jaunuoliai galėtų atlikti karo prievolę savaitgaliais – tai truktų 3 metus.
Pakaunėje, miške lauko taktikos pratybose, dalyvauja pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono šauktiniai. Mokosi reaguoti į priešo ugnį ir veikti patekus į pasalą.
Karo prievolę jau 8 mėnesį atlieka 24-erių eilinis Martynas. Sako, kad, nors tarnyboj vilioja patriotizmas, veikiausiai po karo prievolės laikotarpio pabaigos grįš į savo senąją veiklą.
„Turiu statybos inžinieriaus diplomą, baigiau universitetą, tai buvau jau pradėjęs dirbt, patirties turiu šiek tiek daugiau nei tarnyboj, tai kol kas galvoju grįžti“, – sako eilinis Martynas Armonaitis.
Apie tai, ar pasibaigus privalomajam tarnybos laikotarpiui likti kariuomenėje, dar svarsto ir 7 mėnesius šiame batalione karo prievolę atliekantis jaunesnysis eilinis Marijus Baleika.
„Galbūt ir liksiu, bet dar visiškai pilnai nesu apsisprendęs. Tai nežinau, kaip susiklostys“, – kalba M. Baleika.
Sako, kad su kiekviena diena sunkumus ir iššūkius įveikti vis lengviau.
„Kuo toliau – tuo daugiau išmoksti, pamatai. Ir jau net negali sakyt, kad kažkas – wow, sunkaus“, – tvirtina M. Baleika.
Kas naujo šiemet kviečiant šauktinius?
O šių metų šauktinių sąraše – 32 tūkst. jaunuolių. Bet 3800 iš jų netrukus, kaip ir šie šauktiniai, atliks karo prievolę. Jie bus paskirstyti į 18 karinių vienetų, kuriuose pradės tarnauti nuo vasario pabaigos.
Šiemet, kitaip nei kasmet, į sąrašą nėra traukiami studentai. Tuo metu Krašto apsaugos ministras Anušauskas pristato planuojama šaukimo sistemos pertvarką, pagal kurią šauktinių iki 2027-ųjų padidėtų nuo 3800 iki 5 tūkstančių.
„Pertvarkos tikslas yra, kad būtų didinamas jaunuolių įsitraukimas į visuotinę gynybą. Mes norėtume didinti aktyvaus rezervo skaičių“, – aiškina A. Anušauskas.
O šiuo metu kariuomenės aktyvusis rezervas – 27 tūkstančiai žmonių.
Anot kariuomenės vado Valdemaro Rupšio, šaukimo į kariuomenę reforma reforma turėtų padėti pasiekti tikslą – ginkluotosiose pajėgose turėti 40 tūkstančius karių.
„Savanoriškai atėjusių sumažėjęs skaičius. Aišku, yra visokių priežasčių. Vis dar įtaka yra pandemijos, sklaida informacijos dėl tarnybos būtinybės yra sumažėjusi. Bet peršasi aiški išvada, kad mes turime daryti reformas, norint padidinti tą apimtį bendrai šaukiamų karo prievolininkų“, – tvirtina kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
Pagal Anušausko pristatomą naująją sistemą, tarnyba truktų ne 9, o 6 mėnesius.
„Po 6 mėnesių apie pusę šauktinių jau buvusių baigtų tarnybą, būtų perkelti į aktyvųjį rezervą kuriam laikui. O kita pusė vykdytų toliau tarnyba, bet jau savanoriškumo pagrindu“, – sako A. Anušauskas.
Atsirastų ir daugiau alternatyvų. Baigę studijas jaunuoliai turėtų tarnauti 3 mėnesius.
„Kurie būtų reikalingi kaip specialistai. Dėl tam tikrų specialybių, kurias jie įgijo studijų metu. Inžinieriai ir panašiai. Galbūt daugiau techninės specialybės“, – teigia A. Anušauskas.
Atsirastų ir galimybė Krašto apsaugos savanorių pajėgose tarnauti savaitgaliais, tai truktų 3 metus.
„Būtų sukurtos mokomosios kuopos, juose turėtų galimybė jaunuoliai gauti karinį rengimą savaitgaliais. Žinoma, kad padaugėtų tų jaunuolių, kurie manau, kad ir toliau tęstų tarnybą, kaip savanoriai“, – tikina A. Anušauskas.
Šiuo metu privalomai karo prievolei šaukiami 18–23 metų jaunuoliai ir vaikinai iki 26-erių, jei jų tarnyba buvo atidėta dėl studijų aukštosiose mokyklose.