O štai šildymo tiekimą daugiabučiams savivaldybių vadovai atidėlioja – gyventojai dar nenori centrinio šildymo, kuris šiemet kai kur brangs dvigubai.
Atvėsus orams, tačiau centriniam šildymui dar neveikiant, šiaulietės Janinos bute temperatūra jau žemesnė nei 20 laipsnių. Kad būtų šilčiau moteris laiko atsidariusi vonios kambario duris ir į jos vieno kambario butuką nuo vadinamojo gyvatuko sklinda šiluma. O kad būtų dar šilčiau, moteris dažniau užsikaičia arbatos, apsikamšo antklodėmis ir sako, kol kas to pakanka.
„Kažkaip labai negalvoju, jei šalta, turiu kuo apsikloti, apsikloju. Bet baisu, jei bus tokie šalčiai kaip būdavo“, – sako senjorė Janina.
Ji prisipažįsta, kad centrinio šildymo nelaukia, mat šiemet teks mokėti trečdaliu brangiau nei pernai: „Žiema ateina, nežinau, kiek priskaičiuos, manau, daug. 30 proc. prisidėti, gal 80 eurų nereikės. Vos negražų žodį nepasakiau.“
Visgi Šiaulių savivaldybė nusprendė jau po dviejų dienų pradėti šildymo sezoną. Tiesa, dar ne daugiabučių gyventojams, mat antroje savaitės pusėje prognozuojami šiltesni orai. Pirmiausia šilumos sulauks gydymo ir švietimo įstaigos.
„Patalpose šalta, vaikai sėdi su striukėmis pamokose, darželiuose. Tikimės, kad 22 d., pasiruošimui vienos dienos dar reikia šilumos tinklams“, – teigia Šiaulių savivaldybės atstovas Vincas Urbonavičius.
Šildymo sezono pradžią jau skelbia ir Vilnius. Po darganoto savaitgalio savivaldybės vadovai nusprendė, kad jau šiandien laikas šildyti gydymo ir ugdymo įstaigas. Šilta jau ir pačioje savivaldybėje. O štai daugybė vilniečių baiminasi 60 proc. didesnių nei pernai šildymo sąskaitų ir sutinka namuose dar pakentėti, mat brangaus šildymo nelaukia:
„Dar ne, nešalta, galima be šildymo.“
„Nelabai jauku, bet dar galima pakentėti. Bus atšilimas, dar nereikia.“
„Oras atšils, nebūtinai.“
„Mes nesiskundžiame, gyvename naujos statybos bute, pas mus šilta.“
„Kiek laipsnių namuose? 16–19. Nesušalsim, mes atsparūs.“
„Kad mažiau reikėtų mokėti, taip nebūna. Apsirengiam, nesušalsim.“
Matydami tokias vilniečių nuotaikas ir drastiškai augančias šilumos kainas, savivaldybės vadovai šildymą daugiabučiams dar atidėlioja.
„Nauja statyba vartoja mažiau, kaina už butą bus 35 eurai. Tačiau senos statybos 50 kv. metrų butas pernai mokėjo apie 45 eurus, šiemet gali siekti iki 70 eurų ir daugiau“, – kalba „Vilniaus šilumos tinklų“ atstovas Laurynas Jakubauskas.
„Bendrai Vilniuje dar šildymo sezono neskelbiame. Matome, kad kitą savaitę galimas atšilimas. Žiūrint į kalendorių ankstoka, pernai šildymo sezonas pradėtas spalio 15 d.“, – tikina Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Panevėžio ir Kauno savivaldybės šilumą įstaigoms nusprendė tiekti nuo rytojaus. O dėl daugiabučių spręs vėliau.
„Gyventojams kol kas sprendimo nėra, stebime orų prognozę. Nuo rytojaus skelbiamas šildymo sezonas gydymo ir mokymo įstaigose“, – sako Kauno savivaldybės atstovas Raimundas Endrikis.
Pabrangus šilumos įmonėse deginamam biokurui ir gamtinėms dujoms, už centralizuotai tiekiamą šilumą šiemet vilniečiams šiluma brangs apie 60 proc, šiauliečiams apie 30 proc. klaipėdiečiams ir panevėžiečiams apie 15 proc. O kai kurių mažesnių miestelių gyventojams šiluma pabrangs ir beveik dvigubai.
„Pravieniškių pataisos namų teritorija, Nemenčinės komunalininko vartotojai. Ten beveik visa šiluma pagaminama naudojant gamtines dujas. Todėl ir kaina kyla ženkliai. Paminėtini Elektrėnai“, – teigia Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos narys Matas Taparauskas.
Šilumos kainas nustatanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba tvirtina pradėjusi diskusijas su vyriausybės atstovais, kaip bent nuo sausio kiek sumažinti augančias šilumos kainas. Tarkim, mokėjimus už šildymą išdėlioti per visus metus, praplėsti kompensacijų gavėjų ratą padidinus remiamų pajamų dydį, įpareigoti valstybinę urėdiją tiekti šilumininkams pigesnį biokurą.