• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė apsisprendė padaryti galą kailinių žvėrelių fermoms Lietuvoje. Dabar galutinį sprendimą priims Seimas. Žemės ūkio ministras aiškina, kad Lietuva bene paskutinė valstybė europoje vis dar turinti tokius ūkius, o praradimai esą būtų menki, kadangi sektorius mažas.

Vyriausybė apsisprendė padaryti galą kailinių žvėrelių fermoms Lietuvoje. Dabar galutinį sprendimą priims Seimas. Žemės ūkio ministras aiškina, kad Lietuva bene paskutinė valstybė europoje vis dar turinti tokius ūkius, o praradimai esą būtų menki, kadangi sektorius mažas.

REKLAMA

Kailininkai sako esantys nustebę, tačiau piktinasi, kad valdžia žada per mažas kompensacijas už naikinamą verslą. Mat Vyriausybė pasiūlė vos vieną milijoną eurų verslui, kuris per metus gaudavo pajamų 60–70 kartų daugiau.

Kailinių žvėrelių fermoje Tauragės rajone – ne vienas žaizdotas gyvūnas, o jų gaišenos numestos į kibirą. Tiesa, tąkart Maisto ir veterinarijos tarnyba šiame ūkyje pažeidimų nerado.  Tačiau dabar praėjus metams nuo fiksuotų vaizdų, rodos, gyvūnų teisių gynėjai pasiekė savo. Žemės ūkio ministerija pateikė išvadą dėl tokių fermų ateities.

„Jeigu taip žiūrėtume, kas būtų geriausia gyvūnams, tai tame nutarime ir yra beveik viskas, kaip būtų geriausia gyvūnams Lietuvoje“, – teigia „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Taip kad Žemės ūkio ministerija galiausiai metų metus nemačiusi pagrindo uždrausti kailinių žvėrelių fermas vis dėlto nusileido ir priėmė sprendimą kokio reikalavo gyvūnų teisių gynėjai. Dabar galutinį sprendimą turėtų priimti Seimas. Tačiau, kodėl užtruko tiek ilgai, ministras atsako taip.

REKLAMA

„Nenorėjome pasakyti be jokio pagrindo net nežinodami poveikio viešiems finansams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Tuo metu ūkininkų tokios ministro išvados nestebina. Neva jiems ne kartą viešai buvo jiems pasakyta, kad kailinių žvėrelių verslo šalyje neliks. Tik, pasak ūkininkų, valdžios institucijos jiems taip ir nepaaiškino, kodėl.

„Nes jau penkios versijos tos išvados ir visos į tą pačią pusę ir kaip su trumpa kaldra bandoma užsikloti: jeigu vienur kojos kyšo, kitur galva, nes argumentų tiesiog nėra. Tik etika“, – teigia kailinių žvėrelių augintojų asociacijos vadovas Česlovas Tallat-Kelpša.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras ūkininkams atkerta, kad didžioji dalis Europos jau yra uždraudusi kailinių žvėrelių fermas. Net kaimynai latviai ir estai tai padarė anksčiau nei Lietuva:

„Tai mes šioje vietoje nesame išskirtiniai kažkuo.“

„Ar galima joti ant arklio, pavyzdžiui, jis irgi nepageidauja, kad raitelis ant jo sėdėtų?“, – sako Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas.

Dar vienas ministro argumentas, kodėl šias fermas reikia uždaryti, neva šis verslas pamažu ir pats nyksta. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai kiekvienas verslas turi savo dydį. Mizerinis ar nemizerinis, tai čia yra kitas klausimas. Kitas dalykas – jeigu norima atimti verslą, tai už jį reikia kompensuoti“, – aiškina verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas.

O kompensacijoms, pasak ūkininkų, valstybė pinigų gerokai pašykštėjo: „Ten yra pasityčiojimas. Juk be kažkokios sumos negali teikti įstatymo, tai reikėjo kažką parašyti. Tai ir parašė.“

REKLAMA

Vyriausybė ūkininkams siūlo vieną milijoną eurų kompensacijų. Kitaip tariant, už vieną dabar auginamą žvėrelį – po eurą. Ūkininkai aiškina, kad per metus verslas generuoja po mažiausiai 50 milijonų eurų pajamų. O geresniais laikais – gaudavo ir 100.

Be to, pasak jų, nemažai pinigų investuota į pačias fermas. Taip kad valstybė siūlo šimtą kartų mažiau, nei tas verslas uždirbdavo. Lietuvos ūkininkai iš kompensacijų tikėjosi sulaukti bent 60 milijonų eurų.

REKLAMA

„Šaka yra demonizuojama ir demonizavimas yra paverčiamas į tai, kad visuomenė pritartų, kad išvis šitie augintojai būtų išmesti ir jiems nebūtų sumokėti jokie atlyginimai“, – kalba A. Baravykas.

Kailininkai sako, kad jų versle atlyginimus užsidirba daugiau nei 1000 žmonių: „Man atrodo, kad Lietuvos valstybė privalėtų ir viena šeima rūpintis. O čia bus reikalas su tūkstančiu šeimų, gal daugiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beveik dvidešimtieji Europos šalių kailinių žvėrelių fermos yra uždraustos. Apie pusėje jų verslininkai sulaukė valstybė kompensacijos, kita pusė – to negavo. Bet Lietuvos ūkininkai aiškina, kad ten tų verslų nebuvo tiek daug.

Tuo metu Danijoje, kur buvo daugiausiai kailinių žvėrelių fermų pasaulyje, uždarius ūkius ūkininkams buvo išmokėta beveik 400 milijonų eurų. Tiesa, Danijoje fermos buvo uždarytos dėl COVID-19 protrūkio, ne tik dėl etinių sumetimų. Tuo metu ministras mano, kad kompensacijoms skirta suma yra teisinga. 

REKLAMA

„Tai yra toks Vyriausybės siūlymas, jis tikrai dar ne galutinis, nes viskas sprendžiasi Seime“, – sako K. Navickas.

Pavasario sesijoje Seimas turėtų apsispręsti, nuo kada ketina uždrausti kailinių žvėrelių fermas. Kiek anksčiau, Seimo komitetas siūlė fermas uždrausti nuo 2026 metų. Tačiau Vyriausybė šį laikotarpį siūlo pavėlinti metais – iki 2027 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų