O Valstybinė ligonių kasa sunerimusius gyventojus ramina – jau po kelių savaičių Lietuvą pasieks nauja gripo skiepų partija – daugiau kaip 120 tūkstančių vakcinos dozių. Didžiosios šalies ligoninės kalba apie kritinę situaciją dėl koronaviruso – šios baiminasi, kad neskiepyti koronaviruso pacientai užims kitų ligonių lovas ir žmonės bus palikti likimo valiai.
Marijampolės poliklinikoje skiepų nuo gripo jau nebeliko, nėra jų ir daugelyje šeimos klinikų, tad žmonės suskubo skiepytis nuo sezoninio gripo į vaistines. Marijampolietė Vilija sako nedvejojusi. Moteris bijo sunkiai sirgti, nepatekti pas gydytojus ir nesulaukti skubios pagalbos.
„Aš sirgti bijau, o skiepytis visiškai nebijau. Vienas kitas girdisi, kad serga, bet taip masiškai kol kas nėra, kol dar laikas, aš manau ir reikia skiepytis“, – sako marijampolietė Vilija.
Kad norinčiųjų skiepytis daug, o vakcinų nuo gripo trūksta tikina ir Vilniaus Karoliniškių poliklinika. Ten jau nuo rugsėjo mėnesio pasiskiepijo apie tūkstantis poliklinikos pacientų ir kai kurias skiepo rezervacijas teko atšaukti.
„Buvome gavę ir nemokamų, ir mokamų – visas jas jau sunaudojome šiai dienai. Dabar jų jau nebeturime, laukiame. Gavome raštą, kad vakcinos bus spalio gale, lapkričio pirmomis dienomis“, – teigia slaugos administratorė Vaida Danielė.
Apie skiepų trūkumą prabyla ir Šiaulių centro poliklinikos gydytojai. Poliklinika su nekantrumu laukia papildymo – dar apie tūkstančio gripo vakcinos dozių.
„Labai aktyviai žmonės skiepijosi ir mums prieš savaitę baigėsi tie skiepai, bet turėtume mėnesio gale gauti papildomą vėl dozę“, – tikina šeimos gydytoja Audronė Jakutienė.
O ką sako žmonės? Jie atviri, sirgti nenori:
„Bijome užsikrėsti, bijome sirgti.“
„Aš kiekvienais metais skiepijuosi ir skiepysiuosi toliau.“
„Būtina, čia pagrindinis dar išganymas, gal išgyvensime. Reikia skiepytis.“
Apie 2400 pacientų nuo gripo paskiepijo ir Šeškinės poliklinika. Nors vakcinų gydymo įstaiga dar turi, žmonės nuolatos atakuoja skambučiais ir teiraujasi, kada gali ateiti skiepui.
„Mokamos ir nemokamos vakcinos tikrai yra, turime ir naują gripo formą – tai yra vaikams purškiama vakcina nuo 2 iki 18 metų“, – aiškina direktoriaus pavaduotoja slaugai Renata Šturienė.
Kol žmonės nerimauja, Valstybinė ligonių kasa prašo pacientų ir gydymo įstaigų kantrybės ir tikina, kad netrukus Lietuvą pasieks ir antroji skiepų nuo gripo partija. Pasak Ligonių kasų atstovo, vakcinų nebeliko dėl to, kad gyventojai masiškai suskubo skiepytis. O šiemet pirmą gripo skiepų partiją Lietuva gavo rekordiškai anksti – dar rugpjūčio mėnesį.
„Vakcinų visiems tikrai užteks, papildomos siuntos kiekis yra ruošiamas, bus atskraidinta po dviejų savaičių. Tai bus 123 tūkstančiai vakcinos dozių“, – tikina ligonių kasų atstovas Rimantas Zagrebajev.
Tiesa, pasak sveikatos specialistų,gerokai šį sezoną padaugėjo susirgimų ir viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis. Jau dabar specialistai tikina, kad šiųmetis gripo sezonas bus kur kas aktyvesnis nei pernai, kai visi sėdėjo užsidarę namuose ir neturėjo kontaktų.
„Jeigu lyginant praeitą sezoną, kai mes turėjome sergamumą nedidelį, tai jisai dabar yra dvigubai didesnis šiuo metu. Bet lyginant praeitus sezonus sergamumas yra šiek tiek didesnis“, – sako užkrečiamųjų ligų skyriaus specialistė Greta Gargasienė.
Pasak medikų, gripo sezonas įprastai trunka nuo spalio iki kovo mėnesio, tad ir skiepytis nuo sezoninio gripo reiktų jau dabar.
„Laukti turbūt nederėtų, dabar yra pats metas, nes pasiskiepijus nuo gripo apsauga, imunitetas susidarytų kažkur po dviejų savaičių. Tai jeigu pasiskiepytume dabar, turėtume apsaugą visam peršalimo sezonui“, – teigia vaistinės vedėjas Rimvydas Blynas.
O įpusėjus rudeniui situacija šalies ligoninėse pasidarė kritinė, žmonės baiminasi nesulaukti reikiamos pagalbos. Vis dažniau kalbama apie tai, kad neskiepyti koronaviruso pacientai užima kitų ligonių lovas, o nekovidiniai ligoniai lieka be jiems būtinos pagalbos. Dėl koronavirusu sergančių pacientų pertekliaus Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje ir kai kuriuose Santaros klinikų skyriuose atsisakoma planinių paslaugų.
„Santaros klinikose sustabdyta planinė hospitalizacija terapinio profilio pacientams, gydome ir priimame tik skubius pacientus. Lygiai tokia pati situacija ir Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje“, – kalba Santaros klinikų direktorė valdymui Jolita Jakutienė.
Didžiosios šalies ligoninės tvirtina, kad jeigu situacija nepagerės, jos greitu metu taps tik kovidinėmis ligoninėmis ir nebegalės gydyti kitų pacientų, kuriems taip pat reikalinga pagalba.