Pasirodo, jos apsvaigsta nuo rapsų. Tokios stirnos nebijo nei žmonių, nei gyvūnų, nei automobilių. Žmonės puola jas glostyti, tačiau specialistai perspėja, kad to daryti šiukštu negalima – gyvūnai gali ir sužaloti.
Įprastai baikšti stirna ramiai stovi ir nebėga nuo žmogaus, kuris ją glosto. Atrodytų mielas vaizdelis, bet iš tiesų tai, kad stirna taip nebijotų žmogaus, nėra normalu ir yra ženklas, kad gyvūną ištiko bėda. Veikiausiai stirna prisiėdė rapsų, kurie sutrikdė sveikatą.
„Paprastai eritrocitai gyvuoja 120 dienų, o kada prisiėda daug rapsų, jie gyvuoja kelias savaites. Eritrocitai atsakingi už deguonies išnešiojimą. Stirnos, kadangi trūksta deguonies, jaučiasi kaip apsvaigusios, elgiasi neadekvačiai, joms sukasi galva – aiškino VDU lektorius Kastytis Šimkevičius.
Apsinuodijimas nebūtinai baigiasi tragiškai
Rapsai gali pažeisti gyvūno kepenis, blužnį, o apsvaigusi stirna gali žūti po automobilio ratais arba tiesiog sušalti.
Stirna, guldamasi žiemą ant sniego, visada jį nusikapsto iki pat žemės ir dažniausiai gulasi sau ant kojų. O kada jos jaučiasi prastai, jos gulasi tiesiai ant sniego, nenusikapsčiusios, ant šono, ir joms tai pasibaigia komplikacija – plaučių uždegimu. Tada toks gyvūnas pasmerktas žūti“, – kalbėjo K. Šimkevičius.
Tačiau aplinkosaugininkai sako, kad apsinuodijimas rapsais nebūtinai baigiasi tragiškai.
„Kaip ir mums paleidžia vidurius, lygiai taip pat ir gyvūnams paleidžia vidurius. Jeigu turi pakankamai vandens, yra sveikas, suaugęs gyvūnas, tai tiesiog išsividuriuoja, atsigauna ir viskas yra gerai“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento atstovė Dalia Černevičienė.
Artintis pavojinga
Internete yra vaizdų, kaip žmonės gelbėja stirnas – net ant rankų išneša iš balų, patraukia nuo pavojingo kelio. Vis dėlto specialistai pataria nesiartinti prie apsvaigusios stirnos – tai gali būti pavojinga.
„Atrodo, kad tai nekaltas gyvūnėlis, bet ji stosis, gali jus atakuoti su priekinėmis kanopomis, o priekinės kanopos yra labai aštrios, gali jus labai stipriai sužeisti“, – perspėjo K. Šimkevičius.
Specialistai pataria duoti kelią užklydusiai stirnai ir kviesti pagalbą tik tada, jei ji blaškosi gyvenvietėje, gali ką nors sužaloti ar susižaloti pati, arba, matyti, kad jaučiasi blogai.
„Guli, sunkiai kvėpuoja – tokiu atveju reikėtų skambinti ir iškviesti šiuo metu jau atsidariusio laukinių gyvūnų globos centro specialistus. Arba per 112, arba per departamento pranešimų tarnybą“, – sakė D. Černevičienė.
Gyvūnų globėjai sako per metus sulaukiantys keliasdešimt skambučių, prašančių padėti stirnoms.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.