Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Panevėžietis Liudvikas į polikliniką atėjo pasiskiepyti nuo kovido.
„Aš išvis nesu sirgęs niekuo, bet stengiuosi nejuokauti. Nesergantys irgi kartais gali“, – sako vyras.
Į polikliniką – su kaukėmis
Ši poliklinika jau nuo spalio ragina čia ateiti tik su kaukėmis. O iš visų besitestuojančių kovidas pasitvirtina beveik trečdaliui. Žmonės patvirtina – jei patys ir neserga, tai bent aplinkoje kovidas vėl gyvas.
„Aplinkoj tikrai yra sergančių, ir COVID-19 infekcija, ir gripo virusu. Tačiau pati dar kol kas laikausi“, – sako pašnekovė.
Kovidas išties įsibėgėja – šią savaitę susirgimai viršija tūkstantį per dieną, vakar du žmonės mirė. Vienos iš Panevėžio šeimos klinikų gydytojas pasakoja, kad krūviai išaugo staiga.
„Šiandien ir vakar skubių konsultacijų kiekis padvigubėjo, jei ne patrigubėjo. Gerai, kad nedarbingumus galima išduoti nuotoliu kartas nuo karto“, – teigia šeimos gydytojas Artūras Stancelis.
„Tas sergamumo pakilimas tikrai matomas, praėjusią savaitę buvo registruotas epideminis susirgimo lygis 22 savivaldybėse. Bet noriu pabrėžti, kad, vertinant bendrą sergamumą kvėpavimo ligų infekcijomis, kalbame ne tik apie kovidą, bet ir apie gripą, ir kitas infekcijas“, – aiškina Visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Ligonių skaičius svyruoja
Piką kovido infekcija buvo pasiekusi 2022-ųjų vasarį, kai per parą teigiamą testo rezultatą išvysdavo net 14 tūkstančių žmonių. Didžiulis krūvis tada teko Vilniaus Santaros klinikoms. Dabar į Infekcinių ligų centro Priėmimo skubios pagalbos skyrių per parą atvyksta 20–30 pacientų, o kovido ligonių skaičiai svyruoja.
„Vieną dieną gali būti vos ne du trečdaliai, kitą dieną vyrauja viduriuojantys. Ypatingo antplūdžio nėra“, – sako Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas.
Santaros klinikų reanimacijoje šiandien gydomi du dėl kovido čia patekę pacientai.
„Pandemijos metu turėdavome stacionaruose daug jauno amžiaus pacientų, šiuo metu vyrauja garbaus amžiaus, daug gretutinių ligų, slaugomi pacientai“, – kalba L. Svetikas.
Šiek tiek pakito ir ligos simptomai – užsikrėtusieji kosti, karščiuoja, jiems skauda galvą ar krūtinę, bet retas kuris netenka skonio ar kvapo pojūčio.
„Galbūt ji panašesnė į tą senąjį gripą, kai yra kaulų laužymas, raumenų skausmai, galvos skausmas“, – teigia A. Stancelis.
Nors dauguma pacientų serga nesunkia forma, sugrįžo ir gripas, kuris per pandemiją buvo pranykęs.
„Pagrindinė problema, kuri gali iškilti – kur surasti vietos visiems užkrečiamosiomis ligomis sergantiems pacientams. Gripas šalia kovido gulėti negali“, – aiškina Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas.
Ribojimai negresia
Tačiau ribojimų, kokius patyrėme pandemijos metu, valdantieji sugrąžinti neketina. Kaukės, rankų dezinfekcija, atstumų laikymasis lieka rekomendacijomis.
„Reanimacijos lovų užimtų skaičius laikosi apie 10 kiekvieną dieną, kartais pakyla, kartais sumažėja. Tikrai nematome grėsmės sveikatos sistemai, dėl ko reikėtų papildomų priemonių“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Tiek premjerė, tiek medikai ragina vėl pasiskiepyti nuo kovido. Nuo spalio tai jau padarė daugiau nei 46 tūkstančiai žmonių.
„Tai yra pakankamai geras skaičius, nes vien per praeitų metų sezoną turėjom 40 tūkst. pasiskiepijusių nuo COVID-19, o dabar per pirmus du mėnesius turim didesnį skaičių“, – sako G. Gargasienė.
O rezervinių vakcinų yra dar penkis kartus daugiau – per 200-us tūkstančių. Nuo gripo šį sezoną pasiskiepijo gerokai daugiau – 207 tūkst. – tautiečių.
Daugiau vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.