• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) priėmė rezoliuciją „Tolimesnis Rusijos Federacijos agresijos eskalavimas prieš Ukrainą“, kurioje Rusiją pripažino terorizmą remiančia valstybe, tačiau Europos Parlamentas vėl ieško naujų būdų, kaip kovoti su Rusija.  

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) priėmė rezoliuciją „Tolimesnis Rusijos Federacijos agresijos eskalavimas prieš Ukrainą“, kurioje Rusiją pripažino terorizmą remiančia valstybe, tačiau Europos Parlamentas vėl ieško naujų būdų, kaip kovoti su Rusija.  

REKLAMA

Laidoje „Dėmesio centre“ kalbėjęs vienas iš Europos Parlamento rezoliucijos autorių Andrius Kubilius sako, kad dėl šios rezoliucijos Rusija susilauks stiprių pasekmių.  

„Aš įvardinčiau, kad tai yra juridinės pasekmės, kurių mes paprašėm Europos Komisijos ir Vadovų tarybos. Ir yra politinės pasekmės, dalį kurių mes jau surašėme į rezoliuciją, į kurią, mes norėtumėm, kad ES politika būtų nukreipta.  

Ir yra taip pat tos pasekmės, kurių mes nesurašėm, bet kurių galima laukti. Visų pirma, kiek šita rezoliucija ir joje suformuota nuostata, pavyzdžiui, gali paveikti Rusijos elitą, esantį aplink Kremlių. Mano manymu, gana stipriai. Ir tai, kaip Kremlius sureagavo į rezoliuciją, yra nematyta kibernetinė ataka prieš parlamentą. Ukrainiečiai sako, kad tuo pačiu metu surengta raketų ataka prieš Kyjivą ir kitus miestus. Jų manymu, tai taip pat galėjo būti rusų reakcija. Aš sakiau, kad, bent jau, yra labai aiškiai parodyta, kad Europos Parlamentas, kurį kai kas vadina kaip mažai reikšmingą, iš tikrųjų Kremliui yra suprantamas kaip reikšminga ir įtakinga institucija. 

REKLAMA
REKLAMA

Jei paimtume nuosekliau, kas yra tos jurininės pasekmės. ES turi tik reglamentą dėl organizacijų, kurios yra pripažįstamos teroristinėmis. <…> Bet neturime to, ką turi JAV. Jos turi įstatymą, apibrėžiantį, kokios pasekmės laukia valstybių, kurios pripažįstamos remiančiomis terorizmą. Tai mes iš ten bandysime skolintis kai kurias nuostatas, kurios yra svarbios. Visų pirma, amerikiečiai tokiu būdu įveda antrines sankcijas. Jie uždraudžia bet kokią prekybą ir trečiosioms valstybės su tokia šalimi, kuri yra pripažįstama terorizmo rėmėja“, – dėsto A. Kubilius. 

REKLAMA

Politikas teigia, kad JAV įstatymas taip pat labai svarbus, nes panaikina vadinamą tarptautinį imunitetą terorizmą remiančios šalies valstybiniam turtui.  

„Nes pagal tarptautinę teisę valstybės turtas yra apsaugotas imuniteto ir negalima į jį reikšti pretenzijų. Šioje vietoje, nuėmus tokį imunitetą Rusijos valstybiniam turtui, iš karto atsiveria galimybės tuos kelis šimtus milijardų rezervo panaudoti Ukrainai. Nes dabar dar teisininkai kol kas svarsto, tie pinigai yra įšaldyti, bet jų paimti nesiryžtama. Todėl atsivertų tam durys“, – sako A. Kubilius.  

REKLAMA
REKLAMA

Europarlamentaras sako, kad Rusijos laukia ir politinės pasekmės.  

„Visų pirma, mes įvardinome, kad ES turi toliau gilinti Rusijos izoliaciją ir mažinti diplomatinį atstovavimą. Sekantis dalykas, siūlom išplėsti sankcijas ir į jas įtraukti visas politines partijas, kurios yra Dūmoje ir kurios balsavo už karą, kurios remia visą tą terorizmą.  

Trečias dalykas, tai į tą jau egzistuojantį teroristinių organizacijų sąrašą siūloma įtraukti „Wagner“ grupę, Kadyrovo grupę ir visas panašias grupes, kurias finansuoja valstybė. 

Ir paskutinis: labai svarbu artimiausiu metu kurti specialų tribunolą karo agresijos nusikaltimams. Kadangi tai pagal tarptautinę teisę yra lyderystės nusikaltimas, tai tribunolas būtų nutaikytas tiesiai į Putiną ir tokių nusikaltimų netiria Hagos tribunolas. Tai sekanti užduotis, ką mes planuojame daryti EP, tai artimiausiu metu rengti specialią rezoliuciją dėl tribunolo. Iš kitos pusės spausime kitas institucijas, kad tas juridines pasekmes taip pat realizuotume“, – kalbėjo A. Kubilius.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų