Nuo apribojimų ir begalinės kontrolės pavargę kinai tūkstantinius protestus rengia ir sostinėje. Ir panašu, kad tai didžiausias atviras pasipriešinimas režimui Kinijoje per pastaruosius tris dešimtmečius.
Keli kinų policininkai Šanchajuje prie žemės prispaudę surakina BBC žurnalistą Esą Lawrenceą. Miniai šaukiant „Paleiskite!“ režimo pakalikai vyrą išsiveda: „Staigiai susisiekite su konsulatu!“
Britų visuomeninio transliuotojo žurnalistą kinai paleido tik po kelių valandų. Prieš tai gerokai aptalžę ir sugalvoję absurdišką pasiteisinimą – neva saugojo vyrą nuo protestuotojų galėjusių jį užkrėsti COVID. Vėliau Pekinas sugalvojo kitą pateisinimą – neva vyras nepasakė esantis žurnalistas.
„Kinija visada mielai priima užsienio žurnalistus, kurie nušviečia įvykius laikydamiesi Kinijos įstatymų ir tvarkos“, – teigia Pekino atstovas Zhao Lijian.
Tik štai Kinijos komunistinio režimo tvarka tokia, kad protestuoti nedera, taip pat ir filmuoti, ir platinti tokių vaizdų. Kad nekiltų noras į gatves išeiti ir kitiems, ir atvirai pasakyti, ką galvoja apie šalies valdžią. Kinų pareigūnai pasigavę protestuotojus verčia ištrinti iš telefonų protesto vaizdus. Kiek žmonių sulaiko – režimas neskelbia, kiek protestuoja – dėl cenzūros taip pat iki galo neaišku.
Kai kurie stebėtojai sako, kad Kinijoje nieko panašaus nevyko nuo pat 1989-ųjų susidorojimo su studentais Tiananmenio aikštėje: „Baikite Pekino izoliaciją! Baikite izoliaciją visoje šalyje!“
O Pekine vakar vakarą susirinkę kinai protestą tęsė ir šiandien anksti ryte. Sostinėje pareigūnų raginimui skirstytis nepakluso maždaug 1000 žmonių.
Kinai reikalauja atšaukti griežtus COVID apribojimus, dėl kurių per gaisrą Sindziango provincijoje žuvo namie užrakinti žmonės: „Pakaktų tikrinti tik artimus kontaktus, tuos, kas galėjo užsikrėsti. To pakaktų. Nereikia šio masinio tikrinimo!“
Kinijos režimui pandemija tapo dar vienu milijonų žmonių kontrolės įrankiu. Nors sukurtos vakcinos ir visas pasaulis jau susigyvena su virusu – Pekinas kinus toliau gniaužia kontrolės gniaužtais, nors 1,4 mlrd. gyventojų šalyje fiksuoja kelias dešimtis tūkstančių naujų COVID atvejų per dieną.
Kinai pyktį lieja ir dėl visos kitos režimo priespaudos: cenzūros internete ir oficialioje žiniasklaidoje, kuri net nenušviečia šių protestų. Skelbiama, kad nors ir negausus, bet pastarųjų dienų kinų nepaklusnumas – beprecedentis ir didžiausias per paskutinius tris dešimtmečius. Ir jis atnešė nedidelių vaisių – Bandydama apraminti protestus Sindziango valdžia skelbia, kad regiono sostinėje Urumčyje kai kurie apribojimai bus sušvelninti.