Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavęs karybos ekspertas Darius Antanaitis teigė, kad yra nemažai šansų, kad Rusija panaudos branduolinį ginklą ir tiksliai įvardijo, kokiu atveju ryžtųsi tai padaryti. Tokiai juo nuomonei pritarė ir „Layher Baltic“ direktorius Viktoras Voroncovas.
Putinas netiesiogiai pagrasino branduoliniu ginklu. Žinoma, tai ne pirmas kartas, kai jis tai daro, bet dabar jis pasakė, kad tai nėra blefas, nes tikriausiai supranta, jog dažnai taip galvojama. Ką toks gąsdinimas suteikia Rusijai strateginiu požiūriu?
D. Antanaitis: Putinas negąsdina, nes branduolinio ginklo panaudojimas yra apibrėžtas Rusijos karinėje doktrinoje. Kada yra pavojus Rusijos integralumui ir kada yra užpuolama Rusijos dalis, ir yra pavojus, kad tą dalį Krymas praras – tada rusai turi teisę panaudoti branduolinį ginklą.
Jis čia niekuo negrasina, jis tik pacitavo savo doktriną, bet nepamirškite Budapešto memorandumo, pagal kurį Rusija, JAV ir Britanija sutiko Ukrainai užtikrinti saugumą ir gynybą, jei ji atsisakys branduolinių ginklų.
Rusija užpuolė, tačiau yra dar dvi kitos valstybės, kurios pasirašė ir toliau privalo vykdyti šį memorandumą. Tai dvi branduolinės, milžiniškos, galingos valstybės – JAV ir Britanija.
Tikėtina, kad rusai panaudos branduolinį ginklą, bet į ką jie nori pataikyti? Nes branduolinio ginklo panaudojimas turi būti toks, kad priešininkas po to nebegalėtų vykdyti savo tolimesnių operacijų. Praktiškai, priešininkas turėtų būti visiškai sunaikintas.
Pavyzdžiui, galime kalbėti apie tai, kaip rusai planavo savo branduolinius ginklus panaudoti prieš JAV lėktuvnešių grupes. Tos grupės – tai milžiniškas kiekis karių, milžiniškas kiekis laivų, lėktuvų ir pan. Tai rusai konstravo tuos branduolinius užtaisus taip, kad sunaikintų visą tą grupę vienu ar dviem smūgiais tam, jog JAV nebegalėtų toliau vykdyti operacijų.
O kokie taikiniai yra Ukrainoje? Ne kažin kokie. Kitas dalykas – radioaktyvus užterštumas. Branduolinio sprogimo metu radiacija krenta žymiai greičiau nei branduolinės avarijos atveju, tačiau paties rusams vis tiek reikės gyventi ir kvėpuoti radioaktyviomis dulkėmis.
Bet ar jiems tai rūpi?
D. Antanaitis: Aš manau, kad kažkam rūpi, kažkas bijo, bet, aš nemanau, kad jiems tiek nerūpi. Žinoma, buvo atvejų, kada jie miegojo Černobylio miškuose. Aš manau, kad branduolinio ginklo panaudojimas tikėtinas, tačiau tai nėra didelė drama.
Pone Voroncovai, ar jūs taip pat supratote teiginį, kad Rusija gali panaudoti branduolinį, jei kiltų grėsmė jos teritoriniam integralumui?
V. Voroncovas: Aš nesu karo ekspertas, bet pasakysiu, kaip paprastas žmogus – aš sutinku, kad jis gali panaudoti branduolinį ginklą. Jei prasidės karas Krymo pusiasalyje, Putinas būtinai panaudos branduolinį ginklą, nes dabar jam atiduoti Krymą – savižudybė. Jis to nepadarys niekada.
Galbūt jis gali atsisakyti Donecko ar Luhansko, bet Krymo neatsisakys niekada. Jo praradimas – nuvertėjimas. Putino niekas negerbs ne tik pasaulyje (kur apskirtai jo niekas negerbia), bet ir jo šalyje.
Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.