Tvarkytojai skaičiuoja – bent Vilniaus kapinėse šiemet šiukšlių kone penkis kartus daugiau nei buvo pernai tuo pačiu laiku.
Iš organinėms atliekoms skirtų konteinerių kapines prižiūrinčios įmonės darbuotojai po Vėlinių traukė ir rūšiavo atliekas. Karveliškių kapinėse, kaip ir visur kitur, konteineriuose dominavo žvakės.
Darbininkai pastebi – rūšiavimo konteineriai išrikiuoti, bet žmonėms nė motais, kur ką mesti.
„Galima čia net ir baldus rasti. Plastikas, stiklas, gėlės plastikinės. Viskas, ką tik žmonės nurenka nuo savo kapo. Nes žaliosios turi būti tik lapai, gėlės. Be jokių plastikinių indelių, maišelių ir panašiai“, – tikino kapinių tvarkytojai.
„Manau, baudos sutramdytų, jeigu būtų kaip mieste kameros ar panašiai“, – sakė kapinių priežiūros administravimo vadovas Darius Jakutonis.
Kapinių atliekas tvarkantys darbuotojai rado ir visai netradicinių, kapinėms nebūdingų atliekų. Pavyzdžiui, maisto likučių: ir mišrainės, ir silkės, ir sulčių, ir net alkoholio. Taip yra todėl, kad kai kurios tautos savo išėjusiuosius pagerbia puotaudamos, prie mirusiojo kapo.
Artimųjų kapus lankęs Romas tikino žvakes rūšiuojantis, ir stebėjosi tais, kas to nedaro.
„Blogai, čia tragedija. Kapinės – lygiai tas pat kaip ir miškai, reikia mylėti gamtą savo“, – teigė vilnietis Romas.
Kapines prižiūrinčios įmonės atstovai prabėgus Vėlinėms skaičiuoja – iš viso per spalį iš Vilniaus kapinių buvo išvežtos 675 tonos nerūšiuotų atliekų ir beveik 900 tonų žaliųjų, įmonės darbuotojų išrūšiuotų atliekų.
Palyginti su pernai spaliu, šiemet mišriųjų atliekų išvežta šimtu tonų daugiau. O štai žaliųjų atliekų daugiau beveik dviem šimtais tonų.
„Jau daugiau nei savaitę mes vežame naktimis atliekas iš visų kapinių. Galbūt orai šiemet geresni, ar žmonės laiko daugiau turėjo, gal dirba iš namų, tad važiuoja ir tvarkosi darbo metu“, – teigė D. Jakutonis.
Didesni atliekų kiekiai dar bus maždaug dvi savaites po Vėlinių. O jau toliau atliekas tvarkanti įmonė skirstys, ką su stiklinėmis ir plastiko žvakutėmis bei kitomis kapinių atliekomis daryti toliau.
„Jeigu mes kalbėtume apie stiklo žvakides, tai visos jos keliauja perdirbimui, net nesvarbu, kad jos yra truputį užterštos parafinu ar vašku, atskiriama metalinė dalis, stiklas keliauja į stiklo surinkimo vietas, o po to – perdirbimui“, – sakė „Ecoservice“ atstovė Diana Lubė.
Iš jų vėl gaminamos žvakės, kiti stiklo gaminiai. O su plastiko žvakėmis sudėtingiau, jos perdirbamos į kurą.
„Plastikas, užterštas parafino ar vaško likučiais, nėra perdirbamas, tokiu atveju jis tampa šiluma radiatoriuose arba karštu vandeniu“ – kalbėjo D. Lubė.
Ir tokių žvakių šiukšlių konteineryje daugiau nei stiklo. Jos pigesnės, o tai, kad teršia orą, dažnam nė motais.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.