• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečią mėnesį iš eilės Lietuvoje traukiasi kainos, tiesa, kol kas simboliškai. Išankstiniais duomenimis, liepos mėnesį kainos susitraukė 0,3 procento, užfiksuota mėnesinė defliacija.

Trečią mėnesį iš eilės Lietuvoje traukiasi kainos, tiesa, kol kas simboliškai. Išankstiniais duomenimis, liepos mėnesį kainos susitraukė 0,3 procento, užfiksuota mėnesinė defliacija.

REKLAMA

Sostinėje įsikūrusių gastrobarų savininkas A. Zimnickas pasakoja, kad paskutinį kartą gėrimų ir maisto kainas kėlė praėjusių metų rudenį nuo 5-ių iki 10-ies procentų.   

„Kainas kėlėme dėl didėjančių tiekėjų kainų, dėl energetikos kaštų, personalo kaštų, dėl visų šitų dedamųjų“, – sako „Plus plus plus“ vadovas A. Zimnickas.   

Verslas turi gerų žinių – pasibaigus energetinių išteklių kainų krizei, maistas ir gėrimai turėtų atpigti.   

„Mes su tiekėjais jau pradedame susitarti žemesnes kainas negu anksčiau, tai vadinasi, kad galime tikėtis ir kažkokio kainų mažėjimo. Jeigu dienos pietūs pas mus šiuo metu kainuoja 5,49 eurus, tai gal galime tikėtis, kad mums pavyks sumažinti iki 5,29 Eur“, – teigia A. Zimnickas.   

REKLAMA
REKLAMA

Pozityvių žinių apie mažėjančias kainas yra ir daugiau. Valstybinė duomenų agentūra skelbia išankstinės infliacijos duomenis. Jau trečią mėnesį iš eilės prekių ir paslaugų kainos traukiasi. Liepos mėnesį agentūra užfiksavo mėnesinę defliaciją. Kainos sumažėjo simboliškai, vidutiniškai 0,3  procento.  

REKLAMA

„Galime pasidžiaugti, kad kainų tendencijose grįžta tie tokie periodiški, sezoniški veiksniai, kaip vasarą pingančios daržovės, vaisiai, taipogi išpardavimų sezonas“, – pozityviomis žiniomis dalinasi „INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.   

„Ir atpigusi nafta, ir atpigę energijos ištekliai, pigesni kai kurie grūdai, ypač sumažėjusios transportavimo išlaidos“, – prideda „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.   

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, viename iš sostinės prekybos centrų kalbinti žmonės atvirauja, kad maisto ar kitų prekių pigimo jie nemato, pirkėjai įsitikinę, kad kainos kyla toliau:

„Nelabai pastebėjau, kad kažkas atpigtų ir aš manau, kad turi didėti alga.“   

„Žinote, anksčiau man užtekdavo apie 15 eurų. Dabar be 30 eurų aš neišeinu.“   

Infliacija nesustojo dar. Pastebiu, kad vis tiek paskutiniu metu kainos šiek tiek didėja, ypač maisto kai kurie dalykai. Šiandien aš perku vištienos šaltieną ir jau 30 centų daugiau nei buvo prieš savaitę.“   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistai akcentuoja: nors infliacija iš lėto mažėja, aukštų kainų našta vis dar didelė.   

„Akivaizdu, kad neišsprendžia tos didelės infliacijos problemos, kurią mes matėme praėjusiais metais. Per praėjusius metus kainos padidėjo daugiau nei penktadaliu, o štai per pastaruosius tris mėnesius sumažėjo puse procento“, – pabrėžia N. Mačiulis.   

Dauguma prekių ir paslaugų 2022-aisiais kainavo pigiau. Vandentiekos paslaugos per metus vidutiniškai pabrango 50 procentų, keleivinis oro transportas ir kietasis kuras apie 40 procentų, apgyvendinimo paslaugos, cukrus ir saldumynai beveik ketvirtadaliu. Paslaugų kainos skirtingai nei prekių: sparčiai auga. Ekonomistai stebisi gyventojų nuotaikomis ir lūkesčiais: lietuviai šiuo metu jaučiasi pozityviau nei kitų Europos Sąjungos šalių gyventojai.   

REKLAMA

„Tos bendros objektyvios aplinkybės kol kas pateisina santūrų optimizmą, nes ir atlyginimų augimas jau gerokai lenkia metinę infliaciją, ir darbo rinka vis dar atrodo pakankamai sveika ir pulsas santykinai aukštas“, – tvirtina I. Genytė-Pikčienė.   

„Tiek Vokietijos, tiek kitų Baltijos šalių, kitų didžiųjų. Eurozonos ekonomikos gyventojai jaučiasi vis dar gana blogai: nerimauja ir dėl infliacijos, ir dėl pajamų, ir dėl galimo darbo praradimo“, – sako N. Mačiulis.   

REKLAMA

Ekonomistai ragina Lietuvos gyventojus per daug neatsipūsti. Esą artimiausią pusmetį Europos ekonominę būklę reikia vertinti atsargiai.

„Jau tai, kad Rusija nepratęsė susitarimo dėl grūdų su Ukraina pakaitino grūdų kainas, aliejinių kultūrų kainas ir rinkos į tai reaguoja. Taip pat karščiai pietuose žada prastesnį vaisių, daržovių derlių“, – teigia I. Genytė-Pikčienė.

„Žiūrėdami į griežtėjančias kreditavimo sąlygas, kylančias palūkanas pramonės problemas Europoje, mes negalime tikėtis spartaus atsigavimo, nei ekonomikos augimo artimiausią pusmetį“, – tvirtina N. Mačiulis.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, apskaičiuota metinė infliacija šiuo metu siekia 7,1 procento. Jei pavyks išvengti ekonominių negandų, ekonomistai prognozuoja, kad metų gale metinė infliacija gali nukristi žemiau 3 procentų ribos.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

As is namu pietus atsinesiu, bet jums nemokesiu, nei daugiau nei maziau. Godus šlykštynės
20 ct yra stipru.
sausainių,Mon ami Kauno akropolyje- radau,34 eur už kg.Nepirkau,per pigūs,klausiau,kada po 50 eur už kg sausainiai bus,sakė,ateikit kitą savaitę,turėtų būti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų