Tik smarkiai išsiskyrė iš visų į priėmimą atėjusių kostiumais ir kaklaraiščiais pasipuošusių lyderių – vilkėjo kovos už laisvę simboliu jau tapusią militaristinę aprangą. O svarbiausios NATO valstybės JAV vadovas Joe Bidenas į vakarienę neatvyko.
Pasibaigus pirmajai istorinei NATO viršūnių susitikimo dienai, po oficialių susitikimų ir diskusijų, antradienio vakarą į Prezidentūros rūmų vidinį kiemą atvyko Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis su žmona Olena. Ar jis atvyks buvo dvejojama iki paskutinės minutės, mat V. Zelenskis buvo nusivylęs aptakiais NATO pažadais dėl Ukrainos narystės Aljanse.
Tačiau Ukrainos prezidentas su žmona šiltai šypsojosi ir sveikinosi su Prezidentu Gitanu Nausėda ir ponia Diana Nausėdiene, ją pabučiuodamas į skruostą.
Į priėmimą atėję politikai ir jų antrosios pusės pasipuošė, tačiau V. Zelenskis iš jų smarkiai išsiskyrė. Jis vilkėjo kovos už laisvę ir tautos vienybės simboliu jau tapusią militaristinę aprangą.
Anot mados ekspertės Marijos Palaikytės, per tokius aukšto rango politikų priėmimus, kuriuos stebi šimtai tūkstančių žmonių, apranga skleidžia svarbią žinutę.
„Prezidentas Zelenskis įeis į istoriją kaip žmogus, kurio apranga vienareikšmiškai yra tiksliausia politikos madoje forma. Rūbas tampa įrankiu atskleisti jo individualiai misijai, ir tam, dėl ko jis kovoja. Tada nebesvarbus nei renginio formalumas, nei kitos techninės taisyklės. Akivaizdu, kokią žinutę įgauna drabužis“, – tikino M. Palaikytė.
40 Aljanso šalių lyderių su antrosiomis pusėmis, iš viso 80 žmonių, į iškilmingą priėmimą pakvietęs Prezidentas G. Nausėda kartu su žmona ponia Diana pasitiko kiekvieną svečią.
Viską nuo aplinkinių pastatų stogų stebėjo snaiperiai. Svarbiausios NATO valstybės vadovas Joe Bidenas į priėmimą neatvyko.
G. Nausėda vilkėjo klasikinį kostiumą ir ryšėjo mėlyną kaklaraištį, o ponia D. Nausėdienė pasirinko tamsiai mėlyną, spindintį raštą turinčią, žemiau kelių siekiančią, uždarą ir nuosaikią suknelę.
Anot mados ekspertės Marijos Palaikytės, Lietuvos prezidentinės poros įvaizdis puikiai atitiko tokių politinių priėmimų protokolą.
„Noriu pasidžiaugti mūsų pirmąja pora, kurie išlaiko labai nuoseklų įvaizdį. Vis dėl to, jei kalbame apie politikus, valstybės atstovus, pagrindiniai sėkmingo įvaizdžio elementai – patikimumas, nuoseklumas, ir visuma. Protokolas reikalauja, kad suknelės ilgis būtų žemiau kelių. Dėl to visada kartoju, kad mūsų pirmosios ponios apranga protokoliškai yra teisinga. Mes galime diskutuoti, kažkam patinka ar nepatinka, bet gal ne tai svarbu“, – įvertino M. Palaikytė.
Lenkijos prezidentas Andžejus Duda su žmona Agata į vakarienę neatėjo tuščiomis. Duda įteikė poniai Nausėdienei gėlių puokštę, o jo antroji pusė rankose turėjo dovanų maišelį.
„Mano komplimentai ir Lenkijos pirmajai porai dėl nuoseklaus įvaizdžio. Kalbant apie politikus, svarbu ne tik vieno individo apranga, bet būtent poros bendra harmonija“, – įsitikinusi įvaizdžio ekspertė.
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-Yeol su žmona Kim priėmimui pasirinko juodai baltus derinius.
„Tai tikrai yra elegancijos, kuklumo ir klasikos pavyzdys“, – kalbėjo mados ekspertė M. Palaikytė.
Taip pat Palaikytė akcentavo, kad net ir per tokius tarptautinius renginius kai kurie politikai aprangoje išlaiko savo tautinį identitetą.
„Tautinio identiteto simboliai politikų aprangoje yra vienas iš diplomatinio kontakto pavyzdžių. Turkijos pirmoji pora – ryškiausias to pavyzdys“, – sakė ji.
G. Nausėda pasitiko ir pasiglėbesčiavo ir su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Makronu bei jo žmona Brigitte, kuri išsiskyrė iš visų priėmime buvusių damų – jos suknelė trumpesnė nei kitų.
„Prancūzijos pirmoji ponia yra globaliai nusipelniusi stiliaus ikona, ji tikrai yra drąsi moteris, bet teoriškai protokolo ji labai dažnai nesilaiko vien pasirinkdama gerokai trumpesnius drabužių, suknelių derinių ilgius“, – pabrėžė mados ekspertė.
„Stebime kaip atsiranda vis daugiau lankstumo ir laisvės tiek politikų, tiek valstybės vadovų, tiek monarchų lygmenyje. <...> Dėl šios priežasties matome moteris pasipuošusias kelnių kostiumais, ir net kombinezonais. Kad ir koks drabužis bebūtų, viskas susideda į audinį ir į detales. Aš manau, kad moteris gali būti pasipuošusi kelnių kostiumu“, – naujausias tendencijas atskleidė M. Palaikytė.
Indai brangesni už patiekalus
O vakarienė Prezidentūroje 80 svečių kainavo apie 36 tūkst. eurų. Tačiau kaulinio porceliano indai, kuriuose buvo patiekiami patiekalai, kainavo dar brangiau – 54 tūkst. eurų. Jie buvo nupirkti specialiai šiai iškilmingai vakarienei.
Anot NATO lyderių vakariene besirūpinusio šefo Vytauto Samavičiaus, aljanso vadovai skanavo lietuviškų patiekalų: žuvies, paukštienos, plakto sviesto, juodos rugines duonos. Galėjo rinktis ir vegetariškus patiekalus.
Iš gėrimų buvo siūlomas raudonas ir baltas vynas, aperityvas.
Tai, kad vakarienės atmosfera buvo maloni ir draugiška, šiandien ryte, visoms delegacijoms ir vėl susitikus „LITEXPO“ savo kalboje paminėjo Latvijos ministras pirmininkas Arturas Krišjanis Karinšas.
O kol NATO lyderiai vakarieniavo Prezidentūroje 100 kitų delegacijų narių bei žurnalistų ėjo į Vilniaus restoranus ir kavines skanauti lietuviškų patiekalų.
Anot vieno tokio restorano vadovės, populiariausi patiekalai buvo švilpikai, šaltibarščiai ir cepelinai.
„Pavyzdžiui, daug kas nustebo, paragavę šaltibarščių, sako, sriuba, bet šalta. Labai gyrė cepelinus, taip pat labai patinka mūsų bulviniai blynai“, – tikino Pilies g. „Katpėdėlės“ vadovė Viktorija Sarokina.
Per šį NATO viršūnių susitikimą į Lietuvą atvyko 48 užsienio delegacijos su 2400 narių. Tarp jų – 40 valstybių vadovų ir apie 150 kitų aukšto rango politikų.
Daugiau detalių ieškokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.