Kūdikį sūpuojanti Lina džiaugiasi motinyste, tačiau pripažįsta, kad auginant naujagimį savo poreikius tenka pamiršti. Ypač marijampolietę neramina artėjanti žiema – brangsta ne tik elektra, dujos, šiluma, bet ir būtiniausios prekės – sauskelnės, kūdikių maistas, tad 70 eurų dydžio vadinamieji vaiko pinigai ištirpsta akimirksniu.
„70 eurų mėnesiui yra juokinga. Vien tik pampersam nelabai užtenka. 200 įsivaizduoju, jau tėvams palengvėtų. Dabar tai žiauru“, – tikina ji.
Svarstydama kitų metų biudžetą, Vyriausybė jau skaičiuoja, kiek kitąmet didinti vaiko pinigus. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė užsimena, kad kitąmet planuoja 2 eurais didinti Bazinę socialinę išmoką, o kartu ir su ja susietus vaiko pinigus.
„Papildomos išmokos, kurios yra indeksuotos arba pririštos prie skirtingų bazių, jos didės ir augs. Konkrečius paskaičiavimus padarysime netrukus. Dabar patvirtinome šiuos dydžius, nuo kurių priklausys išmokų dydis 2022 m.“, – aiškina ministrė Monika Navickienė.
Ministrė dar nesiima prognozuoti, kiek kitąmet turėtų padidėti vaiko pinigai. Tačiau TV3 šaltiniai ministerijoje praneša, kad vaiko pinigai kitąmet turėtų siekti 73,5 eurus – padidėti 3,5 euro. Išgirdusios apie tokį planuojamą vaiko pinigų padidinimą, mamos nebežino, juoktis, ar verkti.
„3 eurai tai čia nesuvokiama, pasityčiojimas.“
„Juokinga suma, man skamba juokingai 3 eurai.“
„Po 100 kiekvienam, tada būtų labai gerai, užtektų.“
„Viskas brangsta, vaikai nori į būrelius, gimtadienius, pinigų niekada nebūna per daug.“
Neįgaliųjų, socialiai remtinų ir daugiavaikių šeimų vaikams vyriausybė planuoja pusšešto euro padidinti išmoką, ji siektų 117 eurų. Tačiau ir tokį siūlymą Tėvų forumo vadovas vadina trupiniais.
„Didina tokia juokinga suma, parduotuvėje nuėjus, kai reikia nupirkti vaikui ir šeimai maisto, kainos paaugusios gerokai nei tie 3–5 eurai, kiek padidės vaiko pinigai“, – teigia Tėvų forumo vadovas Kęstutis Mikolajūnas.
Toks vaiko pinigų padidėjimas, anot buvusio ministro Lino Kukuraičio, vargu, ar kompensuos augančią infliaciją ir rodo, kad vaikus auginančių šeimų gerovė nėra Vyriausybės prioritetas.
„Padidinimas kiek galima tikėtis vaiko pinigams, tiek kiek infliacija bus tarpmetinė skaičiuojant kainų skirtumą, iš to išvedamas augimas. Ar to pakanka, tai rimtas socialinės politikos klausimas. Keista, kad dieną, kai pristatomas biudžetas, nepavyksta įvardinti sumų, kiek gaus už vaikus šeimos. Tikrai keista“, – sako Seimo narys L. Kukuraitis.
Stiprinimas šeimų atrodo šitame biudžete atidėtas kitiems metams. Dabar akcentas į senjorus ir neįgaliuosius.
Darbiečiai jau reikalauja vaiko pinigus didinti mažiausiai 10 eurų nuo Naujųjų metų. Ir jie jau teikia tokią įstatymo pataisą teigdami, kad vaiko pinigų augimą riboti pagal infliaciją negalima.
„Tai sako tie, kurie nebandė vaiko leisti į mokyklą, ekskursijas, darželius. Aš kaip 3 vaikų tėvas galiu pasakyti, kad išlaidos auga ženkliai stipriau kasmet nei tėvų pajamų augimas, net jei ir pajamų augimas 10 proc. kaip statistika sako“, – rėžia Seimo narys, darbietis Andrius Mazuronis.
10 eurų padidinti išmokas vaikams, pasak A. Mazuronio, biudžetui atsieitų 80 milijonų, tad ministrė M. Navickienė tokiam siūlymui neskuba pritarti.
„Kol kas atsargiai vertinčiau dosnius opozicijos siūlymus kelti vaiko pinigus, sparčiau didinti pensijas, kitus dalykus. Šitas biudžetas, kurį vyriausybė pateikė, turi būti subalansuotas ir tvarus“, – įsitikinusi ministrė M. Navickienė.
O ir kai kurie ekonomistai perspėja, kad didinti vaiko pinigus vienodai visiems vaikams nėra racionalu, mat valstybė rems ir turtuolių šeimas.
„Vaiko pinigai – pasyvi pagalbos forma, efektyvesnė, labiau garantuota parama per socialinę paramą, kuri kryptingai duodama pasinaudojant administracine sistema. Kad gautų tos šeimos, kurioms reikia“, – sako darbo rinkos instituto direktorius Boguslavas Gruževskis.
Planuojanti 3–5 eurais padidinti vaiko pinigus, Vyriausybė kur kas didesnę paramą numato globojamiems vaikams. Šeimose, šeimynose ar globos institucijose augantiems vaikams mėnesinė išmoka nuo dabartinių 160 eurų, priklausomai nuo amžiaus didės iki maždaug 270 eurų per mėnesį.