Žodžių junginys „gerovės valstybė“ jau tapo tarsi prezidento Gitano Nausėdos vizitine kortele.
„Dabar yra tinkamiausias metas mažinti visų rūšių atskirtį, kovoti su nelygybe ir visuomenės supriešinimu. Dabar turime pasirūpinti skurdžiau gyvenančiais, neįgaliais, vyresnio amžiaus žmonėmis“, – taip prieš beveik 3 metus Seime kalbėjo Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda. Tačiau panašu, kad kalbos ir liko tik kalbomis.
„Yra nuolat eskaluojamos šitos temos. Drebinamas eteris įvairiais skambiais pranešimais ir panašiai. Bet rezultate – stovime vietoje“, – situaciją komentavo ekonomistas Algirdas Bartkus.
Šiandien penktadalis Lietuvos – apie 590 tūkst. žmonių – gyvena žemiau skurdo ribos. Tai yra asmenys, kurių pajamos per mėnesį nesiekia nei 510 eurų.
„Šiandien žmonės turi vis labiau ir labiau veržtis diržus. Kai kas netgi baiminasi dėl savo pirmų būstų netekimo. Deja, palūkanos eina tik į viršų. Tai reiškia, kad šeimai ir būtiniausiom reikmėm lieka vis mažiau ir mažiau pinigų“, – kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Didžiausia skurstančių Lietuvos gyventojų koncentracija – mažesniuose miestuose, rajonuose ir kaimiškose vietovėse. Kai kurie visą gyvenimą dirbę garbaus amžiaus piliečiai iki šiol vos suduria galą su galu.
„[Parduotuvėje] visą laiką žiūrim skrumniau (taupiau – red. past.). Visko, ko norime, negalime nusipirkti“, – guodėsi Vilniaus rajono gyventoja Vladislava.
„Kai karšta, norisi ledų, bet nėra iš ko“, – kaimynei antrino Ana.
Tiesa, pensijos, atlyginimai ir socialinės pašalpos pastaraisiais metais augo gana sparčiai. Tačiau nemaža dalis gyventojų, nuėję į parduotuvę su pilnesne pinigine, pasijaučia tokie pat vargšai, kokie ir buvo prieš keletą metų.
„Nu ką, kyla? Viskas kyla – ir maistas kyla, ir visos prekės kyla. Kas iš to? Kiek pakelia, tiek pakelia ir kainas. Viskas stovi vietoje“, – piktinosi Vilniaus rajono gyventojas Adomas.
Daugelis Lietuvos gyventojų, įvairių socialinių grupių ir profesijų atstovų, vis dar viltingai laukia, kada prezidentas, Seimas ir Vyriausybė įgyvendins tą skambų ir visiems iki skausmo girdėtą žodžių junginį „gerovės valstybė“, kuris politikų lūpose – ypač prieš rinkimus – tampa pigiu ir efektingu masalu rinkti balsus, tačiau realybėje – sunkiai įgyvendinamas.
„Daugumai visuomenės „gerovės valstybė“ yra tik kaip miražas, kuris kasmet vis tolsta, tolsta ir tolsta nuo mūsų“, – sakė I. Ruginienė.
Kaip sekasi kurti gerovės valstybę? Apie šias ir daugelį kitų aktualijų, laidoje „Dėmesio centre“ – pokalbis su prezidentu Gitanu Nausėda, pirmadienį 19.30 val. per TV3.
Daugiau sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
O jūs savo nuomonę galite išreikšti atsakydami į „Dėmesio centre“ klausimą:
Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!