Britų startuolis „ODIN Space“ kuria detektorius, kurie, nuskraidinus juos į orbitą, gali padėti atsekti net ir mažiausių, nė milimetro nesiekiančių kosmoso šiukšlių skrydžio trajektoriją. Detektorių kūrėjai aiškina, kad tūkstančių metrų per sekundę greičiu kosmose skriejančios net ir mažiausios nuolaužos susidūrimo metu gali sugadinti palydovus, kosmines stotis ir erdvėlaivius, taip pat pakenkti astronautams, einantiems į atvirą kosmosą.
„Atsakymas paprastas – tos nuolaužos yra pavojingos ir darosi vis pavojingesnės. Tai – eksponentinė problema. Iš nuolaužų susidaro vis daugiau nuolaužų“, – teigia „ODIN Space“ įkūrėjas Danas Terrettas.
Iki šiol aptikti pavykdavo centimetro dydžio ir didesnes kosmines nuolaužas, tačiau „ODIN Space“ sako, kad jų išradimas padės apsisaugoti ir nuo dar mažesnių nuolaužų.
„Mes skraidiname plokštes, jos tvirtinamos palydovų išorėje. Tuomet nuolaužos atsitrenkia į plokštes ir pro jas štai taip praeina. Plokščių kampuose yra jutikliai, kurie fiksuoja sukeltas vibracijas. Išanalizavę duomenis, galime pasakyti, kokio dydžio buvo nuolauža, kokiu greičiu ir kryptimi ji keliauja. Ir visa tai mums pavyksta nustatyti iš tų akustinių signalų“, – sako „ODIN Space“ įkūrėjas Jamesas Newas.
„ODIN Space“ pirmąjį kosmoso šiukšlių detektorių, pritaisytą ant nedidelio italų palydovo, į orbitą pasiuntė birželį.
Pirmuosius duomenis įrenginys siųsti pradėjo prieš kelias dienas. Belieka tikėtis, kad jis tikrai padės išvengti nepageidaujamų susidūrimų su kosmoso šiukšlėmis.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.