Nors haubicoms daugiau nei 40 metų, ukrainiečių kariai sako, kad jos puikiai tarnauja mūšio lauke: „Jos 1979-ųjų, bet jos labai geros. Jos atlieka savo misiją. Jos naikina taikinius.“
Į priešo pozicijas ukrainiečiai taikosi Zaporižios regione. Kariai tik norėtų, kad juos kuo greičiau pasiektų daugiau Vakarų ginkluotės. Karių poilsis fronte yra nelabai koks: „Atsiprašau. Dažnai tenka miegoti? – Nelabai. – Turiu omenyje taip, mašinoje? – Visą laiką.“
Tačiau kariai, priešingai nei mobilizuota V. Putino orda, žino už ką kovoja ir neslepia apie ką galvoja smogdami priešui: „Mano kaimas sunaikintas. Visiškai. Pirmas sviedinys atskriejęs į mano kaimą, pataikė į mano namus. Jų nebeliko. Kaip ir viso kaimo. Ten nieko nebėra.“
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas 246-ąją karo dieną apibendrina tamsoje, prie numušto okupantų drono. Per pastarąsias dvi dienas jų rusai į Ukrainos žmones ir energetikos infrastruktūrą nutaikė 30. Tačiau V. Zelenskis sako – tamsa ukrainiečiams nebaisi.
„Mūsų nepalauš apšaudymai. Baisiau nei priešo raketos mūsų danguje yra išgirsti priešo himną mūsų žemėje. Mes nebijome tamsos. Tamsiausias metas mums yra ne laikas be šviesos, o be laisvės“, – tvirtina Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Už laisvę ukrainiečiams kovoti padeda čia legenda tapę dronai „Bayraktar“. Dėl to juos gaminančios įmonės vadovą Haluką Bayraktarą V. Zelenskis apdovanoja valstybiniu medaliu ir vyšyvanka. O jis pažada Ukrainai ne tik patobulintus „Bayraktarus“, kurie raketomis „oras-oras“ galės numušti iranietiškus dronus bei priešo orlaivius, bet ir dalijasi žinia, kad per ateinančius dvejus metus Ukrainoje atidarys „Bayraktarų“ gamyklą.
Tuo metu V. Putinas Maskvoje diskusijų forume dalijasi su sveiku protu prasilenkiančiomis savo tiesomis ir toliau lieja tulžį ant Vakarų.
„Dominavimas pasaulyje yra tai, dėl ko savo žaidime statė vadinamieji Vakarai, tačiau tas žaidimas, be jokios abejonės, yra pavojingas, kruvinas ir, sakyčiau, nešvarus“, – sako V. Putinas.
Apie kruvinus ir nešvarius „žaidimus“ kalbantis V. Putinas tikriausiai seniai žiūrėjo į veidrodį – juk tai dėl jo kaltės jau aštuonis mėnesius diena iš dienos Ukrainoje žūsta nekalti žmonės, o jis pats dėl pradėto karo susipyko su visu civilizuotu pasauliu. Tik, anot jo, dėl to kalta ne Rusija ir prideda savo svaičiojimus – esą karas baigtųsi, jei tik to panorėtų Vašingtonas.
„Lemiamas žodis tų, kurie vykdo politiką Vašingtone. Labai paprasta išspręsti šią problemą – duoti tinkamą signalą Kyjivui, kad jie turi pakeisti savo poziciją ir turi spręsti problemą taikiu keliu“, – aiškina V. Putinas.
O taip V. Putinas kalba apie savo „specialiosios karinės operacijos“ nuostolius: „Aš visą laiką apie tai galvoju.“
Tik nedetalizuoja, kad tie praradimai – dešimtys tūkstančių žuvusių Rusijos karių ir gerokai nukraujavusi karinė galia. Tik, regis, V. Putinas neketina sustoti.
„Galiausiai, noriu pabrėžti, galiausiai, visa tai, kas vyksta dabar, neabejotinai bus naudinga Rusijai ir jos ateičiai. Kodėl? Nes tai susiję su mūsų suvereniteto stiprinimu“, – tikina V. Putinas.
Trečiadienį branduolinių raketų bandymus surengęs V. Putinas Rusijos suvereniteto stiprinimą suvokia iškreiptai – nuolatiniu teroru ir grasinimais. Šiuo metu Japonijoje viešinti premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad ir ten į šias V. Putino provokacijas žiūrima labai rimtai.
„Dėl to yra labai nerimaujama ir nuogąstaujama, kadangi tai yra viena iš tų šalių, kuri išgyveno branduolinę tragediją. Akivaizdu, kad pasaulio pastangos, kurios turi būti nukreiptos sustabdyti bepročius, kurie apskritai mano galį kalbėti apie branduolinio ginklo panaudojimą, turi būti kaip niekad sutelktos“, – kalba I. Šimonytė.
Savo propaganda rusų ambasadorius nuodija ir Jungtines Tautas. Aiškina, kad Vašingtonas su Kyjivu kuria biologinius ginklus ir ragina dėl to pradėti tarptautinį tyrimą, tačiau sulaukia tik pajuokos.
„Rusija skleidžia absurdiškus sąmokslus. Jei atvirai, šis susitikimas yra mūsų visų laiko švaistymas“, – kalba JAV ambasadorė Linda Thomas-Greenfield.
„Kiek dar visa ši nesąmonė tęsis?“ – sako Jungtinės Karalystės ambasadorė Barbara Woodward.
O TATENA misija jau rengiasi atlikti nepriklausomą tyrimą Ukrainoje ir išsklaidyti Rusijos melus apie neva Ukrainos ruošiamą „nešvarią bombą“. Dviejose šalies vietose inspektoriai atliks patikrą dėl branduolinių medžiagų gamybos ir perdirbimo. TATENA vadovas žada greitus atsakymus: „Kiek laiko užtruks pateikti išvadas? Savaites mėnesius? – Dienas, labai greitai.“
O vienas iš septynių Norvegijoje sučiuptų rusų šnipų, anot šalies žiniasklaidos, rugsėjo pabaigoje lankėsi Lietuvoje. Akademiku apsimetęs šnipas dalyvavo Mykolo Riomerio universiteto konferencijoje apie hibridines grėsmes. Tarp pagrindinių konferencijos tikslų buvo išsiaiškinti, ką daryti, jei šalyje susprogdinami dujotiekiai arba paralyžiuojamas visas elektros tinklas.
Registracijos į mokymo seminarą terminas buvo rugsėjo 19 d., t.y. prieš „Nord Stream“ sabotažą. Tačiau įtariamas šnipas pasirinko konferencijoje studijuoti būtent dujotiekių sabotažo scenarijų. Pats seminaras įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai Baltijos jūroje užfiksuoti „Nord Stream“ dujotiekių sprogimai.