Vilnius jau netrukus užsuks šildymo sklendes. Ir nuo balandžio 25 dienos oficialiai šildymo sezonas pasibaigs. Sostinei šis šildymo sezonas išties buvo rekordiškai brangus – vilniečiai sukandę dantis mokėjo dvigubai ar net trigubai didesnes sąskaitas už šilumą nei pernai. Todėl gyventojai tvirtina, kad šildymo sezoną jau reikia baigti. O kiti miestai dar neskuba:
„Na, palyginus su praėjusiais metais tai tikrai buvau šokiruotas. Aš asmeniškai turėjau labiau piniginę ir finansus savo žiūrėti.“
„Reikėtų jau baigti, nes būtų mažesni mokesčiai ir pas mus namas renovuotas.“
„Oi, ne, nesušalsime, manau, kad nebereikia jau tempti – tikrai užtenka.“
„Man asmeniškai ne, nebuvo brangus. Padidėjo, aišku, bet ne taip baisiai, nes mažai šildausi.“
„Pavasaris, šilta, užsidėsime šiltesnį megztinį ir bus gerai.“
„Bus šalta, šalta – aš mėgstu šilumą.“
Vilniaus šilumos tinklai skaičiuoja, kad dėl geopolitinės situacijos – Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje Putinui sumažinus dujų pasiūlą į Europą dujų kainos šovė į viršų. Praėjusį 2020–2021 metų šildymo sezoną gamtinių dujų įsigijimo vidutinė kaina siekė apie 17 eurų už megavatvalandę, o šį sezoną išaugo daugiau nei 5 kartus. Be to, padvigubėjo ir biokuro kaina.
„Jeigu mes drąsiai apvalindami rašėme, kad pernai buvo 20 eurų megavatvalandė. Tai šiemet nuo 85 praktiškai eurų ir į viršų. Buvo dienų ir mėnesių, kada perkopė ir 120 bendra kainą megavatvalandės rinkoje“, – teigia klientų aptarnavimo departamento vadovas Laurynas Jakubauskas.
Šilumininkai skaičiuoja, kiek šiųmetis šildymo sezonas buvo brangesnis nei pernykštis.
„Mes turime tokį vidutinį šilumos ir kainų, ir sąskaitų pabrangimą netoli dviejų kartų. Aišku, atskiruose miestuose situacija labai skirtinga Vilniuje vos ne 200 procentų pabrango šiluma, o kituose miestuose 10–20 procentų. Nereikšmingas padidėjimas, kur vien biokuras naudojamas“, – sako šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Tiesa, šiais metais išplėstas ir valstybės paramos mechanizmas tiems, kurie neišgalėjo susimokėti už šildymą – padidėjo kompensacijų gavėjų ratas. Nuo šildymo sezono pradžios iki Velykų Vilniaus miesto savivaldybė išmokėjo pusseptinto milijono eurų beveik 40 tūkstančių kompensacijų gavėjų sostinėje. Kompensacijų gavėjų skaičius Vilniuje išaugo daugiau nei 2 kartus, o kompensacijų suma šoktelėjo – net 5 kartus.
„Socialinių išmokų arba kompensacijų mes šiemet išmokėjome penkis kartus daugiau nei pernai. Tai yra daugiau nei 6 milijonai eurų“, – kalba Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Tiesa, Vilnius iki šiol nesugebėjo užbaigti kogeneracinės jėgainės biokuro katilinės statybos, todėl sostinės gyventojai už šildymą moka brangiausiai visoje Lietuvoje.
Dabar gi sostinės savivaldybė aiškina, kad ne tik dėl šylančių orų, bet ir didelių kainų šiemet šildymo sezonas stabdomas dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Nuo balandžio 25 dienos šildymo sezoną baigia ir Kaunas.
„Kainų didėjimas buvo, bet reikia pasidžiaugti, kad tarp didmiesčių čia kaina buvo viena mažiausių. Efektyvus šilumos tiekimo įmonės valdymas, šilumos gamintojų konkurencija ir biokuro dalis visame kuro balanse“, – teigia energetikos skyriaus vedėjas Raimundas Endrikis.
O štai Panevėžyje dėl šildymo sezono savivaldybė nuspręs kitos savaitės pradžioje, atsižvelgus į orų prognozę ir realią temperatūrą švietimo įstaigose. Tiesa, klimatologai sako, kad orai šiuo metu permainingi, didelės šilumos bent sostinėje nėra.
„Kai būna tris paras iš eilės temperatūra vidutinė paros aukščiau nei 10 laipsnių – tai kol kas tokios situacijos Vilniuje nėra. Jei žiūrėtume kitus miestus – Kauną ir Klaipėdą, ten jau buvo vidutinė paros temperatūra virš 10 laipsnių“, – sako klimatologas Donatas Valiukas.
Gerų naujienų nežada ir ateinantis šildymo sezonas, mat jau dabar skelbiama, kad gamtinių dujų kaina kops į viršų. Ir, tikėtina, viršys šiųmečio šildymo sezono rekordus.
„Vargu ar galima tikėtis pigesnio šildymo sezono. Tikėtis kainų sumažėjimo ar sąskaitų sumažėjimo neverta. Vyriausybė planuoja dar išplėsti kompensacijas socialiai remtiniems vartotojams ir gali būti PVM kompensacija bus ir toliau taikoma“, – sako šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas V. Lukoševičius.
Seimui patvirtinus 0 procentų pridėtinės vertės mokestį šildymo ir karšto vandens paslaugoms, šio mokesčio gyventojams mokėti nereikėjo, jį šilumos tiekėjui kompensavo valstybė. Tokia kompensacija taikyta atgaline data nuo sausio 1 dienos iki balandžio 30 dienos.