Ingrida Šimonytė jau seniai kartoja, kad mažos politikų algos sukuria pigią ir prastą valdžią. Kiti dievagojasi, kad neskursta ir dabar, o infliacijos kontekste didinti atlyginimus valdžiai esą nepadoru.
Puodelis kavos ar kiti produktai vienodai kainuoja tiek prezidentams ar ministrams, tiek paprastiems mirtingiesiems. Skirtumas tik, kiek tų kavos puodelių kiekvienas sau gali leisti. Prezidentas Nausėda „į rankas“ kas mėnesį uždirba 6000 eurų – beveik 6 kartus daugiau už vidutinį lietuvį. Daug tai ar mažai, spręsti kiekvienam. Tačiau 2600-us eurų „į rankas“ uždirbantis susisiekimo ministras tikina į šį postą ėjęs tik iš patriotiškumo – turėjo gerokai pelningesnių darbo pasiūlymų.
„Šiandieną, galiu atvirai pasakyti, mano politinė komanda uždirba daugiau negu aš. Nes yra stažas ir kiti dalykai“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.
M. Skuodis įsitikinęs – nenormalu, jei ministerijoms pavaldžių įstaigų vadovai uždirba kartais ir keturis kartus daugiau nei ministrai ar premjerai.
„Jeigu mes norim kokybės, už kokybę turi būti mokama“, – tikina M. Skuodis.
Ingrida Šimonytė „į rankas“ uždirba 3,5 tūkst. eurų, tačiau tik dėl to, kad ilgai dirbo valstybės tarnyboje. Be stažo premjero alga – 2,8 tūkst. eurų.
„Čia ne mano, o Ministro Pirmininko atlyginimas yra nenormalus. Ne įmonių vadovų atlyginimas yra nenormalus, nenormalus ir Seimo narių atlyginimas. Ką mes tokiais būdais sukuriam – sukuriam pigią valdžią“, – gruodį tvirtino I. Šimonytė.
Ilgus metus neadekvačiomis algomis besiskundžiantys politikai galiausiai rado nišą jas didinti. Vidaus reikalų ministerija rengia valstybės tarnybos reformą, o joje – ir politikų algų eilutės. Valdantieji nesikuklina – dabartines algas ketina didinti kone dvigubai. Minėta premjero alga „į rankas“ augtų 2400-ais eurų ir perkoptų 5000-ius. Lygiai tokia pati taptų ir Seimo pirmininko alga. Ministrų uždarbiai didėtų 2000-iais ir pasiektų beveik 4700 eurų. Eilinis Seimo narys dabar uždirba 2100-ą eurų. Jei parlamentas balsuos už, atlyginimas priartėtų prie 4000-ių „į rankas“.
Ką apie tai mano gyventojai?
„Šokiruoja, pirmą kartą apie tai išgirdau. Tikrai šokiruojanti žinia.“
„Ką veikti su tiek pinigų net nesuprasčiau.“
„Vieniems viskas, kitiems – nieko. Laukia revoliucija.“
„Manau, jie ir taip gana gerai gyvena.“
„Tai proporcingai visiems reikėtų algų didesnių.“
„Mums numeta kelis eurus pensijoms, o jie irgi kelsis, bet jie pasikelia ne vieną ir ne du eurus.“
„Esant tokioms kainoms – tikrai nėra daug tokio lygio profesijai, tokios atsakomybės.“
„Kažkiek galėtų didėti, nes infliacija auga. Bet dar jei papildomai du, tai dvigubai būtų. Per daug.“
„Mes tampam tokiais vargšais broliais Europos politikų šeimoje“, – sako liberalas Eugenijus Gentvilas.
Štai 2,5 tūkst. eurų uždirbantis Liberalų sąjūdžio narys E.Gentvilas tikina, kad papildomų pinigų labiausiai reikia ministrams – jiems net ir rengtis reikia prabangiau.
„Aš galiu šitaip vaikščioti, kaip Seimo narys. Ministrai taip negalėtų vaikščioti, nes susitikimai. Žmonėms rengtis reikia. Pats buvau ministras ir žinau, kad su džinsais nevaikščiosi į darbą“, – tikina E. Gentvilas.
„Aš jau gyvenu daug metų šitam pasauly, tai yra santaupos“, – sako socialdemokratas Algirdas Sysas.
Socdemas A. Sysas primena, kad politikams algos neaugo jau 14 metų, nuo ankstesnės krizės. Tad kone dviem tūkstančiais didesnė alga esą visai neturėtų piktinti.
„Taip, jei matuosim vienų metų laikotarpiu, šitas dydis didelis. Bet išdėliokite per 14 metų ir pamatysit, kad 10 eurų per metus“, – kalba A. Sysas.
„Paprastiems valstybės tarnautojams tikrai didėja ne tūkstančiu eurų, kaip numatoma Seimo nariams ar ministrams. Kai prašome žmonių taupyti, algų didinimas neatrodys labai gerai“, – teigia Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
„Ar dabar laikas apie tai kalbėti – tai kategoriškai ne. Kai matom energetikos kainų augimą, įmones užsidarančias, bedarbių skaičių augantį“, – tvirtina darbietis Andrius Mazuronis.
Tiesa, reforma numato naikinti dabartinius priedus už stažą. Pasak Vidaus reikalų ministerijos, kitais metais didesnėms teisėjų, merų algoms prireiks papildomų 22-iejų milijonų eurų. Tačiau seimūnams ir ministrams sotesnės dienos ateitų tik po rinkimų.
„Politikams darbo užmokestis didėtų tik nuo kitos kadencijos, tai šių metų biudžete tokių lėšų numatyti nereikia“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Tiesa, nepritaria ir dalis valdančiųjų.
„Labiau auginti atlyginimų negu Lietuvos gyventojų nėra jokių argumentų“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Pigi valdžia yra prasta valdžia, tai dabar turim ir pigią, ir prastą valdžią. Labai abejoju, ar šitas sprendimas pakelti taip staigiai atlyginimus, padarytų ir kažkokius staigius stebuklus“, – komentuoja apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
Dėl valstybės tarnybos reformos dar turės balsuoti Seimas, tačiau opozicija žeria jai daugybę kritikos, taigi patys valdantieji neatmeta, kad reforma strigs dėl politikų noro įsiteigti rinkėjams. Jei visgi Seimas reformai pritartų, pirmieji didesnes algas gautų naujieji merai. Vilniaus miesto vadovo alga prilygtų Seimo nario uždarbiui. Kauno, Klaipėdos, Šiaulių miestų merų atlygiai didėtų maždaug 1600-ais eurų „į rankas“.