• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mūsų kraujo rodikliai gali parodyti daugybę dalykų: tiek infekciją, tiek bendrą organizmo būklę. Kaip dažnai reikia atlikti kraujo tyrimus, kas yra feritinas, o kas hemoglobinas, kurį gydytojai tikrina vertindami kraujo rodiklius?

Mūsų kraujo rodikliai gali parodyti daugybę dalykų: tiek infekciją, tiek bendrą organizmo būklę. Kaip dažnai reikia atlikti kraujo tyrimus, kas yra feritinas, o kas hemoglobinas, kurį gydytojai tikrina vertindami kraujo rodiklius?

REKLAMA

Kodėl būtini reguliarūs kraujo tyrimai, kada susirūpinti dėl padidėjusių limfmazgių ir kitomis temomis naujienų portalo laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja onkologas, chemoterapeutas, gydytojas hematologas Domas Vaitiekus.

Pirmiausia jis atkreipia dėmesį, kad sveikam žmogui pakanka kraujo tyrimus darytis kasmet, tik svarbu, kad juos interpretuotų gydytojas, o ne žmogus, pasitelkdamas „Google“.

Vienas iš rodiklių, kuris gali signalizuoti pokyčius organizme, yra sumažėjęs hemoglobinas.

„Jeigu žmogus valgo kasdienį maistą, kaip visi, geležies turėtų būti pakankamai. Bet jeigu sutrinka geležies pusiausvyra, mes jos netenkame didesniais kiekiais negu fiziologiškai mums priklausytų, labai greitai vystosi geležies stoka. Pirmiausia, mums reikia pagalvoti apie geležies netekimą, nes tai yra pavojingesnės situacijos, ir reikia išsiaiškinti, kodėl žmogus netenka tos geležies daugiau negu gauna su maistu“, – vardija D. Vaitiekus.

REKLAMA
REKLAMA

Viena galimų priežasčių – kraujavimas. Tarkime, jis gali būti mažiau pastebimas, jei tai vyksta virškinimo sistemoje, moterims – jei daug kraujuojama menstruacijų metu.

REKLAMA

„Po tuo kraujavimu slaptu gali slėptis labai pavojingos ligos“, – pastebi gydytojas ir siūlo į geležies stoką nenumoti ranka.

Kai žmogui trūksta geležies, simptomai gali būti įvairūs.

„Labiausiai išreikštas požymis yra silpnumas. Žmonės sako, kad sunku atsikelti iš lovos ir vos velku kojas, taip pacientai labai dažnai sako“, – vardija D. Vaitiekus.

Jis paaiškina, kad geležis žmogui reikalinga tam, kad organizme būtų geriau paskirstytas deguonis, kai jo nepakanka, organizmas pirmiausia jaučia silpnumą. Taip pat gali pradėti slinkti plaukai ar atsirasti kiti simptomai, bet tai jau pasireiškia kiekvienam žmogui skirtingai.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar tiesa, kad kava gali „išplauti“ geležį iš organizmo, gydytojas tuo abejoja.

„Geležis kad taip per inkstus ir išsiplautų, tai nelabai“, – šypsosi gydytojas.

Be to, kraujo komponentų gamybai reikia ir kai kurių vitaminų, tarkime, B12 ar Folio rūgšties, o kai jų trūksta, didelė stoka gali priminti net leukemijos simptomus. Dažniausiai šių vitaminų žmonės gali stokoti po įvairių virškinamojo trakto operacijų, ligų arba dėl itin skurdžios mitybos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką reiškia padidėję limfmazgiai ir kada verta pasitikrinti išsamiau?

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad limfmazgiai paprastai padidėja esant infekcijai, tarkime, esant danties skausmui gali padidėti kaklo limfmazgis – tai normalu. Taip pat limfmazgiai gali padidėti užsikrėtus Epšteino–Bar virusu. Tai – vienas iš devynių žinomų žmogaus herpeso viruso tipų bei vienas iš labiausiai paplitusių žmonių virusų: Lietuvoje jų serga dauguma žmonių.

REKLAMA

Vis tik, pasitaiko, kai limfmazgių padidėjimas turėtų signalizuoti poreikį greičiau apsilankyti pas gydytoją. Greičiausias būdas juos patikrinti – atlikti padidėjusių limfmazgių echoskopiją.

Didžiausiu žmogaus limfmazgiu galima pavadinti blužnį, kuri susirgus infekcinėmis ligomis taip pat gali padidėti.

Tad kaip stiprinti imunitetą, ar galima būti donoru turint per mažai feritino ar hemoglobino, naudingi patarimai ir kita svarbi informacija norintiems jaustis geriau – laidoje „Sveikatos DNR“.

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų