Savo istorija apie diagnozuotą prostatos vėžį atlikus paprastą tyrimą, atliktą radikalią operaciją tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas, POLA valdybos narys Paulius Rakštys.
Apie prostatos vėžio tyrimus, kada vyrams būtina atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) testą ir kodėl svarbu sudalyvauti prostatos vėžio ansktyvosios diagnostikos prevencinėje programoje kalbėjo gydytojas urologas docentas Aušvydas Patašius.
Prostatos vėžį išdavė paprastas tyrimas
Paklaustas, kada išgirdo prostatos vėžio diagnozę, P. Rakštys prisiminė – tai įvyko keliolika metų atgal. Kaip pats sakė laidoje, jautėsi visapusiškai sveikas ir neturėjo nė menkiausio įtarimo apie organizme augantį vėžį.
„Buvo eilinis medicininis patikrinimas, kaip ir dažniausiai būna ne tik vyrams metinis patikrinimas ir to pasekoje gydytojas paėmė PSA tyrimą, pamatė, kad ten yra problema ir man pranešė nelabai džiugią naujieną“, – kalbėjo laidos svečias.
Šiandien vyras džiaugiasi, kad tyrimas buvo atliktas laiku ir vėžys „pagautas“ dar pirmoje stadijoje, nors neslepia, kad diagnozė ir nustebino, ir sukrėtė.
Vis tik prisimindamas šią patirtį jis turėjo prašymą medikams jautriai pranešti šią žinią, kad pacientas nepasimestų ir neliktų be atsakymų, kas laukia toliau. P. Rakščio atveju, jam labai padėjo šeima – jis džiaugėsi, kad galėjo atvirai pasidalinti apie išgirstą diagnozę.
„Kai išgirsti vėžio diagnozę atrodo, kad tu gauni mirties nuosprendį ir tai labai psichologiškai sukrečia žmogų“, – atviravo Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas.
Vėžio diagnozė apverčia gyvenimą aukštyn kojomis, tačiau P. Rakštys pabrėžia – tokiu atveju reikia kuo daugiau domėtis ir susirinkti kiek įmanoma daugiau informacijos. Taip jo gyvenime atsirado minėta draugija – iš pradžių jis prisijungė prie jos kaip pacientas, o jau 14 metų yra asociacijos prezidentas.
„Kviečiu visus pacientus į draugiją tam, kad jie sužinotų daugiau apie šią ligą, apie naujus gydymo metodus tam, kad žmogus suprastų, kad prostatos vėžys dar nėra nuosprendis, tai yra, kaip dažnai gydytojai mini, patologinis susirgimas, liga, kuri yra pagydoma.
Šiuolaikinė medicina tikrai labai stipriai pažengusi į priekį tam, kad pacientas galėtų toliau ramiai gyventi visavertišką gyvenimą. Et tam reikia aktyviai pačiam pacientui kuo greičiau, kuo dažniau tikrintis ir kuo greičiau priimti sprendimą“, – kalbėjo laidos svečias.
Ragina visus vyrus tikrintis
Kadangi liga buvo aptikta pirmoje stadijoje, ne vienerius metus vyro būklę stebėjo medikai: kartą per metus atlikdavo MRT tyrimą, kartodavo PSA tyrimus. Tai padėjo stebėti skaičius ir jų pokyčių tendencijas – ar šie kyla, liga vystosi. Stebint būklę, tai padeda laiku pastebėti, jei liga vystosi, plečiasi arba atsinaujina.
O ne taip seniai Paulius pasakojo išgirdęs, kad PSA rodikliai padidėjo, tad teko imtis veiksmų – gydytojų konsiliumas, įvertinęs situaciją, patarė daryti operaciją. P. Rakščiui buvo atlikta radikali prostatektomija:
„Operacija įvyko labai greitai – aš jau kitą dieną išvykau namo ir išvedžiau šuniuką pasivaikščioti. Vyrams noriu palinkėti, kad tikrai nereikia to bijoti, laparoskopinė operacija yra paprastesnė negu atvira, nes greičiau užgyja žaizdos, mažiau dienų reikia būti ligoninėje ir tada gali greičiau grįžti į visavertišką gyvenimą.“
Visgi jis pažymi, kad prostatos vėžys yra kone „loterija“ – vieniems operaciją atlikti lengviau, kitų atvejai būna sudėtingesni, bet jei viskas praeina sėkmingai, vyrai nesusiduria nei su šlapimo nelaikymu, nei su erekcijos sutrikimais.
Pats akis į akį susidūręs su liga, kuri paaiškėjo atlikus paprastą testą, P. Rakštys ragina visus vyrus rūpintis sveikata ir pasidaryti PSA tyrimą.
Pasakė, nuo kokio amžiaus būtina išsitirti
Laidoje „Sveikatos DNR“ doc. A. Patašius aiškino, kad PSA tyrimas atsirado ne taip jau seniai – 1970 m. JAV ir jau kone po dvidešimtmečio ten jis pradėtas taikyti masėms. 2004-2005 m. Europoje vyko didelio masto tyrimas, kurio metu buvo testuojamas šio testo naudojimas profilaktinei patikrai.
Lietuva greitai žengė progresyvų žingsnį į priekį ir jau nuo 2006 m. šalyje vykdoma prevencinė prostatos vėžio programa, kol kitos pasaulio valstybės jos dar neturi.
„Reikia paraginti pacientus, jeigu jums yra nuo 50 iki 69 metų, atvykite pas savo šeimos gydytoją ir pasitikrinkite bent kartą per du metus, atlikite PSA testą, kad mes galėtume įsivertinti, ar žmogus turi riziką susirgti prostatos vėžiu, ar ne“, – ragino docentas.
Tačiau svarbu įsivertinti ir savo šeimos ligų istoriją – jeigu vyro pirmos eilės giminė, pavyzdžiui, tėtis ar brolius serga prostatos vėžiu, tokiu atveju pasitikrinti reikėtų ateiti jau nuo 45-erių.
Siunčia svarbią žinią
Gydytojas urologas pasakojo, kad PSA yra rutininis kraujo tyrimas, kurio metu nustatoma, ar peržengiamos specifinio antigeno normos ribos, ar ne. Jis pastebi, kad pradėjus aktyviai vykdyti prevencinę programą, sergančiųjų skaičius išaugo, tačiau tai nėra neigiama pasekmė – tai reiškia, kad ligos aptinkamos ir gydomos.
Be to, įvyko ir stadijų migracija – vis dažniau prostatos vėžys aptinkamas ne trečioje ar ketvirtoje, bet pirmoje ar antroje stadijoje, kas suteikia galimybę taikyti kitus gydymo būdus ir geresnę išgyvenamumo tikimybę.
„Įsivaizduokime prostatą kaip apelsiną. Jeigu prostatos arba apelsino minkštojoje dalyje yra vėžys, mes turime pirmą-antrą stadiją ir jeigu jis gydytas ir išgydytas, tikėtina, kad su tokia stadija penkis metus išgyvens 95-97 proc. visų pacientų.
Jeigu tik turime tą atvejį, kai vėžys perauga vadinamą apelsino žievę, techniškai jau blogėja išgyvenamumas. Jeigu turime pažengusią ligą, tai reiškia, kad žmogus jau atėjo su simptomais, o jie dažniausiai būna tik pažengusios ligos atveju. Tada mes jau kalbame, kad penkerius metus išgyvena iki 20 proc. pacientų.
Mes turime, atrodo, dvi visiškai skirtingas ligas ir dėl to mes braukiame brūkšnį, kad prostatos profilaktinės patikros programa yra raktas į sėkmę“, – kalbėjo doc. A. Patašius.
Visą P. Rakščio istoriją, gydytojo patarimus, kada būtina pasitikrinti ir kokios naujovės atsirado prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo srityse, žiūrėkite laidoje „Sveikatos DNR“ straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!