Apie viską plačiau jie papasakojo naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
Pone Paluckai, kaip jus atrodo, ar reikėtų valdžiai ieškoti kitokių sprendimų?
G. Paluckas: Patarimus lengva dalinti, bet atsakomybę už priimtus sprendimus šiandien prisiima Vyriausybė ir ministrai, nes Seimas tikrai nepriima sprendimų dėl apribojimų taikymo. Tai yra taktiniai dalykai, kuriems įgaliojimus turi Vyriausybės struktūros.
Vienas dalykas, mano galva, vertas aptarimo. Buvo padaryta klaida, kai buvo įvestas galimybių pasas, kuris tapo premija pasiskiepijusiems ir karantinu nepasiskiepijusiems. Tai tuo instrumentu buvo mėginta paspausti visuomenę, kad skiepijimosi mąstai būtų didesni.
Mes visi jų siekiame, bet reakcija buvo priešinga. Šiandien mes matome labiau susipriešinusią visuomenę, o lengvatos, kurios buvo padarytos galimybių paso turėtojams, man nėra suvokiamos. Jei dar prieš kelias savaites, kai mes turėjome mažesnius susirgimų skaičius, į kino teatrą aš turėjau eiti su kauke, negalėjau nusipirkti spragėsių ar gėrimo, tai šiandien, grubiai tariant, gali būti pilna salė. Visi be kaukių, visa savo kūno skysčiais dalinasi, tepasi, atleiskite už išsireiškimą.
Net ir tarp pasiskiepijusių asmenų delta atmainos plitimas – besimptome forma ar silpni susirgimai – lemia, kad virusas ir toliau turi terpę plisti. Kaip alternatyvą aš būčiau siūlęs visiems taikyti normalią, nustatytą, bendrą tvarką saugos paslaugų teikimo ir prekių pardavimo.
Mes tą patirtį turime iš praėjusių bangų, kai ar grožio salonuose, ar visur kitur, mes turėjome aišku algoritmą, kaip reikia elgtis ir visi elgiamės vienodai. Po to, aišku, išskydome, kai buvo vasaros sezonas, kada visi manė, kad viruso nebėra ir buvo maži skaičiai.
Mano galva, galimybių pasas yra ta klaida, kuri suskaldė visuomenę ir tikrai neprisideda prie geresnės epidemiologinės situacijos Lietuvoje.
Ar turite galvoje tai, kad galimybių paso visai nereikėjo, ar tai, kad visi ribojimai turi išlikti ir tiems, kurie turi galimybių pasą?
G. Paluckas: Mano galva, galimybių pasas mus atves, greičiau atves, galbūt ir be to būtume atėję, bet greičiau atves į karantiną. Vienokio ar kitokio masto karantiną, kai bus platesni apribojimai, apie kuriuos labai nedrąsiai šneka ir premjerė, ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.
Galimybių pasas prie to taip pat prisideda. Negalima prie tokių skaičių sakyti, kad vieni gali vaikščioti su mažesnėmis apsaugos priemonės, ar mažiau stengtis apsaugoti save ir kitus. Esmė ne tai, kad tu pats susirgsi ar lengviau persirgsi ta liga, pavojus tame, kad tu gali tapti besimptomiu viruso nešiotoju ir taip platinti tą ligą tų žmonių tarpe, kurie dėl kažkokių priežasčių nepasiskiepijo.
Viceministre, ar planuojami srautų važiuojančių viešuoju transportu ribojimai ar perskirstymai?
A. Bilotienė Motiejūnienė: Dėl srautų yra kalbama ir kalbame tik apie miesto transportą. Jei kalbame apie tarpmiestinius, tai šiai dienai jau yra ribojimai asmenų skaičiaus, o miesto transportuose yra tik apsaugos priemonės, higiena, o srautai kaip rekomendacija.
Bet dėl srautų bus kalbama, nes tam tikromis piko valandomis tikrai daug asmenų vyksta viešuoju transportu į darbus mokslus ir panašiai.
Ko žmonės gali tikėtis iš valdžios per artimiausias porą savaičių?
A. Bilotienė Motiejūnienė: Visi kartu mes išgirsime naujienas. Situacija bus stebima ir reaguojama į pasikeitimus. Šiandien dienai negaliu pasakyti, kad esant tokiam skaičiui, bus toks ribojimas.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.