Pasitarimai pakampėse ir rūstūs veidai. Net ir salėje svarstant svarbius klausimus valdančiųjų mintys kitur.
„Aš tikrai neisiu į šitą Seimą tikrintis pasitikėjimo, nes tai yra absurdiška, kai problema aiškiai Seimo“, – kalba I. Šimonytė.
Šitaip premjerė reaguoja į opozicijos siūlymus atsakomybę už išlaidų skandalą savivaldybėse prisiimti Vyriausybei. Šimonytė grasina – jei nebus pirmalaikių rinkimų, ji tiesiog padės pareiškimą.
„Aš pateiksiu savo atsistatydinimo prašymą ir bus taip, kaip opozicija nori. Galės toliau sėdėti Seime, naudotis kanceliarinėmis ir visus moralizuoti“, – sako I. Šimonytė.
Dabar tautos išrinktieji susiskirstę į dvi grupes: daugelis nesupranta, kaip problemą išspręstų Seimo paleidimas, o konservatoriai priešinasi, kad atsakomybė kristų Vyriausybei. Gabrielius Landsbergis bando paaiškinti.
„Meras yra du televizorius nusipirkęs. Techninė klaida, suprask. Ir bandoma pateikti, kad tai Vyriausybės problema“, – teigia G. Landsbergis.
Nors morališkai nusižengė tarybų nariai, Landsbergis įsitikinęs, kad perkrauti ir išskaidrinti sistemą gali tik pasitraukęs Seimas, o ne atsistatydinę keletas ministrų, buvusių savivaldos atstovų.
„Nusprendėm, kad trys aukos ir visiems kitiems indulgencija? Ar sistemiškai žiūrim į klausimą?“, – kalba G. Landsbergis.
Konservatorių pirmininkas tartis dėl pirmalaikių rinkimų kvietė visas Seimo frakcijas. Tačiau šios susitikime nepasirodė.
„Ne Gabrielius ir ne konservatorių partija turi organizuoti tokio klausimo aptarimą. (...) Socialdemokratai galvoja, kad tokios atsakomybės turėtų imtis Seimo Pirmininkė, kuri yra antras valstybėje asmuo“, – tvirtina socialdemokratė Rasa Budbergytė.
„Kodėl aš? Aš nepritariu šiai iniciatyvai, todėl nesuprantu, kodėl turėčiau burti frakcijas“, – sako Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Tiek opozicija, tiek ir liberalai siūlo pradėti nuo kito galo.
„Vyriausybė turi atsistatydinti, prezidentas turi formuoti naują Vyriausybę ir tik tuomet, jei tai nepavyks, turėtų vykti priešlaikiniai Seimo rinkimai“, – kalba R. Bubergytė.
„Bandymas sukurti dramą ten, kur jos kurti nereikia“, – teigia „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Vyriausybė gali persikrauti, jeigu visos kitos priemonės neįmanomos, tada pirmalaikiai rinkimai“, – aiškina Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Mes nematome pirmalaikių rinkimų kaip teisingo sprendimo, manome, kad tai skubotas sprendimas“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.
„Kas yra Landsbergis, kuris niekad nekvietė valdančiųjų pasitarti, kad pas jį eitų opozicija?“, – kalba liberalas Eugenijus Gentvilas.
Itin supykęs šiandien Liberalų sąjūdžio narys Gentvilas. Jis net parašė viešą laišką Landsbergiui, šiam pareiškus, kad tarybose yra dirbę apie pusšimtį dabartinių Seimo narių, todėl esą ir ant jų krinta lėšų įsisavinimo šešėlis.
„Aš esu įsiutęs, kai taip pažeidžiamas nekaltumo prezumpcijos principas ir užmetama kolektyvinė atsakomybė“, – tikina E. Gentvilas.
Gentvilas tikina, kad jam dirbant savivaldoje išmokų nebuvo nė kvapo ir ragina Landsbergį pagrįsti savo žodžius faktais. Vis dažniau kyla klausimas, ar valdančioji koalicija vis dar darbuojasi kumštis į kumštį.
„Aš nežinau, ar yra koalicija, kai vyksta tokie dalykai“, – sako E. Gentvilas.
Landsbergis kartoja – anksčiau ar vėliau čekių epopėja palies kone kiekvieną seimūną. Tad pasaka esą bus be galo.
„Žmonės, kurie pasirašinėjo po Šiugždinienės iškvietimu į tribūną, patys tarpusavyje kalbasi apie tai, neduok Dieve, manęs paklaus, kaip aš pyliau į dvi mašinas du skirtingus kurus. Ir jų parašai yra po Jurgitos iškvietimu. Jeigu tai nėra veidmainystė, atleiskit, aš nežinau, kas yra veidmainystė“, – kalba G. Landsbergis.
Siūlymą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų konservatoriai žada registruoti artimiausiu metu. Tikimybė, kad parlamente užteks tam balsų, nėra didelė. Jei Seimas pats savęs nepaleis, premjerė Šimonytė kartu su visa Vyriausybe žada trauktis iškart po NATO susitikimo liepą.