Pareigūnai mokėsi, kaip dūmuose paskendusiuose koridoriuose ieškoti Seimo narių ir kanceliarijos darbuotojų, keltuvu gelbėjo 6-ame aukšte įkaltintus asmenis.
Scenarijus buvo toks: Seimo trečiuosiuose rūmuose kyla dūmų kamuoliai. Gaisras antrame aukšte, dega retai naudojamos patalpos, Seimo restoranas. Kanceliarijos darbuotojai šaukiasi pagalbos, netrukus suveikia ir priešgaisrinė signalizacija.
Seime dirbantys Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai skambino į Bendrąjį pagalbos centrą. Į įvykio vietą atskubėjo gausios ugniagesių, gelbėtojų pajėgos.
Pagalbos šaukėsi ne tik Seimo restorano viduje įstrigę darbuotojai. Liepsnos ir dūmai 6 aukšto terasoje įkalino 2 žmonės, iš kurių vienas apalpo ir neatgauna sąmonės.
Atvykę pareigūnai greitai pasidalino užduotimis: skuba ieškoti gaisro židinio ir dūmuose įkaltinų žmonių. Ugniagesius gelbėtojus iškvietę pareigūnai spėjo, kad gaisras kilo nuo restorano darbuotojų persirengimo kambaryje įjungto, palikto be priežiūros elektrinio šildytuvo. Liepsnos greitai išplito restorano patalpose.
Tuo pat metu kiti pareigūnai keltuvo pagalba stengiasi iš nelaimės gniaužtų išvaduoti ant stogo įkaltintus Seimo kanceliarijos darbuotojus.
„Pajėgos atvyko į numatytas per nustatytą laiką, buvo tikrai geras bendradarbiavimas su kitomis tarnybomis. Surastas nukentėjusiųjų skaičius atitiko planuotą skaičių, tai yra svarbiausia. Nepalikom nieko gūdžiuose Seimo koridoriuose, slėptis ir liūdėti laukiant pagalbos“, – kalbėjo ugniagesys gelbėtojas Marius Pavalkis.
Gaisro metu esą nukentėjo 7 Seimo kanceliarijos darbuotojai.
„Vienas yra sunkiai nukentėjęs, kuris buvo gaivinamas ir perduotas reanimacinei brigadai, išvežtas į ligoninę. Vienas aptarnautas pacientas ambulatoriškai, pagalba vietoje suteikta. Kiti irgi išvežti ligoninę būklė jų nelabai sunki“, – sakė greitosios medicinos pagalbos darbuotojas Igoris Lukaševas.
Seime nukentėję žmonės įtariama apsinuodijo ne tik dūmais.
„Vienas buvo lygtai įtariama, kad galėjo būti ir alkoholiu apsinuodijęs“, – teigė I. Lukaševas.
Nors degė tik tretieji Seimo rūmai, žmonės evakuoti iš viso pastatų komplekso. Kiekvienas į laukę išėjęs darbuotojas atžymimas specialiuose sąrašuose.
„Kiekvieno skyriaus darbuotojas yra atsakingas už priešgaisrinę. Kiekvienas skyrius turėjo evakuotis ir tas žmogus, kuris atsakingas, turėjo atsakyti už kiekvieną skyrių“, – aiškino Seimo antrųjų rūmų administratorė Marytė Rizgelienė.
„Numatytos žmonių susitelkimo vietos, tvarkingai, kanceliarijos darbuotojai išėjo, susirinko, susiregistravo, reikia susirašyti, kas išėjo, kad žinotum, kas dar liko pastate, tokia situacija ir buvo suvaidinta“, – pasakojo Seimo narys, konservatorius Paulius Saudargas.
Planinės gaisro gesinimo, žmonių evakavimo ir gelbėjimo mokomosios taktinės pratybos vyko pustuščiame Seime.
„Panktadienis, daug kas dirba nuotoliu. Tų žmonių nėra labai gausiai. Žinoma, jeigu plenarinių posėdžių metu tokias pratybas padaryti, tai turbūt būtų kitoks vaizdas, bet reikia nuo kažko pradėti“, – sakė P. Saudargas.
Štai dėl pratybų Laisvės frakcijos nariui Vytautui Mitalui teko ieškotis kitos darbo vietos.
„Teko staigiai pakilti nuo kompiuterio ir persijungti iš kompiuterinio susitikimo į su mobiliu ryšiu ir panašiai. Biški namalonu“, – kalbėjo Seimo narys „Laisvės“ frakcija Vytautas Mitalas.
Jei Seime kiltų tikras gaisras, Mitalas žada padėti net ir kolegoms iš opozicijos.
„Vesčiau, vesčiau, iš gaisro židinio vesčiau. Nors aišku, kad yra tų mėgiamesnių opozicijos kolegų ir ne tokių mėgiamų“, – sakė V. Mitalas.
Ugniagesiai gelbėtojai akcentuoja, kad tokios pratybos padeda ne tik geriau pažinti sudėtingą miesto pastatų kompleksą, bet ir susidirbti skirtingų institucijų pareigūnams.
„Vadovybės apsaugos tarnyba, mums svarbu, kad ji pasitiktų, kad mus priimtų, sugebėtų nurodyti tikslią vietą, kur kilo gaisras“, – teigė M. Pavalkis.
Pratyboms pareigūnai pasitelkė 6 automobilines cisternas iš trijų Vilniaus padalinių.