„Karo laikų išpuolis“, – taip Vakarų lyderiai vadina precedento neturintį vakarykštį incidentą Minsko oro uoste. Būtent šis skandalas iš esmės keičia jau netrukus Briuselyje prasidėsiančios Europos Vadovų Tarybos darbotvarkę. Dar prieš susitikimą Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles’is Mišelis pareiškė kuo griežčiausiai smerkiantis priverstinį keleivinio lėktuvo nutupdymą Minske. Kad toks tarptautinės teisės pažeidimas privalo sulaukti pasekmių, tvirtina ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von Der Leyen.
Siūloma uždrausti Europos Sąjungos šalių avialinijoms skristi virš Baltarusijos, o Baltarusijos kompanijoms – skraidyti į Europos Sąjungos valstybes bei įtraukti „Belavia“ į ketvirtąjį sankcijų paketą. Išplėsti ketvirtojo tikslinių sankcijų paketo taikymą asmenims, susijusiems su priverstiniu lėktuvo nutupdymu Minske bei apsvarstyti penktąjį sankcijų paketą, jį orientuojant į su Aliaksandro Lukašenkos režimu susijusias įmones.
Lyderiai vienbalsiai sako, kad A. Lukašenkos režimas privalo kuo skubiau paleisti žurnalistą Ramaną Pratasevičių ir jo draugę. Skelbiama, kad pastaruoju metu R. Pratasevičius padėjo Baltarusijos opozicijos atstovės Sviatlanos Cichanouskajos štabui vizito Atėnuose metu. Apie tai, kad sūnus gegužės 23-iąją turi skristi iš Atėnų, sako žinoję ir jo tėvai. Tik nežinojo, į kurią šalį. Išgirdę, kad Minske nutupdytas į Vilnių skridęs lėktuvas, jie iškart suprato, kad tai – ne dėl bombos. Tėvai apie R. Pratasevičių dabar nieko nežino. Jo telefonas išjungtas.
Natalija Protasevič, sulaikytojo mama teigia: „Tik noriu pasakyti, kad mano sūnus yra didvyris, tiesiog didvyris. Labai tikiuosi, kad tarptautinė bendruomenė dėl jo sukils. Labai tikiuosi. Šiuo metu mums labai sunku, labai sunku.“
Palaikymą R. Protasevičiui reiškia prieglobstį Lenkijoje radęs jo kolega, vienas iš kanalo „Nexta“ įkūrėjų. Taip pat ir kiti žurnalistai.
Stepanas Putilo, „Nexta“ įkūrėjas sako: „Reikia didinti tarptautinį spaudimą. Protestai nebepadės. Žmonės nebegali akmenimis priešintis režimo ginklams. Reikia skelbti ekonomines sankcijas, boikotuoti režimo prekes ir produkciją, pašalinti Baltarusiją iš pasaulinės SWIFT sistemos, paskelbti teroristine valstybe. Tada A. Lukašenka pradės galvoti.“
„Galbūt jau atėjo laikas Europai atsimerkti. Dabar mes susiduriame su visiškai neprognozuojamu režimu. Tai, kas įvyko jaunam žurnalistui, kaltinamam terorizmu, yra tiesiog absurdo teatras“, – sako „Belsat“ vadovė Lenkijoje Agnieszka Romaszewska.
O Lenkijoje veikiančio opozicijos centro, vadinamųjų „Baltarusios namų“ vadovas sako neabejojantis, kad lėktuvo užgrobimą A. Lukašenka įgyvendino padedamas Kremliaus.
„Baltarusios namų“ vadovas Ales Zarembiuk sako: „Lėktuvo užgrobimas ir priverstinis jo nutupdymas nebėra taktinis A. Lukašenkos žaidimas tarp Rytų ir Vakarų. Situacija dabar visa kita. Šią operaciją koordinavo ne tik Minskas. Ją patvirtino V. Putinas ir Kremlius. Jie tiesiog testuoja Vakarus.“
Savo ruožtu Kremlius nuo išsamių komentarų susilaiko.
„Mes pasisakome už tai, kad situaciją reiktų vertinti ne pačiame įkarštyje, ne skubant, o tik turint visą informaciją“, – sako Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras
O Minsko oro uoste – šiandien dar vienas incidentas. Ten iš bendrovės „Lufthansa“ lėktuvo buvo išlaipinti visi keleiviai. Oro uosto darbuotojai iš naujo tikrino jų bagažą, lėktuvą apžiūrėjo ir pareigūnai su šunimis. Minsko oro uostas skelbia neva gavęs pranešimą, kad į Frankfurtą pakilti turėjusiame lėktuve ketinama surengti teroro išpuolį. Tačiau Minske įstrigę keleiviai sako, kad tai – dar vienas bjaurus režimo pokštas europiečiams. Visgi praėjus dviem valandoms, lėktuvas iš Minsko išskrido.
Kai kurios oro bendrovės jau aplenkia Baltarusijos oro erdvę, kitos dar laukia Europos Sąjungos ir NATO institucijų sprendimų.