Tuo metu dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda yra vienvaldis reitingų lyderis. Jį prezidentu norėtų matyti kas penktas lietuvis. Ekspertai neabejoja, kad pasibaigus liepai ir suskaičiavus naujus reitingus po NATO viršūnių susitikimo, Nausėdos reitingai šaus dar gerokai į viršų.
Premjerės Ingridos Šimonytės reitingai – žemiausi istorijoje.
„Ar čia dugnas ar ne, dar nežinau, bet yra labai rimtas smukimas“, – kalbėjo VU docentas Kęstutis Girnius.
Naujausia gyventojų apklausa rodo, kad premjerė Ingrida Šimonytė iš galimų kandidatų tapti kitu šalies vadovu iš trečios vietos vos per vieną mėnesį nukrito į šeštą vietą. Ją šalies prezidente norėtų matyti mažiau nei šeši procentai lietuvių.
„Ji buvo konservatorių viltis, nes jau seniai buvo aišku, kad Gabrielius Landsbergis yra tuščia vieta“, – teigė VU docentas Kęstutis Girnius.
Pasak politologų, didžiausią smūgį Šimonytės reitingams sudavė pastarieji jos pareiškimai dėl „čekučių“ skandalo, ultimatumai dėl išankstinių Seimo rinkimų arba Vyriausybės pasitraukimo.
„Aš pateiksiu savo atsistatydinimo prašymą ir bus taip kaip opozicija nori. Ir galės toliau sėdėti Seime toliau naudotis kanceliarinėmis ir visus moralizuoti“, – gegužės mėnesį taip teigė pati premjerė.
O galiausiai finalas, kai viskas baigėsi šnipštu ir bereikalinga drama.
„Turbūt pasisakydama leidau sau šiek tiek per daug. Todėl, kad nesu aš Vyriausybėje pati sau“, – jau birželį kalbėjo I. Šimonytė.
Anot Girniaus, žmonės krizinių situacijų metu tikisi ramaus Vyriausybės vadovo, o gavo visai ką kita.
„Konservatoriai visą laiką stato labai griežtus reikalavimus kitiems, o ne sau. Tu gali tai vadinti nenuoseklumu, vadinti veidmainyste, bet tai irgi pakenkia“, – sakė Vilniaus universiteto docentas.
„Ne... Aišku, kad čia visiškas kaput ir čia seniai buvo kaput. Ji neturėjo prošvaisčių net ir per praeitus prezidento rinkimus, kuriuose ji dalyvavo“, – aiškino politologas Bernaras Ivanovas.
Kad menkos Šimonytės galimybės tapti kita šalies vadove, tikina ir kalbinti gyventojai. Esą Šimonytei tinka valdininkės kėdė, o ne premjerės.
„Nepatinka man ji. Ji per daug savimi pasitiki, o ko gero ne per daug padaro“, – teigė gatvėje sutiktas kaunietis.
„Ji tokia labiau analitikė, buhalterė, pajamos, išlaidos, juoda, balta. Pas ja nėra tokio lankstaus vidurio“, – sakė praeivė.
„Oi oi oi... Ji gabi moteriškė, bet tik ne šitam dalykui, ne vadovavimui – ji nemoka su žmonėmis elgtis. Šitaip, kaip ji žmonėms atsakinėja, yra baisu...“, – pritarė jai kita.
Pirmauja Nausėda
Būtent dabartinis šalies vadovas – Gitanas Nausėda – naujausiuose reitinguose ir toliau išlieka tikru gyventojų favoritu. Kas penktas lietuvis norėtų, kad ir toliau prezidentas Gitanas Nausėda vadovautų šaliai. Politologai neabejoja, kad žmonės Nausėdą vertina dažniau pagal jo asmenybę, išvaizdą ir tai, kaip jis moka pakalbėti prieš televizijos kameras.
„Kaip pasakyti, juk akimis mūsų rinkėjas dažnai vertina, o akimis buvo ką įvertinti“, – sakė Bernaras Ivanovas.
Politologai neabejoja, kad liepos mėnesio reitingai Nausėdai bus dar vaisingesni. Mat ypač daug populiarumo šis galėjo susitraukti per NATO viršūnių susitikimą.
„Kuo daugiau iškilmingų renginių, ypač Vilniuje, tuo didesnis jo populiarumas, nes jis vadovauja. Jei žiūri į tą NATO susitikimą – nei Šimonytės, nei Landsbergio, nei kitų politikų nematai. Čia buvo prezidentas, čia buvo viršūnių susitikimas“, – teigė Kęstutis Girnius.
„Be jokios abejonės, tai buvo žvaigždės valanda ponui Nausėdai. Jis susirinko visus bonusus, jis buvo vienintelis Lietuvos frontmenas“, – pritarė B. Ivanovas.
Neabejoja ir žmonės, kad antra kadencija prezidentui Gitanui Nausėdai tiesiog ranka pasiekiama.
„Ai jis man patinka, kažkoks santūrus, moka pakalbėti, normaliai su žmonėmis bendrauja. Toks neblogas diplomatas“, – sakė tautietis.
„Kad nieko blogo nepridirbo, jį čia visi pliekė, pliekė, kaip įmanydami, bet man atrodo, kad čia subrendo, kaip koks vadas“, – pritarė kaunietė.
O advokatas Ignas Vėgėlė šiuo metu laikosi antroje pozicijoje užimti prezidento postą po prezidento Gitano Nausėdos. Su 10-ties procentų rinkėjų palaikymu.
„To posto jam iš principo nereikia. Pas mus prezidentas yra nominali figūra. Ponui Vėgėlei reikalinga tam tikra platforma. Reikalingas tam tikras komandos subūrimas“, – aiškino politologas.
Trečioje vietoje – visuomenininkas Andrius Tapinas, birželio mėnesį surinkęs beveik 7 procentus rinkėjų palaikymo. Toliau eina demokratų „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis, socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė. Tačiau ne vienas kalbintas gyventojas užsimena apie kitą galimą kandidatą tapti prezidentu vėl.
„Grybauskaitė, nes moteris su kiaušiniais, o, čia tai tikrai. Čia ta vadovautų. Čia nors negėda būtų Lietuvai“ , – kalbėjo gatvėje sutiktos moterys.
Prezidento rinkimai vyks jau kitų metų gegužę.
Daugiau sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.