Apie tai, kaip su kalėjime atsidūrusiu parlamentaru ir klastingais smūgiais iš laisviečių susitvarkys Seimo pirmininkė, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Opozicijos teiginiai, kad Seimui vadovauja nuteistos politinės partijos pirmininkė, yra tiesa. O tai kenkia Seimo reputacijai ir Lietuvai, jei eitume į užsienį, tiesa?
Man teko daug bendrauti su ambasadoriais ir su kolegomis parlamentų pirmininkais. Po lapkričio 22 d. nei karto ši tema nebuvo paliesta.
O kalbant apie iniciatyvą, kurią dalis opozicijos ir pabrėšiu – dalis – iškėlė dėl rezoliucijos Seimo pirmininko pasitikėjimu, tai reikėtų pažymėti, kad iš opozicijos 68 žmonių, po ja pasirašė tik 26. Tai tik dalies Seimo opozicijos iniciatyva buvo. Bet žinoma ji, kaip ir visi kiti klausimai, yra verta kelti. Jei kolegos iš opozicijos nori tą temą palaikyti, jai vis dėmesį skirti, tokia galimybė visada yra.
Neseniai Matas Maldeikis ir Tomas Vytautas Raskevičius registravo rinkimų kodeksą, kuriame siūlo, kad nuteistos partijos, dalyvaudamos rinkimuose turėtų prisirašyti, kad jos yra teistos. Ar tai – lazda ratuose iš koalicijos partnerių?
Kiek man teko dėl šios iniciatyvos kalbėtis su teisininkais, tai ji iš teisinės pusės yra vertiname pakankamai skeptiškai, kadangi analogija tarp fizinio ir juridinio asmens, kurį sudaro daug narių, yra labai pritempta.
O pati iniciatyva, ypač kalbant apie Laisvės partijos atstovą, man parodo Laisvės partijos tendenciją: atėjusi į politiką su antipopulizmo vėliava jie šiuo atveju vis nuslysta paviršiumi, nes tai yra žemai kabantis vaisius registruoti tokią iniciatyvą.
Suprantu, kodėl tą daro Agnė Širinskienė, bet keista, kad šioje vietoje susijungia ponios Širinskienės ir T. V. Raskevičiaus interesai.
Ar tai parodo pašlijusius valdančiosios koalicijos santykius?
Virš 3 metų mes dirbame drauge labai sudėtingomis sąlygomis – 2024 m. biudžetas buvo priimtas rekordiškai anksti. Jei žvelgtume į 2023 m.: valstybės tarnybos reforma – buvo priimtas didžiulis paketas.
Su mokesčių paketu nepavyko judėti taip, kaip planavo Vyriausybė. Bet čia koją pakišo išorinė komunikacija. Pritrūko argumentų, kodėl pasiūlymai yra geri, pavyzdžiui, kokie NT mokesčio pliusai, nes viešojoje erdvėje buvo kalbama tik apie minusus.
Santykiai kaip buvo darbiniai, taip ir liko. Su darbiniais santykiais pakankamai daug esame pasiekę. Natūralu, kad artėjant prezidento, Seimo ir Europos Parlamento rinkimams takoskyros tarp partijų didės. Čia kalbant ne tik apie koalicijos partnerius, bet ir apie opozicijos partijas. Šios tendencijos neabejotinai tik stiprės, bet taip būna prieš kiekvienus rinkimus.
Nesu buvusi kitoje koalicijoje, todėl negaliu palyginti istoriškai, bet prisimenu, kad ankstesnės koalicijos darydavo perkrovimus, ieškodavo naujų partnerių dar nepasibaigus kadencijai. Pas mus tokio poreikio ieškoti kitų partnerių nebuvo. <...>
Akivaizdžių dalykų, kad būna kokie tai paaštrėjimai priklausomai nuo svarstomų klausimų, tai nereikia neigti – tai yra akivaizdu. Yra buvę ir „lėkščių daužymo“, bet visada gale dienos pavyksta pakalbėti, susitarti ir judėti į priekį. Tai yra tai, ko iš mūsų tikisi žmonės, o kalbant apie koaliciją sudarančias partijas, tai natūralu – yra 3 skirtingos partijos su savo programomis, savo rinkėjais ir savo planuojamu keliu į naujus rinkimus. Todėl kažkokios takoskyros matysis.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.