Buvęs premjeras naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ teigė, kad dėl tokio neveiksnumo kai kur krenta ir visos vyriausybės. Kartu su juo diskutavo ir Saulius Skvernelis.
Kai praėjusią žiemą kilo kainos, Vyriausybė neskubėjo iš karto kompensuoti žmonių nuostolių. Tai buvo padaryta tik atgaline data. Pone Kirkilai, kaip jūs vertinate mūsų Vyriausybės darbą? Ar ji tinkamai reaguoja į energetikos krizę?
Pirmiausia – jau vėluoja ir tai visiškai akivaizdu. Mane stebina, kad energetikos ministras, kuris buvo labai aktyvus opozicijoje ir Europos reikalų komitete užsiiminėjo šia tema, dabar sako, jog darysime priemonių planą. Tai yra tipinis biurokratinis ėjimas – priemonių planas ir darbo grupė. Tai reiškia, kad bus – kažkada. Ministrui aš patarčiau pasodinti vieną savo patarėją ir surinkti visų viešoje erdvėje esančių energetikos ekspertų pasiūlymus, kurių tikrai yra protingų.
Antras žingsnis – visi tie instrumentai, kurie yra arba parama, arba mokesčių politika, juos reikia naudoti. Kito kelio čia niekas nesugalvos.
Mes stebime pasikeitimą Italijos vyriausybėje – išėjo premjeras. Vieni sako, kad jis išėjo dėl karo Ukrainoje, kad per daug jį rėmė, bet tikroji priežastis, kodėl subyrėjo koalicija, yra ta, jog premjeras nepritarė 182 milijardų paketui mažinti infliaciją ir švelninti energetikos kainų šuolį.
Tai yra labai rimta ir dėl to kai kur krenta vyriausybės. Tą ramybė, kurią aš dabar matau Vyriausybėje, kad ji net nesvarsto artimiausiuose posėdžiuose (šios problemos – aut. past.), nors dėl to turėtų būti ir neeiliniai posėdžiai, bet viskas labai ramu.
Bet juk yra ministrų atostogų, gi jų negali taip lengvai atšaukti?
Atvirai kalbant, aš nelabai suprantu tokio dalyko kaip ministrų atostogos. Ramioje situacijoje galbūt ir būtų galima atostogauti. Šiandien reikia padaryti visus darbus, tai atostogauti bus galima spalio, lapkričio mėnesį, kai bus viskas padaryta.
Pone Skverneli, ar priimant sprendimus reikėtų skubėti?
Be abejo, skubėti reikėtų. Mes jau vėluojame. Kitos valstybės jau daugiau nei prieš pusę metų ar keletą mėnesių pasitvirtino ekstremalius energijos taupymo planus – kas būtų, jeigu būtų. Kas būtų, jei Rusija absoliučiai uždarytų dujų kranelį.
Tos valstybės numatė konkrečius planus, kaip būtų su verslu, gyventojais, kaip būtų kompensuojama taupoma. Mes tą dalyką ruošiamės svarstyti galbūt rugsėjo mėnesį.
Visą pokalbį išgriskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.