Vilnietis Viktoras nusprendė, kad laikas pasikeisti šeimos automobilį ir štai į „Regitros“ padalinį Vilniuje atvairavo šį iš Vokietijos atgabentą golfą. Vyras džiaugiasi, kad savo naują pirkinį registruoja šiandien, o ne po pusmečio, kai Lietuvoje valdantieji ketina įvesti mašinų registracijos mokestį. Už šį automobilį, varomą 1,6 litro dyzeliniu varikliu, jam tektų sumokėti 150 eurų registracijos mokestį:
„Čia nesąmonė yra. Ne kiekvienas gali sumokėti mokestį. Kas gali, tas pirks naują mašiną, jam mokesčiai nereikalingi bus. Aš perku nenaują mašiną, nenoriu mokesčių mokėti.“
O štai šio galingo BMW, numatyto lenktynėms, registruoti atvyko lenktynininkas Renaldas Šeinauskas. Variklis benzininis yra 2,5 litro ir išskiria 203 g anglies dvideginio. Mokestis perpus mažesnis nei dyzeliui, tačiau vis tiek ateity nusimato 120 eurų.
„Ne turtingiausia šalis, nėra faina susimokėti mokesčius. Bet reikės, gal dėl ekologijos pataupysim. Dyzeliai, kur viskas išpjauta, žmogus gazo duoda, galas dūmais apsipila, kad nebematai kelio. Tokie dalykai noriu kad dingtų iš mūsų kelių. Ar tai padarys mokesčiai, nežinau“, – sako lenktynininkas Renaldas.
O „Mini Cooperis" į Lietuvą atvyko iš JAV. 1,6 litro benzino variklis, anglies dvideginio išmetimai tik truputį viršija neapmokestinamą ribą, tad mokestis grės vos 15 eurų:
„Aš už mokestį, gal forma kita, bet reikia Lietuvai atsinaujinti, kad senų mašinų būtų mažiau.“
Kitas 5 metų „Volkswagen Passat", nors ir dyzelinis, mokesčio išvis išvengs, mat jo anglies dvideginio tarša – 100 g ir pagal įstatymą nebus apmokestinama. Tačiau šis registruotis atvykęs 9 metų „Fiat" jau taršesnis. Dyzelinis 1,6 litro variklis ir nors mašinos dokumentuose anglies dvideginio kiekis nenurodytas, įvertinę variklio galią ir mašinos masę, „Regitros" darbuotojai jam suskaičiuotų 150 eurų registracijos mokestį.
Valdančiųjų valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis mėgsta vairuoti galingus automobilius. Jo amerikietiškas „Cadillac" keisdamas šeimininką registracijos mokesčio neišvengtų ir sulauktų didžiausio tarifo. Visgi mašina benzininė, tad mokestis būtų perpus mažesnis nei dyzelio 270 eurų.
„Jis yra mažai taršus pagal savo variklio išmetimus. Bet variklis didelis, tai taršos daugiau. Bet moka pagal lentelę, negaliu atsakyti, nesidomėjau, bet aišku didesni automobiliai daugiau ir sumoka“, – mano valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Dėl naujojo lengvųjų mašinų registracijos mokesčio, dar vadinamo taršos, įvedimo valdantiesiems beliko paskutinis balsavimas kitą savaitę. Mokesčio įvedimas suplanuotas kitų metų balandžio pirmąją dyzelinu, benzinu ir dujomis varomoms mašinoms. Elektromobiliams jis negalios. Nuo 14 iki 540 eurų siekiantį mokestį teks mokėti visiems naujiems mašinų savininkams, jas registruojant. Mokesčio nulinis tarifas numatomas tik automobiliams, kurių anglies dvideginio išmetimai mažesni kaip 130 g kilometrui. Tarifai dyzelinėms mašinoms dvigubai didesni nei benzininėms.
„Dėl kietųjų dalelių, jos problema, ne tik CO2, ypač miestuose tarša kietųjų dalelių. Todėl mes atitinkamai ir apmokestinam tą automobilį“, – pasakoja Seimo narė, „valstietė“ Virginija Vingrienė.
„Tikslas yra žmonėms pasirinkimo galimybė. Nereiškia, kad visi žmonės, turintys automobilius, bus paveikti. Bet renkantis kitą automobilį galės pasirinkti mokesčio nemokėti, iki 130 g CO2 neapmokestinami ir pasirinkti, kokio galingumo automobilio reikia“, – teigia aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Opozicijos atstovai naująjį mokestį mala į miltus prognozuodami, kad jis taršos nesumažins, mat skatins vairuotojus ir toliau važinėti savo taršiais senais kledarais, kad nereikėtų mokėti naujojo mokesčio perkant naujasnę mašiną.
„Tai ne taršos mokestis, o bauda už tai, kad perki automobilį ir registruoji. Tikslas kad prisidėtų mokestis prie taršos, kovos su emisijomis, negali pasiekti tikslo. Toks mokestis neturi būti įvedamas“, – kalbėjo Seimo narė, socialdemokratė Rasa Budbergytė.
„Yra išbraukti ūkininkai iš šito mokesčio, traktoriai galingi, bet išbraukti, apmokestinamos mašinos iki 3,5 t“, – sako Seimo narys, konservatorius Mykolas Majauskas.
Iki šiol Lietuvoje 208 tūkstančiai mašinų per metus pakeisdavo šeimininką. Iš jų trys ketvirtadaliai – dyzelinės. Aplinkos ministerijos duomenys rodo, kad dažniausias mokesčio dydis bus 150 eurų dyzeliniam ir 75 eurai benzininiam automobiliui. Valdantieji prognozuoja iš naujojo mokesčio biudžetą per metus pasipildyti apie 10 milijonų eurų ir jau svarsto, kad ateityje jį gali tekti mokėti ne tik registruojant mašiną, bet kasmet. O atleisti nuo mokesčio rengiamasi antikvarines mašinas, taip pat automobilių reeksportu užsiimančius verslininkus.