Pasvalietės Vilmos Žvinytės rankose ką tik baigta kurti dirbtinių gėlių puokštė. Ši dėžutė iškart keliauja už durų, kur gėlių kompozicija pati lauks savo kliento.
Moteris atsakingai laikosi karantino ir gėlių salono duris laiko užrakintas. Tačiau klientų nepamiršo siūlydama jiems bent šiokią tokią savitarną.
„Sprendimas buvo greitas viską palikti lauko zonoje ir jau bus kaip bus ir darėm puokštes, kad be mūsų žmogus galėtų apsitarnauti. Tai tokia savitarna“, – sako floristė Vilma Žvinytė.
Tokia savitarna netruko pasiteisinti, gėlių sumanę įsigyti pirkėjai noriai traukia pinigines ir patys susimoka už prekes. Kas pavedimu, o kas tiesiog po durimis pastumdami reikiamą sumą. Vėliau į saloną atėjusi papildyti ištuštėjusių lentynų ir daryti naujų užsakymų iš to, ką turi, moteris susirenka ir pinigus.
„Tas pasitikėjimas 100 proc., čia jau žmogaus valia rinktis, ką daryti, ar jam kažkaip tai išsikrapštyti, bet, aš tikiu, kad tikrai taip nebuvo“, – pasakoja V. Žvinytė.
Kol gyva prekyba draudžiama, toks būdas gėlių pardavėjus šiek tiek gelbėja nuo visiško verslo žlugimo. Mat provincijoje gyvenantys žmonės įpratę rinktis ir pirkti viską užsukę tiesiai į saloną.
Kad gėlių čia niekas neperka internetu, tvirtina ir kitos prekyvietės šeimininkė:
„Šiuo metu mes siūname ir apsaugines kaukes, kažkaip bandom stumtis į priekį, bet, žinot, vyresniems žmonėms sunku apmokėti, jie neturi bankinių įgūdžių.“
Parduoti klientams net ir skintas gėles leidžiant patiems jas išsirinkti – vienintelis išsigelbėjimas floristams.
„Kadangi buvo kalbėta, kad galima vykdyti internetinę prekybą, mes ja bandome ir verstis, pritaikyti savitarną. Mūsų namelis atviras visą laiką ir žmonės norėdami galėtų pasiimti, bet tikim žmonių sąmoningumu, sąžiningumu, kad bėdoj visi būsim sąžiningi“, – teigia floristė Giedrė Banaitienė.
Net ir prekiaujant išradingai didelio gėlių pirkimo nėra. Nors visos gėlės, puokštės parduodamos pelno sąskaita – su nuolaida.
Pasak pasvaliečių, žmonės karantine saugosi, o merkiami žiedai – ne duona, kurios gali pritrūkti. Be to, šiuo metu riesta ir su tiekėjais. Dabar salonai sukasi su tuo, ką turi, pandemijos metu visai neliko ir įvairovės.
„Jie renkasi asortimentą, tik tokį, kurį galėtų realizuoti: kiek laidotuvės yra ir, aišku, tai pagrindinei bazei pvz., tik raudonos gėlės. Rožės“, – kalbėjo V. Žvinytė.
„Pasirinkimas yra labai skurdus, turi užsisakyti tikslų kiekį, asortimentas labai siauras. Kai anksčiau turėjom 6-7 tiekėjus, tai šiuo metu tėra vienas“, – sako G. Banaitienė.
Vos kvėpuojantys gėlių salonai labiausiai apgailestauja, kad šiemet karantinas jaukia artėjančią Motinos dieną. Mat šis laikotarpis gėlių pardavėjams būdavo pelningiausias metuose.