Pasak tokio siūlymo iniciatorių, prekybininkai nebegalės manipuliuoti kainomis – vieną dieną jas pakelti, o kitą – jau pritaikyti nuolaidą.
Nuolaidas medžiojančius lietuvius prekybininkai dažnai vilioja akcijomis, bet, pasak ekspertų, tokios vilionės ne visada būna sąžiningos.
„Klasikinis pavyzdys, kai yra užkeliama kaina. 15 eurų yra užbraukta, rašoma, kad 26 procentai ir daroma 11 eurų kaina“, – sako Pricer.lt vadovas Arūnas Vizickas.
Ekspertai sako, kad žmonės atėję į fizinę ar elektroninę parduotuvę, visų pirma ieško prekių su nuolaida, o akcijomis prisidengę prekybininkai apgaudinėja ir manipuliuoja žmonėmis, kurie dažnai neatkreipia dėmesio į įprastą prekės kainą.
„Tiesiog rašoma – 30 arba iki 80 ir tai, iš tikrųjų, klaidina vartotoją, jisai turbūt galvoja, kaip sąžiningas prekybininkas negali manęs apgauti. Jisai orientuojasi jau ne pagal galutinę kainą, o orientuojasi pagal tuos didelius raudonus ryškius skaičius“, – pasakoja A. Vizickas.
Pažaboti prekybininkų gudravimą nusprendė Seimas ir vienbalsiai priėmė įstatymą įpareigojantį prekybininkus nurodyti, kokia buvo prekės kaina prieš 30 dienų prieš paskelbiant nuolaidą.
„Pasiūlyti pirkėjui turėti visą informaciją apie tą produktą, apie tą prekę ir kokia kaina buvo iš tiesų ne mažiau kaip 30 dienų mažiausia iki tol, kol buvo pritaikyta akcija“, – teigia Seimo narė Rasa Budbergytė.
Elektronikos prekių parduotuvės atstovas Žilvinas Kulvinskis sako, kad toks teisinis akcijų reguliavimas įneš daugiau aiškumo ir prekybininkų akcijų karuose.
„Bus daugiau tvarkos šitoj vietoj, tai tikrai visiems sąlygos bus vienodos ir visi tada konkuruos skaidrumu“, – kalbėjo „Topo centras“ atstovas Žilvinas Kulvinskis.
Na, o tie prekybininkai, kurie ir toliau norės gudrauti ir apgaudinėti žmones sulauks baudų nuo 500 iki 5000 eurų. Ar skaidriai prekybininkai taikys akcijas, reguliuos Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Atvejus dėl nesąžiningai taikomų akcijų tarnyba, kaip ir seniau, nagrinės gavusi vartotojų skundus.
„Greičiausiai tvarka išliks ta pati, kalbu, kas yra iki šiol, ir bus matyt, ar kažkokie pakeitimai bus vykdomi iki liepos 1 dienos“, – sako Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Inga Grinevičė.
Beje, nuo liepos 1 dienos vartotojų laukia dar viena naujovė. Pastebėję, kad įsigijus prekę, akcija jai buvo taikoma nesąžiningai, vartotojas dėl to gali kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą ir prašyti, kad pardavėjas grąžintų pinigus už sumokėtą prekę.