Plačiau apie reformą TV3 žinių „Dienos komentare“ – pokalbis su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu.
Girdime, kad jau netrukus prasidės sveikatos apsaugos sistemos reformos. Žmonės nuogąstauja, kad jungsis ligoninės ir poliklinikos. Tai kas bus iš tiesų? Kas keisis žmonėms?
Priminsiu, kad praėjusiais metais parlamentas jau priėmė visus teisės aktus, kurie yra susiję tiek su greitosios medicinos pagalbos pertvarka, tiek su pavežėjimo funkcijos atsiradimu, tiek ir su įstaigų tinklo efektyvinimo, optimizavimo klausimais. Įstatymuose nėra numatyta, kad būtų sujungiamos ligoninės su poliklinikomis.
Tiesiog parlamentas numatė įrankį savivaldybėms, ypač jis naudingas mažoms ir vidutinio dydžio savivaldybėms, kad esant reikalui jos gali turėti, steigti tokį sveikatos centrą, kuris kaip vienas juridinis asmuo, arba bendradarbiavimo, susitarimo sutarčių pagrindu susijungtų į vieną organizacinį vienetą.
Bet tai tikriausiai vis tiek einama link to, kad susijungtų? Bent jau iš to, ką girdime viešojoje erdvėje.
Man yra svarbesnis žodis, ne kad susijungtų, o kad bendradarbiautų.
Gerai, tai kaip tas bendradarbiavimas atrodytų? Kaip tai skirsis nuo to, kas yra dabar?
Paimkime, tarkim, Švenčionių savivaldybę. Švenčionių savivaldybė nusprendė, kad jie darys vieną juridinį asmenį, vieną struktūrinį sveikatos centrą. Ką ta reikš žmonėms? Visų pirma, tai reikš patogumą, nes savivaldybėje buvo daug skirtingų pastatų, bet juos – polikliniką, ligoninę, laboratorijas – sukoncentruos į vieną pastatą.
Tai reiškia, kad pacientui bus labai patogu, nes jis atvykęs į vieną vietą viską ras. Kitas dalykas, bus daugiau išteklių skirta kitiems dalykams. Tarkim, jie dabar turi dvi laboratorijas, tai turės vieną laboratoriją. Tai čia išteklių organizaciniai klausimai – tiek paciento keliui geriau, tiek patiems gydytojams, specialistams bendradarbiauti bus patogiau. Štai konkretus pavyzdys, kuo sveikatos centras galėtų būti naudingas.
Vienas iš argumentų, kodėl tai yra geriau, kad pacientai greičiausiai pateks pas gydytojus. Bet mes girdime ir kontrargumentų, kad specialistų tai bus tiek pat, kiek ir buvo iki šiol. Tai kur čia tas gerumas?
Žiūrėkit, sveikatos centras kaip įrankis gali padėti ne, kaip sakoma, pagaminti naujų specialistų, bet bent jau išsaugoti ir padėti darbą organizuoti taip, kad ir tie patys specialistai neišsilakstytų. Nes prisiminkime, kad 50 procentų pacientų iš vidutinių ir mažų savivaldybių jau paliko savo gydymo įstaigas ir užkimšo didžiųjų miestų gydymo įstaigų koridorius. O nuvykus į mažas ir vidutines savivaldybes klausimas, ar 13 valandą jūs ten koridoriuose apskritai ką nors sutiksite. Specialistų trūkumą mes sprendžiame per kitas priemones.
Kokios tai priemonės ir ką apie tam tikrų specialistų trūkumą mano A. Dulkys, žiūrėkite pokalbyje, esančiame straipsnio pradžioje.