Atskirą žinutę rinkėjai siunčia ir Gabrieliui Landsbergiui su Aušrine Armonaite – net Paksas ir Gražulis sulaukia daugiau šalies žmonių simpatijų, negu jie.
Nesuvaidintas ir tikras džiaugsmas socdemų štabe per savivaldos rinkimus gali pasikartoti ir po pusantrų metų, kai vyks Seimo rinkimai. Naujausia LRT užsakymu „Baltijos tyrimų“ apklausa parodė, kad gyventojai šiuo metu labiausiai simpatizuoja būtent socdemams ir Skvernelio vedamiems demokratams.
„Klausimas pagrindinis koks bus galios pasiskirstymas, tai nulems premjero poziciją, Seimo pirmininko poziciją, bet manau, kad ten tikrai yra žmonių, kurie jau labai matuojasi šituos postus“, – teigia politologas Ignas Kalpokas.
Bet sociologė ramina – šauti šampaną dar per anksti.
„Atsiminkime, kad prieš Seimo rinkimus dar bus prezidento ir europarlamento, tai būtent tų rinkimų rezultatai darys įtaką ir Seimo rinkimams. Bet šiuo metu matome, kad opozicinės partijos yra populiaresnės, negu valdančios“, – kalba sociologė Rasa Ališauskienė.
Pagal apklausą, trečioje vietoje rikiuojasi konservatoriai, po jų valstiečiai ir darbiečiai. Kitos partijos nesurenka 5 procentų, o būtent tiek reikia, norint patekti į parlamentą.
„Seimo rinkimuose labai svarbu pabrėžti vienmandačių faktorių. Kaip mes matėme iš merų rinkimų, Liberalų sąjūdis ne taip labai, bet ypač konservatoriai gali turėti labai labai didžiulių problemų“, – tvirtina I. Kalpokas.
Šioje apklausoje dar nebuvo prasidėjęs Laisvės partijos nepotizmo skandalas, kai partijos valdybos nario žmona buvo įdarbinta „Lietuvos geležinkeliuose“, kuriuos kontroliuoja laisviečių valdoma ministerija. Anot politologo, nors laisviečių reitingai yra itin žemi, šis skandalas gali kirsti dar stipriau.
„Tai šitas dalykas gali dar labiau kirsti reputacijai, juo labiau, kad ir patys rinkimai, savivaldos, taip, jų kitos problemos ir kitos stipriosios vietos, negu savivaldos mandatas, bet vis tiek, gerai nenuteikia, o ta gera nuotaika, ypač Laisvės partijos rinkėjui yra labai svarbi“, – sako I. Kalpokas.
Tiesa, šie reitingai ne visai sutampa su ką tik praūžusių savivaldos rinkimų rezultatais. Kai kurioms partijoms skirtumas siekia 6–7 procentus.
„Visiškai skirtingi rinkimai, nes pasiūla ir paklausa skiriasi. Kaip palyginti Seimo galimus rinkimus Kaune su savivaldos rinkimais? Komitetas, laimėjęs daugiausia balsų, į Seimo rinkimus neina“, – tvirtina R. Ališauskienė.
Asmenybių reitinguose didelių netikėtumų nėra. Populiariausi šalyje išlieka Valdas Adamkus, Gitanas Nausėda, Arvydas Anušauskas, Dalia Grybauskaitė ir Vilija Blinkevičiūtė. O nemėgstamiausių politikų viršūnėje ir vėl matomos Landsbergio bei Armonaitės pavardės. Gabrieliumi Landsbergiu nepasitiki beveik 8 iš 10-ies lietuvių, panašiai ir Aušrine Armonaite. Gyventojai nors ir neigiamai, bet šiek tiek geriau už Armonaitę su Landsbergiu vertina profesorių Vytautą Landsbergį, Rolandą Paksą ir net Seimo skandalistą Petrą Gražulį.
„Armonaitė ir Landsbergis visą laiką, dar prieš atėjimą į Seimą ir valdžią, turėdavo tą didelį neigiamą krūvį, bet tų simpatikų, kuriems jie patinka, irgi yra gana aktyvūs, tokie mobilizuoti ir balsuos už juos, aš beveik neabejočiau, kad ir vienas, ir kitas greičiausiai turėtų šansą būti vienmandatėse išrinkti“, – tikina I. Kalpokas.
Kitais metais laukia net treji rinkimai – gegužę rinksime naują prezidentą, birželį Europos parlamento narius, o spalį rinksime ir naujos sudėties Seimą.