• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalies vaistinės nori, kad žmonėms receptiniai vaistai būtų pristatomi tiesiai į jų namus. Tai neva ypač praverstų sergantiems, besiizoliuojantiems ar problemų su judėjimu turintiems žmonėms, kurie, jei pokytis įvyktų, vaistus užsisakytų į vaistinę paskambinę telefonu.

Šalies vaistinės nori, kad žmonėms receptiniai vaistai būtų pristatomi tiesiai į jų namus. Tai neva ypač praverstų sergantiems, besiizoliuojantiems ar problemų su judėjimu turintiems žmonėms, kurie, jei pokytis įvyktų, vaistus užsisakytų į vaistinę paskambinę telefonu.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad bent kol kas tai neįmanoma, nes būtų nesaugu. Visgi patys vaistininkai tikina, kad ir dabar dalį vaistų klientams į namus pristato savanoriai.

Senjorai vaistinėse teiraujasi jiems išrašytų medikamentų. O vaistininkai pandemijos metu siūlo naują būdą įsigyti receptinių vaistų, nekeliant kojos iš namų. Pacientai vaistus galėtų užsisakyti paskambinę į vaistinę telefonu, o jiems tiesiai į namus juos pristatytų kurjeris.

Vieni kalbinti vaistinių klientai džiaugiasi, kad bus patogiau, o kiti sako, kad kol dar pajėgia, į vaistinę eis patys, nes patinka su vaistininku pasitarti dėl vaistų vartojimo:

REKLAMA
REKLAMA

„Žinoma, kada pagyvenęs žmogus ir vienas, opcija labai gera, kad kažką galėtų atnešt, nereikėtų rašyti, maldauti kaimynų ir taip toliau.“ 

REKLAMA

„Neblogai, bet žinoma, geriau vaistinėje pasitarti gal ar tiks, ar netiks.“ 

„Gal kartais gerai būtų, kad būtų ir kurjeris, bet vaistinėj man visą laiką labiau patinka.“ 

„Gal kol kojos neša, gal pati eičiau ar pasiklaus, ar ką, o šiaip tai nieko, senesnio ypač amžiaus žmonėms, kuriems sunku iki vaistinės nueiti.“ 

„Tai, pavyzdžiui, vaistinėje vaistininkė visada pataria, kaip naudoti, o kurjeris tai prie durų padės ir viskas.“

REKLAMA
REKLAMA

O vaistininkė Zita Janušauskienė mano, kad vaistų pristatymas per kurjerius nėra gera mintis, nes tai neleidžia žmogui tinkamai pasikonsultuoti su specialistu. Pašnekovė sako, kad toks pokytis – kelias į savigydą. 

„Visgi vaistai turi būti išduodami vaistinėje, nes vaistai ne maistas ir ne daiktas, ir vaistui reikalinga labai didelė informacija. Arba kaip šįryt atėjo receptas, vaistai skrandžiui gydyti, o pacientas paklausė, ar tai vaistai nuo kepenų ir jei pacientas būtų užsisakęs per kurjerį, jis galbūt, gal su gydytoju nesusikalbėjo, ir pacientas būtų gydęs kepenis, o jam vaistai nuo skrandžio rūgštingumo“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Zita Janušauskienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot Vaistinių asociacijos, jei šis siūlymas įsigaliotų, pacientai galėtų konsultuotis su vaistininkais telefonu. 

„Paprasčiausiai žmogus telefonu kalbėtu su vaistininku, telefonu išsirinktų vaistus, telefonu vaistininkas jam patartų, suteiktų visą farmacinę paslaugą, informuotų apie visus galimus šalutinius poveikius to vaisto ir tada tiesiog tą vaistą žmogui supakuotų ir išsiųstų“, – teigia Vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė. 

REKLAMA

„Eurovaistinės“ atstovė Laura Čiginskaitė sako, kad pacientai dažnai skambina ir klausia, ar yra galimybė pristatyti vaistus į namus. 

„Galbūt žmonės yra ir saviizoliacijoj, ir neturi galimybės ateiti, ar neturi artimųjų, kurie jiems nupirktų receptinių vaistų, tikrai poreikis tokios paslaugos yra, ir mes matytume, kad tai būtų patogu mūsų klientams“, – teigia ji. 

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad toks pasiūlymas artimiausiu metu įsigalioti negalėtų – neatitinka saugumo reikalavimų. 

REKLAMA

„Buvo ir vienas raštas ir mes jį apsvarstėm ir buvo gauti komentarai iš teisininkų, duomenų apsaugos pareigūnų ypač ir nuspręsta, kad ta patvirtinta koncepcija per e.sveikata yra saugiausia“, – kalba Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Alina Sakalauskienė. 

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad koncepciją, kuri leis vaistus užsisakyti į namus, paleis tik balandį. Tuomet gyventojas privelės identifikuoti save per e. sveikatos platformą, pasirinkti receptą ir vaistus užsisakyti į namus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot vaistinių asociacijos, ši situacija – kurioziška, mat dabar vaistininkai vaistus gali paduoti savanoriui, kuris juos pristatys žmogui, tačiau patys suteikti farmacinę paslaugą telefonu, informuoti, kaip tą vaistą vartoti, aptarti visas sąlygas negali. 

„Kuomet mūsų pagrindinis klausimas yra pandemijos suvaldymas, mes negalime versti šių žmonių tiesiog nesigydyti jiems būtinais paskirtais vaistais. Tokiu atveju tie žmonės, laiku nevartodami vaistų, tampa potencialiais pacientais“, – teigia vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė. 

Nors planuojama, kad vaistų pristatymas į namus pradėtų veikti 2022-ųjų pavasarį, kai bus sukurta speciali e.sveikatos platforma, Vaistinių asociacijos nariai dėl šio termino turi abejonių – matant e.sveikatos sistemoje ilgus įgyvendinimo terminus, tokia platforma esą laiku gali būti ir nesukurta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų