Pokalbis su A. Januška – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Praeitą savaitę išgirdome pasidžiaugimų, kad NATO gynybos planai yra paruošti ir mums jie yra palankūs. Kaip manote, ar jau galime tuo pasidžiaugti?
Manau, kad džiaugtis dar ankstoka. Ne vien todėl, kad tie planai paruošti ir dabar vyksta politinės diskusijos, bet ir ne visiškai aišku, kas tuose planuose yra. Rytai yra Rytai, bet tai, kas gerai Čekijai ar Lenkijai nebūtinai yra gerai Lietuvai ar Baltijos šalims.
Ypač tuo klausimu, kuris yra esminis Lietuvos politinis sutarimas, kad čia turi būti dislokuota NATO kariuomenė. Tai klausimas, ar tai yra priskirtos pajėgos, ar dislokuotinos pajėgos – kaip numatyta regioniniuose planuose? Kol kas politikai nemini, kad yra dislokuotinos pajėgos, nes tai turėtų būti labai didelis apsidžiaugimas. Tai matyt, kad to kol kas nėra.
Detalių mums niekas nesako, bet kiek girdime viena ausimi, esą bus proveržis mūsų regiono oro gynyboje, taip pat bus sukurtas veiksmų planas dėl gynybos pramonės gaivinimo, stiprinamos kibernetinio saugumo greitojo reagavimo pajėgos. Kaip manote, ar tie dalykai iš tiesų tokie svarūs?
Be abejo. Ypač oro gynyba, nes jos visiškai nebuvo. Kažkur skaičiau, kad bus rotuojama „Patriot“ sistema – tai vienoj šaly, tai kitoj. Čia jau yra kažkoks žingsnis į priekį, bet be abejo, tai nėra tikras apgynimas. Jeigu nebus tikros oro gynybos ir kariuomenės čia, mes negalėsime būti patenkinti.
Aš suprantu, kad diplomatikai, politikai turi kalbėti pozityviai, bet realiai reikia žiūrėti, kaip bus iš tikrųjų.
Nors planai paruošti, vyksta diskusijos. Ar gali būti, kad jei dabar planai yra mums palankūs, po diskusijų mums palankių dalykų neliks?
Aš nemanau, kad politikai gali ką nors išbraukti. Aš manau, kad politikai gali kažką pasiūlyti. Lietuvos gynybinė diplomatija turėtų aktyviau elgtis. Tuo labiau, kad Lietuvoje yra tas politinis konsensusas ir Seimo rezoliucija yra apie tai.
Pastarosiomis dienomis vis pabrėžiama, kad kaip ten bebūtų, nors ir kolektyvinė gynyba, kiekviena šalis turi būti pajėgi gintis pati. Kaip jūs manote, kiek mes esame tam pasiruošę?
Kol kas nepasiruošę ir nėra valios. Jeigu tikėtume apklausomis, tai pasiruošę gintis yra 18 procentų Lietuvos žmonių, kiti 30 procentų – kitaip gintis, turbūt nuo sofos, kompiuteriu. Tai yra skirtumas. Pavyzdžiui, Suomijoje apie 70 procentų, Izraelyje maždaug tiek pat. Visuomenė yra ruošiama.
Pas mus visuomenė neruošiama, mes girdime iš Krašto apsaugos ministerijos (KAM), kad per metus jokių programų iš esmės nėra, buvo pasitarimas KAM viceministras aiškina, kad negali pusę metų suderinti kažkokių tekstų ir tai yra pasiteisinimas. Čia nėra jokios lyderystės.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.