Beje, susimokėti už elektrą, jei ji sunaudota pernai ar dar seniau, tiekėjai reikalauja dabartiniais – rekordiniais – tarifais.
Kaune 90-metė senolė iš elektros tiekėjo „Ignitis“ sulaukė beveik 20 tūkst. eurų sąskaitos už elektrą.
„Mums būtų jauniems šokas, kad skolingas už elektrą 20 tūkst. eurų. Močiutei labai blogai, vos ne prieš infarktinė būklė, reikėjo vaistų, medikų pagalbos. Tokių sumų neturime pasidėję“, – kalba senolės pažįstama Diana Žukauskienė.
Tokią sumą elektros tiekėjas tvirtina paskaičiavęs pagal seno skaitiklio prieš pat jį nuimant rodmenis.
„Didžiausias šokas, išvydo tokią sąskaitą, beveik 19 tūkst. eurų už elektrą, bet kuriam žmogui, ypač tokio garbingo amžiaus, būtų labai baisu ir mums pasidarė baisu. Ką reiktų daryti 2 kambarių bute, jei ten tiek yra, ką veikti močiutei, kad būtų tokios sumos?“, – sako D. Žukauskienė.
Elektros skaitiklius keičia ESO darbuotojai, o senolė sulaukė kone 20 tūkst. eurų sąskaitos esą už pusantrų metų tiektą energiją – tiek laiko senolė esą kas mėnesį nebedeklaravo sunaudotos elektros, tačiau buvo perspėjusi tiekėją, kad ir elektros nevartoja, nes negyvena.
„Kodėl nebuvo pranešimų apie skolą, jokių kontaktų su babyte?“ – kalba D. Žukauskienė.
Tad kas tuščiame bute galėjo sunaudoti tūkstančius elektros kilovatvalandžių, tiekėjai dar aiškinasi.
„Sąskaitos pateikiamos gyventojų deklaruotais arba patikrinimo metu nurašytais skaitiklio rodmenimis. Labai svarbu atkreipti klientų dėmesį į būtinybę laiku deklaruoti skaitiklių rodmenis. Yra atvejų, kai skaitiklių rodmenys nedeklaruoti keletą metų, taip neturėtų būti“, – teigia „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
„Tikrai jokios priežasties galvoti, kad duomenys gali būti neteisingi, nėra. Yra daugybė apsaugos mechanizmų, kurie padeda išvengti nesusipratimų. Virš milijono skaitiklių per savaitę neapeisi. Gyventojas atsakingas už tikslų ir laiku pateikiamą rodmenų deklaravimą“, – tvirtina „ESO“ atstovas Paulius Kalmantas.
Štai ir vienas komercinis klientas gavo 18 tūkst. eurų sąskaitą. Esą jis beveik ketverius metus mokėdavo tik galios dedamąją ir tik keičiant skaitiklį sužinojo, kad ir senasis prisuko tūkstančius eurų. Didžiulių sąskaitų gyventojai pastaruoju metu sulaukia vis daugiau, mat ESO praėjusį mėnesį pradėjo masinį skaitiklių keitimą.
„Gali būti sumos, kurios yra tikrai didelės. Raginu visus laiku, tiksliai deklaruoti suvartotus elektros duomenis“, – sako P. Kalmantas.
Girdėdami, kad tūkstantines sumas už elektrą tenka mokėti tiems, kas sulaukė skaitiklio pakeitimo, gyventojai jau bijo net prisileisti meistrus prie savo elektros skydinių:
„Jei tuos automatinius nuotoliniu būdu skaitiklius pradės skaičiuoti, nežinau, ar mes matysim, nematysim.“
„Iš lempos surašė ir reikia mokėti. Kur tie pinigai nueina?“
„Nuotoliniu būdu nurašinėja, gal ten ką nors chimičija, galimas dalykas. Technika paveda arba kas su ja dirba.“
„Blogai, jei šitaip tikrai bus.“
„Pone Kreivy ir ministrai, kurie atsakingi už elektrą, pakuokit lagaminus iš negrįžkit į Lietuvą.“
ESO atstovai tvirtina, kad išmaniųjų skaitiklių keitimas su didžiulėmis sąskaitomis niekaip nesusijęs. Ir tikina, kad išmanieji skaitikliai bus dar patogesni – jų rodmenų nereikės nurašinėti, duomenis jie automatiškai siųs elektros tiekėjui. Visgi energetikus, reikalaujančius, kad žmonės apmokėtų tūkstantines sąskaitas nesuprasdami, kaip jos atsirado, vartotojų gynėjai kaltina per didele arogancija ir abejingumu.
„Bepigu sėdėti, sakyti, kad tikrinom, matėm, žinom, buvo neteisingai deklaruojama, o po 10 metų pateikiam jums sąskaitą tokiu laikotarpiu, kai elektra yra daug kartų išbrangusi. Toks elgesys nesąžiningas“, – teigia vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas.
O kad ginčų ir konfliktų būtų mažiau, Vartotojų aljanso atstovas ragina gyventojus stebėti savo elektros skaitiklio keitimo procesą, kad galėtų savo akimis įsitikinti ir užfiksuoti, ką rodo senasis ir naujasis skaitikliai.